Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje:
Popularyzacja dobrych praktyk w zakresie dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami to idea, która przyświecała cyklowi konferencji regionalnych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przez cały rok gościliśmy w różnych częściach Polski. Odwiedziliśmy między innymi Wrocław, Toruń, Chorzów, Rzeszów i Gorzów Wielkopolski. Dzisiaj spotkaliśmy się w stolicy.
- Dzięki szeroko zakrojonym działaniom, jakie podjęliśmy wspólnie z ZUS, tematyka dostępności przestała być domeną nielicznego kręgu specjalistów czy organizacji pozarządowych współpracujących z osobami z niepełnosprawnościami – powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak otwierając spotkanie.
Minister podkreśliła, że dzięki inicjatywie konferencji regionalnych informacjami o dostępności dzielimy się w wymiarze lokalnym, angażując w dyskusję i wymianę poglądów wszystkich tych, którzy szerzą tę ideę w swoich małych ojczyznach.
- Przekonanie o tym, że dostępność to nie dobro luksusowe, a prawo i cecha nowoczesnego społeczeństwa staje się coraz bardziej powszechne. To bardzo ważny aspekt społeczeństwa otwartego, wrażliwego, dbającego o wszystkich swoich obywateli – wskazała Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Minister przypomniała, że włączające rozumienie dostępności promujemy od ponad pięciu lat, kiedy uruchomiliśmy program Dostępność Plus. Ten czas zaowocował w wiele pozytywnych zmian. To około 3 200 miejsc takich jak urzędy, placówki ochrony zdrowia, dworce, muzea czy szkoły, które zmieniają swoje oblicze redukując bariery architektoniczne, cyfrowe, czy związane z komunikacją i dostarczaniem informacji. To ponad 260 inicjatyw, na które przeznaczyliśmy 18,5 mld złotych. Są to konkursy, projekty, programy, połączone z szerokim pakietem działań legislacyjnych ukierunkowanych na stworzenie ram prawnych i systemowych dla zapewniania dostępności w Polsce.
Aby zasady dostępności obowiązywały powszechnie i były stosowane w praktyce w sferze publicznej, wprowadziliśmy do porządku prawnego nowe przepisy. Kluczową rolę odgrywa tu ustawa o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Zobowiązuje ona podmioty publiczne do zapewniania dostępności architektonicznej, cyfrowej i informacyjno- komunikacyjnej.Na mocy tej ustawy uruchomiliśmy Fundusz Dostępności, powołaliśmy Radę Dostępności, zainicjowaliśmy Partnerstwo na rzecz dostępności.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ ewes/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 11.12.2023, 15:33 |
Źródło informacji | MFiPR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |