Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Polacy wybierają naukę języków online, bo mówią po angielsku gorzej niż 15 lat temu

09.11.2023, 16:02aktualizacja: 29.11.2023, 11:59

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/Kadr z filmu
PAP/Kadr z filmu
Pandemia bezpośrednio pomogła w rozpowszechnieniu szkoleń językowych online. Pracownicy, którzy musieli pracować z domu, nauczyli się pracować zdalnie, ale i uczyć zdalnie – przekonywał Łukasz Sennik z platformy eTutor podczas debaty „Jak zmotywować pracownika? Skuteczne systemy motywacyjne i benefity”, która odbyła się w Centrum Prasowym PAP.

Firmy coraz częściej wykorzystują pozapłacowe metody nagradzania pracowników – benefity zwiększają jakość i produktywność, a także budują stabilność i zadowolenie zespołu. Wśród nich są m.in. kursy językowe, które nie tylko pozytywnie wpływają na motywację pracowników, ale także podnoszą ich kwalifikacje. 

Łukasz Sennik, dyrektor metodyczny w eTutor, przekonywał, że kurs językowy jest atrakcyjnym benefitem pozapłacowym, ponieważ pracownicy z dobrą znajomością języków zarabiają więcej.

„Benefit w postaci kursu językowego nie tylko rozwija pracownika, ale pozwala mu także uzyskać wyższe zarobki. Pracownik, który jest na bardzo wysokim poziomie znajomości języka, często dyktuje pracodawcy warunki zatrudnienia” – tłumaczył Łukasz Sennik.

I podał przykład pracownika urodzonego w Manchesterze, który wynegocjował o kilka tysięcy wyższą pensję, ponieważ firmie był potrzebny native speaker.

Zdaniem Łukasza Sennika w przyszłości kursy językowe dla firm coraz częściej będą się odbywały w formule online.

„W wielu firmach tylko wybrane osoby korzystały z nauki języka, bo jakoś to sobie to załatwiły. Kursy online pozawalają uczestniczyć wszystkim, czy to jest 300 czy 3000 osób” – tłumaczył Łukasz Sennik.

Podkreślał, że Polacy mówią dziś po angielsku gorzej niż piętnaście lat temu. Wtedy – jego zdaniem – był to poziom B2 (średnio zaawansowany), teraz jest to B1 (niższy średnio zaawansowany). 

„Nauka języków obcych wciąż będzie obecna w firmach, ponieważ poziom w szkołach publicznych i na uczelniach jest coraz niższy. Pracownicy, którzy dopiero wkraczają na rynek pracy są poniżej poziomu średnio zaawansowanego i przez to wymagają dalszego kształcenia” – mówił Łukasz Sennik.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 09.11.2023, 16:02
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ