Newsletter

Łubniany: Czym skorupka za młodu…

24.10.2023, 18:17aktualizacja: 24.10.2023, 18:18

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. UG Łubniany
Fot. UG Łubniany
O niematerialne dziedzictwo kulturalne trzeba dbać, ucząc dzieci i młodzież rękodzieła – uważa Łubniański Ośrodek Kultury. Fakt, że w Gminie Łubniany obecne są tradycje kroszonkarskie i malowania porcelany wzorem opolskim, instytucja kultury wykorzystuje do pozyskiwania środków na edukację dzieci i młodzieży.

Przykładem może być zeszłoroczna edycja programu Narodowego Centrum Kultury p.t. „EtnoPolska 2022”. Dzięki działaniom projektowym 400 dzieci z Gminy Łubniany nauczyło się tworzenia kroszonek, pod czujnym okiem Sabiny Karwat, twórczyni ludowej z Jełowej.  Nie od dziś bowiem wiadomo, że „czym skorupka…”.

Nomen omen – to polskie przysłowie stało się tytułem kolejnego projektu Łubniańskiego Ośrodka Kultury, który przybliżyć ma proces tworzenia kroszonki, a który trwa w 2023 roku.

Grupa ponad 10 uczestników – dzieci i młodzieży z Gminy Łubniany – przez cały rok uczy się tworzenia kroszonki opolskiej. A proces to długi i żmudny. Wszystko zaczyna się od przygotowania wydmuszki. Skorupka z dziurkami barwiona jest na jeden z tradycyjnych kolorów – czerwony, zielony, czarny, fioletowy i żółty. Następnie, dzięki specjalnym nożykom, przygotowywany jest precyzyjny wzór. Uczestnicy zajęć tworzą kwiatowe wzory na różnych jajkach – na początku na tapet wzięli kurze, teraz gęsie, by w ostatnim kwartale roku uczyć się tworzenia wzorów na jajach strusich.

- W tradycji kolor jajka, które wręczało się w prezencie miał znaczenie. Jajko w kolorze czerwonym dziewczyna wręczała chłopakowi jako znak miłości. Zielone jajka wręczano młodym osobom. Mieszkańców szanowanych we wsi, a także seniorów obdarowywano jajkami czarnymi i fioletowymi. Dziewczyna, chcąc odrzucić zaloty adoratora, wręczała mu jajko żółte. – wyjaśnia Sabina Karwat, prowadząca zajęcia z rękodzieła.

Oprócz części praktycznej uczestnicy zajęć zdobywają także wiedzę teoretyczną – historię tradycji, prace innych twórców ludowych i nowe formy artystyczne, czerpiące z niematerialnego dziedzictwa. Mają także możliwość odwiedzenia Muzeum Wsi Opolskiej, w którym oglądają stałą wystawę pt. „Krucha sztuka” o historii kroszonkarstwa.

Zajęcia dla dzieci i młodzieży z kroszonkarstwa realizowane są w ramach zadania „Mistrz Tradycji” i stanowią część programu „Kultura ludowa i tradycyjna” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na całoroczny projekt, który zakończy się wernisażem prac, Łubniański Ośrodek Kultury pozyskał z resortu kultury 20 tysięcy złotych.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 24.10.2023, 18:17
Źródło informacji Łubniany
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii