Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRiRW: nagrody za wdrażanie postępu w rolnictwie (komunikat)

05.10.2023, 13:55aktualizacja: 05.10.2023, 13:56

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje:

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus przyznał nagrody za osiągnięcia w zakresie wdrażania postępu w rolnictwie, rozwoju wsi, rynkach rolnych i rybołówstwie. Uroczystość odbyła się wczoraj w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi. Nagrody w imieniu szefa resortu rolnictwa wręczyła sekretarz stanu Anna Gembicka.

Minister Robert Telus uhonorował wybitne osiągnięcia oraz zaangażowanie w rozwijanie rolnictwa, rozwoju obszarów wiejskich, rynków rolnych i rybołówstwa. Nagrodzone za pracę nad innowacjami zostały Państwowe Instytuty Badawcze nadzorowane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które swoim podejściem wniosły istotny wkład w rozwój polskiego rolnictwa oraz w zapewnienie jego konkurencyjności na rynku międzynarodowym. Nagrody w imieniu ministra przekazała wiceminister Anna Gembicka.

Nowa formuła

"Nagrody te od kilkunastu już lat funkcjonują w naszym środowisku, jednakże w tym roku odsłaniamy przed Państwem ich nową konkursową formułę. Udało się nam także znacznie zwiększyć pulę środków finansowych przeznaczonych na nagrody. Pragniemy w ten sposób docenić Państwa wkład i zaangażowanie, a także chcemy nadać tej nagrodzie i całemu wydarzeniu odpowiednią rangę, w podziękowaniu za Państwa pracę badawczą, naukową i wdrożeniową" – powiedziała wiceminister Anna Gembicka podczas uroczystości.

Sekretarz stanu zachęciła instytuty badawcze i inne podmioty do szeroko rozumianego prezentowania swoich osiągnięć.

Nagrodzeni

Nagrody i wyróżnienia otrzymali: I nagroda: Instytut Zootechniki – Państwowy Instytut Badawczy za projekt badawczy pn. Wdrożenie selekcji wspomaganej markerami genetycznymi jako narzędzia wspierającego pracę hodowlaną u koni czystej krwi arabskiej; II nagroda: Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy za projekt badawczy pn. Opracowanie i wdrożenie programu INTER-NAW; III nagroda – Instytut Zootechniki – Państwowy Instytut Badawczy za projekt badawczy pn. Restytucja, ochrona i implementacja do hodowli kóz rasy karpackiej; wyróżnienie: Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy za osiągnięcie pn. Zastosowanie mikroorganizmów i otoczkowania nasion dla poprawy żyzności gleb i plonu roślin w ekologicznej i konwencjonalnej uprawie roślin bobowatych – opracowanie innowacyjnej technologii dla zwiększania wzrostu i plonowania roślin bobowatych; wyróżnienie: Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich – Państwowy Instytut Badawczy za osiągnięcie pn. Produkcja zdrowych sadzonek szałwii lekarskiej z kultur in vitro oraz rosiczek w sterylnych pudełkach do celów ozdobnych, przyprawowych i poprawy kondycji zdrowotnej społeczeństwa; wyróżnienie: Morski Instytut Rybacki – Państwowy Instytut Badawczy za osiągnięcie pn. Technologia obróbki mechanicznej karpi w gospodarstwach akwakultury i w zakładach przetwórstwa ryb. Poradnik.

Debata

To ważne wydarzenie stało się również okazją do budowania relacji oraz wymiany doświadczeń między przedstawicielami sektora rolniczego, naukowcami, a także decydentami rządowymi. Jednym z głównych punktów programu była debata pt. Rola i wykorzystanie badań naukowych w rozwoju zrównoważonego rolnictwa.

W debacie wzięli udział: sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Anna Gembicka; prof. dr hab. Jarosław Bosy, rektor Uniwersytetu Przyrodniczy we Wrocławiu, przewodniczący Konferencji Rektorów Uczelni Rolniczych i Przyrodniczych; dr inż. Jacek Orzeł, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju; dr inż. Michał Rokicki, dyrektor Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego.

Prelegenci, będący ekspertami w swoich dziedzinach, omówili znaczenie badań naukowych w doskonaleniu praktyk rolniczych oraz w tworzeniu nowych, innowacyjnych rozwiązań. W trakcie debaty wiceminister Gembicka poruszyła ważną i rewolucyjną kwestię wykorzystania potencjału sztucznej inteligencji w rolnictwie.

Wyzwania polskiego rolnictwa

Sekretarz stanu pochyliła się nad kwestią wyzwań, które obecnie stoją przed polskim rolnictwem.

"Współczesne rolnictwo staje wobec wielu wyzwań, które mają wpływ na jego zrównoważony rozwój i zdolność do zapewnienia żywności dla rosnącej populacji światowej. Główne wyzwania, którym musimy sprostać, to zmiany klimatyczne (w tym degradacja środowiska i utrata różnorodności biologicznej) , bezpieczeństwo żywności oraz zrównoważony rozwój obszarów wiejskich" – powiedziała wiceminister.

Dyrektor Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego podkreślił, jak ważne jest wdrażanie wyników i efektów badań naukowych do praktycznego wykorzystania przez rolników. Dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju zwrócił uwagę na to, jak ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa łańcuchów dostaw w polskim rolnictwie. Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu zauważył, że kluczem do osiągnięcia sukcesu w nauce jest współpraca. Zaapelował o zmianę postrzegania rolników przez społeczeństwo.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mick/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 05.10.2023, 13:55
Źródło informacji MRiRW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ