Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Przykładem może być zeszłoroczna edycja programu Narodowego Centrum Kultury p.t. „EtnoPolska 2022”. Dzięki działaniom projektowym 400 dzieci z Gminy Łubniany nauczyło się tworzenia kroszonek, pod czujnym okiem Sabiny Karwat, twórczyni ludowej z Jełowej. Nie od dziś bowiem wiadomo, że „czym skorupka…”.
Nomen omen – to polskie przysłowie stało się tytułem kolejnego projektu Łubniańskiego Ośrodka Kultury, który przybliżyć ma proces tworzenia kroszonki, a który trwa w 2023 roku.
Grupa ponad 10 uczestników – dzieci i młodzieży z Gminy Łubniany – przez cały rok uczy się tworzenia kroszonki opolskiej. A proces to długi i żmudny. Wszystko zaczyna się od przygotowania wydmuszki. Skorupka z dziurkami barwiona jest na jeden z tradycyjnych kolorów – czerwony, zielony, czarny, fioletowy i żółty. Następnie, dzięki specjalnym nożykom, przygotowywany jest precyzyjny wzór. Uczestnicy zajęć tworzą kwiatowe wzory na różnych jajkach – na początku na tapet wzięli kurze, teraz gęsie, by w ostatnim kwartale roku uczyć się tworzenia wzorów na jajach strusich.
- W tradycji kolor jajka, które wręczało się w prezencie miał znaczenie. Jajko w kolorze czerwonym dziewczyna wręczała chłopakowi jako znak miłości. Zielone jajka wręczano młodym osobom. Mieszkańców szanowanych we wsi, a także seniorów obdarowywano jajkami czarnymi i fioletowymi. Dziewczyna, chcąc odrzucić zaloty adoratora, wręczała mu jajko żółte. – wyjaśnia Sabina Karwat, prowadząca zajęcia z rękodzieła.
Oprócz części praktycznej uczestnicy zajęć zdobywają także wiedzę teoretyczną – historię tradycji, prace innych twórców ludowych i nowe formy artystyczne, czerpiące z niematerialnego dziedzictwa. Mają także możliwość odwiedzenia Muzeum Wsi Opolskiej, w którym oglądają stałą wystawę pt. „Krucha sztuka” o historii kroszonkarstwa.
Zajęcia dla dzieci i młodzieży z kroszonkarstwa realizowane są w ramach zadania „Mistrz Tradycji” i stanowią część programu „Kultura ludowa i tradycyjna” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na całoroczny projekt, który zakończy się wernisażem prac, Łubniański Ośrodek Kultury pozyskał z resortu kultury 20 tysięcy złotych.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 24.10.2023, 18:17 |
Źródło informacji | Łubniany |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Sztuka, biznes i innowacje: Camp Fluff Miami
- 23.01.2025, 08:46
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: JOHN WESTON GROUP SP. Z O.O.
-
#IJHARSnaFerie - czyli nie dajmy się oszukać nie tylko podczas ferii w sklepie i restauracji PAP
Bezpieczne ferie to także bezpieczny i świadomy swoich praw konsument - przypomina przed rozpoczynającą się zimową przerwą w zajęciach szkolnych Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) i podpowiada, w jaki sposób wybierać produkty spożywcze dobrej jakości i nie dać się oszukać.- 17.01.2025, 10:04
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Zbliża się 18. rocznica śmierci Ryszarda Kapuścińskiego: legendy polskiego reportażu PAP
23 stycznia minie 18 lat od śmierci Ryszarda Kapuścińskiego (1932-2007), najczęściej, obok Stanisława Lema, tłumaczonego za granicą polskiego autora. Pomimo upływu czasu wciąż stanowi on niedościgniony wzór oraz inspirację dla kolejnych pokoleń dziennikarzy, o czym świadczyło rekordowe zainteresowanie wznowioną po latach Nagrodą PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego.- 13.01.2025, 09:00
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: PAP