Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Szóste spotkanie z cyklu #idearozwojubiznesu, zorganizowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT), pt. „Produkuj, zużywaj, oszczędzaj. Energia odnawialna dla przedsiębiorców w kilku krokach” dotyczyło umiejętnego korzystania z energii odnawialnej (OZE) w prowadzonej działalności gospodarczej małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP).
„Polska i unijna polityka przeciwdziałania zmianom klimatu i transformacji energetycznej, ale także ceny energii elektrycznej, powodują, że przedsiębiorcy coraz częściej wykorzystują OZE jako ważny element swojego biznesu” – stwierdził Tomasz Chmiel z Interdyscyplinarnego Zakładu Analiz Energetycznych, Narodowego Centrum Badań Jądrowych.
Eksperci, uczestniczący w dyskusji, rozmawiali o rozwiązaniach prawnych, które mają na celu wsparcie biznesu, w tym mikro- i małych przedsiębiorców, w procesie wytwarzania lub zakupu odnawialnej energii elektrycznej na własne potrzeby.
„Nowe możliwości przyłączeniowe – dotyczy to wszystkich źródeł odnawialnych OZE - to między innymi tzw. linia bezpośrednie i cable-pooling. Dzięki tym sposobom uda się w niedalekiej przyszłości pozyskiwać większą moc energii niż jest wytwarzana obecnie. To bardzo ważne dla całego systemu energetycznego naszego kraju” – wskazał Andrzej Strzałkowski z Departamentu Gospodarki Niskoemisyjnej w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.
Linie bezpośrednie to nic innego jak sposób łączenia wytwórcy energii, np. farmy wiatrowej, z odbiorcą – zakładem produkcyjnym, firmą, przedsiębiorstwem. Cable-pooling polega na podłączeniu w danym miejscu urządzeń OZE o potencjalnie większej mocy, niż jest przewidziane w systemie. Istotą jest włączenie dwóch różnych źródeł energii, np. fotowoltaiki, która efektywniej pracuje w dzień i wiatraków, które w nocy dostarczają więcej mocy. Tym samym wytwarzanie energii jest w każdym momencie pod kontrolą.
„W naszym kraju kluczową barierą dla nowych mocy jest przepustowość systemu energetycznego. Dzięki tym rozwiązaniom poprawi się efektywne wykorzystanie energii z OZE, która jest produkowana w Polsce” – Andrzej Strzałkowski z MRiT wyjaśnił idee, przyświecające powstaniu nowych regulacji.
Na podstawowe zalety wykorzystania OZE w firmach zwracał uwagę z kolei Patryk Jeż, specjalista zarządzania energią w Manager Elmech-ASE SA.
„Pomagamy przedsiębiorcom MŚP, aby obniżali koszty swej działalności poprzez oszczędzanie energii. Zbadaliśmy, że można nawet obniżyć rachunki o 30 proc, stosując na przykład magazyny energii” – oświadczył Patryk Jeż.
„Jesteśmy dużo bardziej świadomi, że energię trzeba oszczędzać, ale także taniej produkować. Należy więc działania związane z wykorzystywaniem OZE prowadzić mądrze: od założenia instalacji, pozyskania na nie wsparcia z odpowiednich instytucji, aż po codzienne zużycie” - mówił Rafał Lachowski z firmy Plantalux Sp. z o.o.
Eksperci, uczestniczący w webinarium byli zgodni, że warto inwestować w odnawialne źródła energii nie tylko ze względów oszczędnościowych. Liczy się także wzrost świadomości ekologicznej, czyli troska o przyszłe pokolenia. A także podkreślanie faktu – dla potencjalnych kontrahentów oraz konkurencji – że ważny jest nie tylko zysk, ale też zrównoważony rozwój.
Cykl wideokonferencji #idearozwojubiznesu jest współorganizowany przez PARP oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Podczas spotkań, które będą odbywają się w listopadzie i grudniu, poruszane są najbardziej aktualne tematy związane z prowadzeniem biznesu w Polsce; omawiane są nowe rozwiązania i regulacje prawne, a także zagadnienia takie jak cyberbezpieczeństwo, energia odnawialna czy zrównoważony rozwój. Wszystkie wydarzenia w cyklu można śledzić na stronie: parp.gov.pl/idearozwojubiznesu.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 22.11.2023, 16:06 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |