Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, we współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Technologii, już po raz trzeci organizuje cykl debat, poruszających najbardziej aktualne tematy związane z prowadzeniem biznesu w Polsce. Wśród nich znalazła się tematyka zamówień publicznych.
O działaniach ułatwiających przedsiębiorcom z sektora MŚP funkcjonowanie na rynku zamówień publicznych przewidzianych w Polityce zakupowej państwa rozmawiali uczestnicy pierwszej debaty.
„Nowe Prawo zamówień publicznych i jego narzędzie w postaci Polityki zakupowej państwa mają zwiększyć efektywność zamówień publicznych w Polsce. Szacuje się, że rynek ten jest wart co najmniej 200 mld zł rocznie, co stanowi blisko 10 proc. PKB naszego kraju, a mówi się o znacznie wyższych kwotach” - oświadczył Wojciech Rachubka z Departamentu Doskonalenia Regulacji Gospodarczych MRiT.
Jak podliczyli statystycy, szeroko rozumiany sektor zamówień publicznych w 2022 r. był wart ok. 700 mld złotych. Polityka zakupowa państwa i jej poszczególne elementy mają sprawić, że większa część tych ogromnych pieniędzy może trafić do wykonawców zamówień z sektora MŚP.
„Polityka zakupowa państwa to szersze wykorzystanie narzędzi, które wspierają rozwój gospodarczy, innowacyjność, politykę społeczną i środowisko. Na poprawie efektywności oraz konkurencyjności zamówień publicznych skorzystają zamawiający i wykonawcy. Te pozytywne zmiany pozwolą zaoszczędzić publiczne pieniądze, a jednocześnie zapewnić wyższą jakość zamówień” - wyliczał Wojciech Rachubka.
Zmiany w polityce zakupowej państwa przewidują wprowadzenie do polskiego systemu nowego instrumentu prawnego - mechanizmu certyfikacji wykonawców zamówień publicznych. Wzmocni on działania związane z otwieraniem rynku zamówień publicznych na wykonawców z sektora małych i średnich przedsiębiorstw.
„Certyfikacja wykonawców zamówień publicznych to kluczowy temat w likwidowaniu barier dla firm sektora MŚP. Instrument ten powinien wnieść wiele innowacji w zamówieniach publicznych” - stwierdziła Oliwia Jokiel, MRiT. Jest wiele korzyści, które przyniesie system certyfikatów - co warte podkreślenia - wydawanych przez polskie instytucje. Uprości to procedurę starania się o kontrakty poprzez choćby zmniejszenie liczby składanych dokumentów i zaświadczeń. Certyfikaty będą ważne przez trzy lata. Mają być płatne, a ich koszt jest ustalany.
„Wprowadzenie certyfikatów to jeden z kroków, które mają doprowadzić do standaryzacji systemu zamówień publicznych, zarówno dla zamawiających, jak i wykonawców” - dodała Oliwia Jokiel.
Na potrzebę edukacji, czyli większej liczby szkoleń z procedur związanych z zamówieniami publicznymi zwrócił uwagę Tomasz Łoziński, ekspert z Centrum Obsługi Zamówień Publicznych. „Bardzo ważne są warsztaty, które pozwolą przyswoić wiedzę tak, aby przedsiębiorca nie bał się wejść do systemu zamówień. Zwłaszcza ze strony technicznej” - przekonywał Łoziński.
Okazją do wymiany doświadczeń, ale także do poznawania meandrów systemu zamówień publicznych będzie specjalna platforma internetowa. Jej pierwsze moduły zaczną działać w przyszłym roku, a w 2025 r. ma funkcjonować w pełnym zakresie.
„Budujemy platformę tak, aby każdy znalazł swoją ścieżkę do celu, czyli realizacji zamówienia. Miejscem wymiany doświadczeń i informacji może być forum, gdzie każdy będzie mógł się podzielić uwagami w kwestiach publicznych zakupów” - przekazał plany resortu Wojciech Rachubka z MRiT.
Na dość trudną i specyficzną działalność firm z sektora MŚP zwracał uwagę Dawid Piwowarczyk, wykładowca z WSB Merito. „Przedsiębiorcy chcieliby zachęt, ale przede wszystkim potrzebują pewności. Jeżeli nie pomożemy małym przedsiębiorcom, to firmy powoli będą znikać z rynku” - zauważył Piwowarczyk.
„Wykonawcy i ich dobry stan finansowy jest gwarantem wysokiej jakości usług. Dlatego w nowej Polityce zakupowej państwa chcemy ich zabezpieczać. To pomoże całemu sektorowi zamówień publicznych, ale także przedsiębiorstwom MŚP” - zaznaczył Wojciech Rachubka.
Wideokonferencje z cyklu #idearozwojubiznesu można oglądać pod linkiem: https://www.parp.gov.pl/component/site/site/idearozwojubiznesu#transmisja.
Udział w wydarzeniach jest bezpłatny. Zachęcamy do zapisów na poszczególne spotkania, aby otrzymać powiadomienie.
Więcej informacji o cyklu wideokonferencji znajduje się stronie PARP.
Źródło informacji: PAP Mediaroom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 08.11.2023, 09:33 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Firma Creditsafe - klient BlackLine - odnotowuje 234-procentowy zwrot z inwestycji i zdobywa nagrodę 2025 Nucleus Research ROI Awards
Wyróżnienie od niezależnej instytucji potwierdza, że bazująca na SI platforma wsparcia działów finansowych przedsiębiorstw, którą stworzyła firma BlackLine, ma wymierny wpływ na modernizację światowej branży finansowej.- 03.07.2025, 16:57
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
-
Image
PAP i Google będą współpracować na rzecz cyfrowej transformacji
Polska Agencja Prasowa i Google podjęły współpracę służącą wzmocnieniu procesów cyfrowej transformacji Agencji poprzez m.in. pełniejsze wykorzystanie w pracy redakcyjnej zaawansowanych narzędzi technologicznych, w tym rozwiązań sztucznej inteligencji. Partnerska umowa obejmuje też współdziałanie w organizacji wydarzeń istotnych dla środowiska polskich mediów.- 03.07.2025, 15:09
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP/Google
-
Image
Hisense przybliża fanów z całego świata do gry dzięki doświadczeniom „Own the Moment” w trakcie FIFA Club World Cup 2025™
- 03.07.2025, 11:55
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ