Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Już 7 grudnia o godz. 10:00 w Hotelu Mercure Warszawa Centrum, ul. Złota 48/54, sala Ballada (1 piętro), będzie miała miejsce premiera raportu „Start w dorosłość. Sytuacja młodych dorosłych po doświadczeniu życia w instytucjonalnej pieczy zastępczej”. Inicjatorem badań przeprowadzonych przez Ośrodek Ewaluacji jest Fundacja Dobrych Inicjatyw (www.fdi.org.pl). W konferencji prasowej udział wezmą: Rzeczniczka Praw Dziecka – Monika Horna-Cieślak, przedstawiciele i przedstawicielki NGOsów wspierających podopiecznych instytucjonalnej pieczy zastępczej, dyrektor Centrum Opieki nad Dzieckiem w Skopaniu oraz usamodzielniona wychowanka placówki opiekuńczo-wychowawczej.
Fundacja Dobrych Inicjatyw powstała niemal dekadę temu (2014 rok), aby upomnieć się o dzieci opuszczające placówki opiekuńczo-wychowawcze i wspierać ich usamodzielnianie, by złagodzić „twarde lądowanie” w dorosłe życie, po niełatwych doświadczeniach dzieciństwa.
„Nie bez powodu spotykamy się właśnie w grudniu. Przedświąteczny czas otwiera serca ludzi na potrzeby innych. Jednak mamy świadomość, że nasi podopieczni potrzebują pomocy na życie, nie tylko od święta. Chcemy podarować im samodzielność wyposażając w narzędzia niezbędne w dorosłym życiu. Obok bieżących działań wspierających młodych dorosłych, w perspektywie długofalowej dążymy do wdrożenia zmian systemowych” – mówi Bartłomiej Jojczyk, prezes Fundacji Dobrych Inicjatyw.
Wdrożenie adekwatnych działań naprawczych w systemie instytucjonalnej pieczy zastępczej wymaga diagnozy sytuacji i potrzeb podopiecznych tzw. domów dziecka oraz usamodzielnionych, którzy opuścili placówki. Tymczasem, jak zauważa Fundacja Dobrych Inicjatyw, instytucje publiczne od dekady nie dostarczyły rzetelnych danych na temat osób, które doświadczyły życia w instytucjonalnej pieczy zastępczej.
Raport „Start w dorosłość” to diagnoza sytuacji, problemów i potrzeb osób usamodzielnionych i wychowanków publicznych placówek opiekuńczo-wychowawczych, a także potrzeb placówek w zakresie przygotowywania wychowanków do samodzielności w dorosłym życiu. Jest merytoryczną podstawą do przygotowania rekomendacji dla poprawy sytuacji wychowanków placówek w Polsce.
Badanie było na bieżąco omawiane z przedstawicielami instytucjonalnej pieczy zastępczej i przedstawicielami trzeciego sektora, którzy na co dzień zajmują się wspieraniem usamodzielnienia wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych. Raport był też konsultowany merytorycznie z profesor dr hab. Marią Kolankiewicz z Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego.
Przebieg i uczestnicy konferencji prasowej oraz debaty eksperckiej:
Moderatorka: Mirella Panek-Owsiańska - ekspertka CSR i komunikacji społecznej
Prezentacja wyników badań:
- Agnieszka Szczurek – koordynatorka badania, Ośrodek Ewaluacji
- Bartłomiej Jojczyk - prezes Fundacji Dobrych Inicjatyw
- Szymon Bubiłek - przewodniczący Rady Fundacji Dobrych Inicjatyw
Debata ekspercka z udziałem praktyków:
- Monika Horna-Cieślak - Rzeczniczka Praw Dziecka
- Bartłomiej Jojczyk - prezes Fundacji Dobrych Inicjatyw
- Damian Szwagierczak - dyrektor Centrum Opieki nad Dzieckiem w Skopaniu
- Ewa Fiedorek - usamodzielniona wychowanka instytucjonalnej pieczy zastępczej
- Anna Ejme - prezeska Fundacji Atalaya
- Magdalena Kępka - członkini zarządu Fundacji Robinson Crusoe, Fundacji Samodzielni Robinsonowie
- Kamilla Gibas - prezeska Fundacji Szczęśliwej Drogi
Źródło informacji: Fundacja Dobrych Inicjatyw
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 06.12.2023, 13:51 |
Źródło informacji | Fundacja Dobrych Inicjatyw |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ