Pobierz materiał i Publikuj za darmo
„Zainteresowanie wydarzeniem przekroczyło nasze oczekiwania. To pokazuje, jak duży potencjał drzemie w polskich firmach i ich możliwościach włączenia się w realizację tego strategicznego dla polskiej energetyki przedsięwzięcia, jakim jest morska energetyka wiatrowa – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. – Chcemy, aby jak najwięcej polskich przedsiębiorstw wykorzystało możliwość współpracy przy budowie i eksploatacji Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. W związku z planami PGE zagospodarowania kolejnych obszarów na Bałtyku dla polskich wykonawców otwierają się wieloletnie perspektywy wspólnego działania. Rozwój sektora morskich farm wiatrowych w Polsce to szansa na budowę nowych gałęzi gospodarki” – dodał prezes PGE.
„Poprzez organizację Dnia Dostawców stworzyliśmy unikalną platformę wymiany informacji i kontaktów, dzięki której polskie podmioty otrzymały realną szansę na dołączenie do łańcucha dostaw dla projektu Baltica 2. Cieszymy się, że możemy być częścią transformacji energetycznej w Polsce, ale także stanowić impuls dla krajowej gospodarki, kreując tysiące dobrze płatnych miejsc pracy w nadchodzących dziesięcioleciach” – powiedziała Agata Staniewska, dyrektorka zarządzająca Ørsted Offshore Polska.
Na wydarzeniu pojawiło się około 450 osób, w tym zarejestrowanych wcześniej przedstawicieli firm, pracowników zaproszonych dostawców, a także Grupy PGE i Ørsted, którzy również brali udział w rozmowach z zainteresowanymi współpracą z przedsiębiorcami. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z aktualnym etapem realizacji projektu Baltica 2, stanem zakontraktowania kluczowych komponentów i usług, a także posłuchać o przetargach planowanych do rozstrzygnięcia w najbliższym czasie.
Na spotkaniu zaprezentowali się przedstawiciele dostawców zakontraktowanych już dla projektu Baltica 2, którzy nie tylko przybliżyli publiczności zakresy swojej działalności, ale opowiedzieli o roli, jaką będą pełnić podczas budowy morskiej farmy wiatrowej. Każde z wystąpień adresowane było do potencjalnych partnerów i kooperantów z Polski, którzy mogą włączyć się jako poddostawcy i podwykonawcy do realizacji projektu. Siemens Gamesa dla projektu Baltica 2 dostarczy 107 turbin. Konsorcjum Navantia - Windar zbuduje fundamenty w formie monopali dla turbin morskich stacji transformatorowych. Morskie stacje zaprojektuje, zbuduje i dostarczy konsorcjum SEMCO/PTSC, a firma Boskalis zajmie się ułożeniem i podłączeniem podmorskich kabli.
Przedstawiciele dostawców podkreślali, że szukają kooperantów z polskiego rynku dla różnych obszarów swojej działalności przy realizacji zadań dla Baltica 2. Z kolei przedstawiciele PGE i Ørsted opowiadali wspólnie o możliwych obszarach współpracy podczas wieloletniej fazy eksploatacji morskiej farmy wiatrowej.
W części spotkań indywidualnych organizatorzy umożliwili uczestnikom udział w około 70 sesjach networkingowych. Podczas tych biznesowych rozmów obie strony – zakontraktowani dostawcy i przedsiębiorcy chcący z nimi współpracować – mogły omówić obszary potencjalnej współpracy, wzajemne możliwości i oczekiwania, ale też wymagania np. pod kątem standardów bezpieczeństwa.
Dzień dostawców na PGE Narodowym był już piątym z kolei tego typu wydarzeniem organizowanym przez PGE i Ørsted. Organizowane w różnych formułach przyciągnęły już łącznie ponad tysiąc osób – przedstawicieli firm chcących razem z deweloperami budować morskie farmy wiatrowe w Polsce.
Baltica 2 jest jednym z dwóch etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, której budowę przygotowują wspólnie Grupa PGE i Ørsted. Etap Baltica 2 o mocy zainstalowanej 1,5 GW zaplanowany jest do oddania do użytku w 2027 roku. Produkcja energii elektrycznej z drugiego z etapów – Baltica 3 o mocy 1 GW – rozpocznie się do 2029 roku. Łączna moc 2,5 GW pozwoli na wyprodukowanie energii zdolnej zasilić ok. 4 mln domów.
Link do filmu, YouTube: https://youtu.be/-BTRY6ZK6Pw
KONTAKT:
Konrad Mróz
Biuro Prasowe Grupy PGE
tel. +48 785 999 946
email: konrad.mroz@gkpge.pl
e-mail: biuro.prasowe@gkpge.pl
https://www.gkpge.pl/grupa-pge/dla-mediow/kontakt-dla-mediow
Źródło informacji: PGE Polska Grupa Energetyczna
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
| Data publikacji | 11.10.2023, 15:43 |
| Źródło informacji | PGE Polska Grupa Energetyczna |
| Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
PKP Intercity ogłosiło przetarg na przebudowę bocznicy w Białymstoku
Skrócenie czasu przygotowania pociągów do wyjazdu w trasy, poprawa punktualności połączeń oraz komfortu podróży, zapewnienie lepszych warunków pracy - to korzyści, które przyniesie przebudowa bocznicy kolejowej PKP Intercity w Białymstoku. Przewoźnik ogłosił przetarg, w ramach którego będzie wyłoniony wykonawca prac. „Do obsługi wciąż powiększającego się taboru niezbędne jest zaplecze techniczne, którego na wschodniej ścianie Polski praktycznie nie było” - podkreślił Janusz Malinowski, prezes zarządu PKP Intercity.- 23.02.2026, 13:09
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PKP Intercity
-
Image
Raport „Cyberbezpieczeństwo - Trendy 2026”: zaledwie 29 proc. firm deklaruje wysoką lub bardzo wysoką cyberodporność PAP
Czy Polska jest gotowa na nową erę zagrożeń cyfrowych? Na to pytanie szukali odpowiedzi uczestnicy debaty poświęconej cyberbezpieczeństwu, wśród nich przedstawiciele m.in. Urzędu Komunikacji Elektronicznej, NASK, Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, Sieci Badawczej Łukasiewicz, Krajowej Izby Gospodarki Cyfrowej oraz Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Dyskusji, która odbyła się Centrum Prasowym PAP, towarzyszyła premiera raportu „Cyberbezpieczeństwo - Trendy 2026” przygotowanego przez Xopero Software we współpracy z zespołem ekspertów rynkowych.- 23.02.2026, 10:53
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Rimini Street ogłasza wyniki finansowe i operacyjne za IV kwartał i rok podatkowy 2025
Wybrane najważniejsze wyniki finansowe za IV kwartał i cały rok 2025:
• Zakontraktowane, ale jeszcze niewykonane usługi (ang. RPO) na kwotę 652,9 mln USD, co oznacza wzrost o 11,1% w stosunku do ubiegłego roku.
• Wzrost kwoty skorygowanych należności z faktur za cały rok 2025 o 4,2% w stosunku do ubiegłego roku.
• Wzrost kwoty skorygowanych powtarzalnych dochodów przeliczonych na wartość roczną (ARR) o 3,1% w stosunku do ubiegłego roku.- 23.02.2026, 10:29
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Business Wire
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ