Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Gliwice: Mieszkanie+ po gliwicku. Pierwsi lokatorzy na Zbożowej

18.10.2023, 08:07aktualizacja: 18.10.2023, 08:08

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. M. Buksa/UM Gliwice
Fot. M. Buksa/UM Gliwice
„Mieszkanie+ po gliwicku” – konsekwentnie rozwijany program miejskiego budownictwa mieszkaniowego – od 4 lat trafia w potrzeby pracujących gliwiczan osiągających umiarkowane dochody.

Do tej pory w programie oddano na wynajem 159 mieszkań komunalnych: 33 w budynku przy ul. Anny Jagiellonki 3a, 96 w czterech obiektach miejskich wzniesionych przy ul. Górnej 1, 3, 5 i 7 oraz 30 w budynku przy ul. Opolskiej 12. Kolejne gliwickie rodziny odebrały klucze do 21 miejskich „m” 13 października. To lokatorzy nowych budynków komunalnych przy ul. Zbożowej 9–9A–9B i Zbożowej 9C–9D.

Jedno-, dwu- i trzypokojowe mieszkania w charakterystycznych, biało-antracytowych budynkach przy ul. Zbożowej mają powierzchnię od ok. 37 m2 do ok. 65 m2. Wykonano je w standardzie „pod klucz”, czyli z uwzględnieniem odpowiedniego wykończenia (m.in. panele podłogowe, płytki ceramiczne, elektryczna kuchenka, zamontowana armatura oraz umywalka, wc i wanna), wymaganych instalacji i podłączenia do miejskiej ciepłowni. Mieszkania z trzech wyższych kondygnacji każdego budynku posiadają balkony. Te ulokowane na parterze wyposażono w tarasy. Do każdego mieszkania przynależy komórka lokatorska, a wynajmujący mają też do dyspozycji pomieszczenia wspólnego użytku, takie jak suszarnia, wózkownia i rowerownia. Warto podkreślić, że w każdym budynku znajduje się pozbawione barier architektonicznych komfortowe, dwupokojowe mieszkanie przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W otoczeniu obydwu bloków znajduje się mnóstwo zieleni oraz duży, kolorowy plac zabaw dla dzieci połączony z rekreacyjnym skwerem, w który wkomponowano efektowne elementy małej architektury. Dla zmotoryzowanych mieszkańców stworzono też parking z 77 miejscami postojowymi, w tym trzema dla osób niepełnosprawnych. Atutem lokalizacji przy ul. Zbożowej jest ponadto bliskość przystanków miejskiej komunikacji autobusowej („Gliwice Świętojańska”, „Gliwice Toszecka”) i Szkoły Podstawowej nr 20 oraz zjazdu w drogę krajową nr 88. Dodatkowo, z myślą o rodzinach z małymi dziećmi, w bliskim sąsiedztwie (w rejonie ul. Dworskiej) zaplanowano budowę nowoczesnego, miejskiego obiektu żłobkowo-przedszkolnego dla ok. 200 dzieci w wieku żłobkowym i ok. 150 dzieci w wieku przedszkolnym.
Za realizację budynków przy ul. Zbożowej odpowiadał z ramienia miasta Zarząd Budynków Miejskich II Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Koszt budowy wyniósł ok. 18 mln zł.

– Zgodnie z naszymi zapowiedziami, na powstającym osiedlu w rejonie ulic Zbożowej, Dworskiej i Wiertniczej, gdzie docelowo powstanie łącznie 12 budynków z 328 mieszkaniami – komunalnymi i TBS-owskimi – oddajemy dziś dwa komunalne budynki z mieszkaniami na wynajem dla gliwickich rodzin mieszkających w naszym mieście, tu pracujących i opłacających podatki. Mieszkania przy ul. Zbożowej, jak zawsze, zostały przygotowane w wysokim standardzie, co oznacza, że mieszkańcy, którzy otrzymali dziś klucze, mogą niemal natychmiast rozpocząć w nich swoją życiową przygodę. Wystarczy wstawić meble i urządzać się! – mówił 13 października prezydent Gliwic Adam Neumann.

Warto przypomnieć, że do wynajmu w ramach „Mieszkania+ po gliwicku” w budynkach komunalnych przy ul. Zbożowej 9–9A–9B oraz przy ul. Zbożowej 9C–9D pozostały jeszcze 34 dwupokojowe mieszkania, pomalowane i w pełni wykończone, o powierzchni od ok. 50 m2 do ok. 60 m2. Nabór wniosków trwa do 10 listopada. W kwestii szczegółowych warunków należy kontaktować się z Zakładem Gospodarki Mieszkaniowej (tel. 32/239-12-74, www.zgm-gliwice.pl).

(kik)

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 18.10.2023, 08:07
Źródło informacji Gliwice
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ