Newsletter

PARP wyróżniła liderów w budowaniu polskiej Gospodarki o Obiegu Zamkniętym

24.11.2023, 13:07aktualizacja: 24.11.2023, 13:08

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PARP
PARP
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) nagrodziła łącznie 24 innowacyjne projekty w ramach najnowszego konkursu na najlepsze rozwiązania Gospodarki o Obiegu Zamkniętym. Są to różnorodne produkty i modele biznesowe, które dowodzą, że osiągnięcie efektów środowiskowych, a zarazem korzyści ekonomicznych, jest możliwe w niemal każdej branży, niezależnie od wielkości firmy. Laureaci otrzymali nagrody o łącznej wartości 540 tys. złotych.

Konkurs PARP skierowany był do przedsiębiorstw, które wdrażają w swojej działalności rozwiązania GOZ od co najmniej 6 miesięcy. Przeprowadzony został w dwóch kategoriach – produkt wdrożony (u uczestnika konkursu lub u jego klienta) oraz wdrożony model gospodarki o obiegu zamkniętym. Organizatorzy przyjęli w sumie 79 wniosków, z których dwa otrzymały nagrodę główną (po jednej w każdej kategorii), a kolejne 22 — specjalne wyróżnienia jury. W konkursie mogli wziąć udział przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą na terenie Polski, niezależnie od wielkości firmy. Uczestnicy mieli za zadanie wykazać mierzalne efekty realizowanych działań w zakresie GOZ, korzyści z wdrożenia rozwiązania w przedsiębiorstwie oraz wpływ rozwiązania na otoczenie przedsiębiorstwa – kontrahentów, klientów i lokalną społeczność. Wyniki konkursu ogłoszono 21 listopada br. podczas gali zorganizowanej w warszawskim Studio Bank.  

„Od ponad dwóch dekad jesteśmy jedną z głównych instytucji publicznych wspierających zarówno polskie przedsiębiorstwa, jak i samorządy, we wzmacnianiu ich potencjału, konkurencyjności oraz innowacyjności. Taki był również cel zorganizowanego przez nas konkursu, w którym wzięło udział tak wiele różnych firm: od tych wielkich, stanowiących część międzynarodowych korporacji, po te najmniejsze, działające przede wszystkim lokalnie” – powiedział Mikołaj Różycki, prezes PARP.

Gospodarka o Obiegu Zamkniętym (GOZ) lub inaczej gospodarka cyrkularna (ang. Circular Economy) to model biznesowy, który minimalizuje zużycie surowców oraz powstawanie odpadów. Jej celem jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i poziomu wykorzystania energii. Tworzy ona zamknięte pętle procesów, w których powstające odpady traktowane są jako surowce w kolejnych fazach produkcji.

Takie działanie pomaga tworzyć zrównoważoną, niskoemisyjną i konkurencyjną gospodarkę wdrażającą idee tzw. eko-projektowania oraz zrealizować koncepcję 6R opartą na zasadach: odmów (refuse), ogranicz (reduce), używaj ponownie (reuse), naprawiaj (recover), oddaj do recyklingu (recycle), zastanów się co możesz zrobić lepiej (rethink). Wprowadzenie zmian w zakresie GOZ nie tylko służy środowisku naturalnemu, ale przede wszystkim wyróżnia firmę na rynku, zmniejsza koszty prowadzenia działalności oraz wpływa na jakość świadczonych usług.  

„Nasza gospodarka, z oczywistych przyczyn historycznych, przez dekady była bardzo energochłonna, jednak dzięki wysiłkowi takich firm jak laureaci tego konkursu, rodzimy biznes z coraz większymi sukcesami partycypuje w gigantycznym procesie transformacji energetycznej, wpisanym w plany strategiczne Unii Europejskiej i Polski” – dodał prezes PARP. 

Jak wynika z „Monitoringu innowacyjności polskich przedsiębiorstw” PARP, w 2022 roku dbałość o prośrodowiskowe aspekty oferowanych produktów i usług jest jedną z częstszych strategii konkurowania, przyjmowaną zarówno przez firmy innowacyjne (83 proc.), jak i nieinnowacyjne (75 proc.). Na spełnianie przez producentów zasad i norm zrównoważonej gospodarki coraz częściej zwracają uwagę również konsumenci, którzy poniekąd wymuszają na przedsiębiorstwach wprowadzanie takich zmian w oferowanych produktach.

W kategorii „Produkt wdrożony (u uczestnika konkursu lub u jego klienta)” złożono 35 wniosków. Nagroda główna trafiła do Bioelektra Group S.A. za rozwiązanie pt. „Wysokoefektywna technologia odzysku surowców i materiałów do wtórnego użycia z odpadów komunalnych”.

„Jestem dumny, że nasza autorska i całkowicie polska technologia znalazła uznanie w oczach jury. To również dowód dla wszystkich innych przedsiębiorstw zaangażowanych w budowę naszej Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, że ich praca naprawdę ma sens” – powiedział Damian Dytrych z Bioelektra Group S.A.

Wyróżnienia w tej kategorii konkursowej przyznano 11 laureatom: Przedsiębiorstwu Wielobranżowemu ANMET Andrzej Adamcio, Przedsiębiorstwu Wielobranżowemu GALKOR Sp. z o.o., Rebread Sp. z o.o., Hydropolis Sp. z o.o., Urvis Bike Sp. z o.o., PGE Ekoserwis S.A., Budimex S.A., Polskiej Korporacji Recyklingu, VEOLIA POŁUDNIE Sp. z o.o., ERG S.A. oraz Hochland Polska Sp. z o. o. Wśród opracowanych przez nich rozwiązań znalazły się m.in. kompleksowa technologia neutralizacji i oczyszczania ścieków przemysłowych, budowa przęsła mostu z elementów łopat wirnika turbiny wiatrowej, ponowne wykorzystanie czerstwego pieczywa jako alternatywy dla mąki czy wykorzystanie ciepła odpadowego z procesów hutniczych do ogrzewania mieszkań. 

Z kolei nagroda główna w kategorii „Wdrożony model gospodarki o obiegu zamkniętym” otrzymała firma BASF POLSKA Sp. z o.o. za rozwiązanie pt. „Zamykanie obiegu tworzyw sztucznych w procesie recyklingu chemicznego – współpraca w całym łańcuchu wartości”.

„Liczę, że tradycja tego konkursu będzie kontynuowana, gdyż cel jest rzeczywiście ważny – przekonanie wszystkich uczestników rynku oraz konsumentów do tego, że warto stawiać na rozwiązania wpisujące się w gospodarkę zrównoważoną” – podkreślał Rafał Zaremba ze spółki BASF Polska. 

Dodatkowo PARP wyróżniła w tej kategorii firmy: EASYFOOTINGS Henryk Zawiślak, Lafarge Cement S.A., GWDA Sp. z o.o., STILO Marek Wąsowski, Drogerie DOT Sp. z o.o., Zero Waste Design Sp. z o.o., New Solutions Group sp. z o.o, LDK Sp. z o.o. , Wielkopolskie Centrum Recyklingu - Sp. z o.o. w Jarocinie, BRAMY – SERWIS Dariusz Kaszkowiak oraz FAKRO PP Sp. z o.o. Jury doceniło projekty związane m.in. z regeneracją elektroniki sterowników bram przemysłowych, odzyskiem odpadów z produkcji betonu, dystrybucją środków czystości i kosmetyków opartą na wielokrotnym użyciu opakowań oraz pierwszą w Polsce internetową wypożyczalnię zabawek dla dzieci w modelu subskrypcyjnym. 

Laureatom przyznano nagrody główne w wysokości 50 tys. zł oraz wyróżnienia o wartości 20 tys. zł. Patronat nad konkursem objęło Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
 


„PARP to nie tylko pieniądze i dotacje, ale również wiedza, wymiana doświadczeń i platforma współpracy pomiędzy wszystkimi uczestnikami rynku. Dlatego wierzę, że rozstrzygnięcie konkursu stanowi dopiero początek naszej bliskiej kooperacji ze wszystkimi laureatami, ponieważ chcemy towarzyszyć im w dalszym rozwoju oraz przedstawiać zwycięskie firmy jako wzór oraz inspirację dla innych, polskich przedsiębiorstw” – zaznaczyła Paulina Zadura, dyrektor Departamentu Analiz i Strategii w PARP. 

Konkurs na najlepsze rozwiązania Gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ) był realizowany w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, Poddziałanie 2.4.1 Centrum analiz i pilotaży nowych instrumentów inno_LAB. 

Więcej informacji o konkursie można znaleźć na stronie PARP.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 24.11.2023, 13:07
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii