Pobierz materiał i Publikuj za darmo
„Wielkim wyzwaniem dla naszego urzędu było zaprojektowanie nowoczesnego systemu do obsługi Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Zadanie to zostało nam powierzone przez Ministra Rozwoju i Technologii. Od 18 września tego roku działa pełna wersja ewidencji. Historycznie patrząc CEEB zaczął funkcjonować już w lipcu 2021 r., od kiedy to obywatele składali deklaracje, a system ich przy tym skutecznie wspierał. Dzisiaj w bazie mamy już ok. 9,5 mln złożonych deklaracji źródeł ciepła, 2 mln kont obywateli, 20 tys. kont urzędników, 80 tys. inwentaryzacji budynków i 80 tys. przeglądów kominowych. Dane te oczywiście na bieżąco są aktualizowane – powiedziała Dorota Cabańska, główny inspektor nadzoru budowlanego, podczas konferencji w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego pt. „360 stopni wokół CEEB”.
360 stopni wokół CEBB
Na konferencji GUNB podsumowano wszystkie działania urzędu dotyczące zaprojektowania, zbudowania i wdrożenia systemu CEEB, zrealizowane we współpracy z partnerami i podmiotami zewnętrznymi. Celem konferencji było podkreślenie zmiany jaką wprowadziło wdrożenie systemu CEEB i udostępnienie po raz pierwszy danych na temat źródeł ciepła w Polsce.
O zmianach, korzyściach i perspektywach rozwojowych na przyszłość, związanych z CEEB, mówili także zaproszeni goście:
- Reena Badiani Magnusson z Banku Światowego,
- Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego,
- Piotr Kuczera, prezydent miasta Rybnika,
- Tomasz Ożóg, burmistrz miasta i gminy Skawina,
- Wojciech Racięcki z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Wdrożenie CEEB po raz pierwszy umożliwiło zebranie w jednym miejscu danych na temat źródeł ciepła w budynkach w całym kraju. Z tego powodu wcześniej nie była możliwa ich analiza, a co za tym idzie skuteczna polityka niskoemisyjna. Dzięki CEEB gminy zyskały możliwość i narzędzie do skuteczniejszej niż do tej pory walki ze smogiem, a co za tym idzie poprawy jakości powietrza i ochrony zdrowia mieszkańców.
Czym jest CEEB
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków jest pierwszą w Polsce bazą źródeł ciepła i spalania paliw w budynkach. Są to dane o urządzeniach grzewczych o mocy nominalnej do 1 MW. To one mają największy wpływ na jakość powietrza w gminach.
Pełna wersja systemu ma szereg funkcjonalności, takich jak:
- zamówienie przeglądów kominowych przez obywateli,
- zaawansowane raportowania,
- analityka danych finansowych,
- możliwość zgłoszenia „kopciucha”,
- inwentaryzacja budynku.
Etapy projektu:
- 1 lipca 2021 r. – start podstawowej wersji systemu z możliwością złożenia deklaracji w CEEB
- 9 lutego 2022 r. – rozpoczęcie prac nad zaprojektowaniem i wdrożeniem docelowej wersji systemu CEEB
- 3 lipca 2023 r. – uruchomienie pierwszej funkcjonalności (obsługa deklaracji) w docelowej wersji systemu CEEB
- Lipiec-sierpień 2023 r. – pilotaż wszystkich funkcjonalności systemu CEEB
- 18 wrzesień 2023 r. – uruchomienie wszystkich funkcjonalności w docelowej wersji systemu CEEB
Użytkownicy CEEB:
- Obywatele – właściciele i zarządcy budynków, organizacje pozarządowe,
- Przedsiębiorcy – kominiarze, czeladnicy, inne osoby z uprawnieniami do przeprowadzenia przeglądów przewodów kominowych i wentylacyjnych,
- Urzędnicy – pracownicy jednostek samorządu terytorialnego, służby kontrolne, instytucje finansujące, pomoc społeczna, nadzór budowlany, administracja centralna.
Samodzielna inwentaryzacja budynku
Wraz z wdrożeniem docelowej wersji systemu została wprowadzona do CEEB inwentaryzacja budynku. Polega ona na zebraniu danych dotyczących parametrów technicznych budynku i źródeł ogrzewania. Inwentaryzacja parametrów technicznych budynku jest całkowicie dobrowolna, oznacza to, że decyzja o jej realizacji należy do właściciela bądź zarządcy.
Ponadto została także uruchomiona możliwość samodzielnego wypełnienia formularza inwentaryzacji przez jego właściciela.
Plany rozwojowe
Działania, które będą realizowane w przyszłości to:
- rozwijanie uproszczonej analizy efektywności energetycznej budynków tak, aby w jak najpełniejszy sposób obrazowała stan budynku,
- agregowanie w CEEB danych dotyczących budynków, pochodzących z różnych źródeł,
- wprowadzenie nowej usługi, której celem będzie prezentacja informacji o historii każdego z budynków,
- wizualizacja dostępnych danych.
Więcej informacji: ceeb.gov.pl.
Źródło informacji: Główny Urząd Nadzoru Budowlanego
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 15.12.2023, 10:13 |
Źródło informacji | Główny Urząd Nadzoru Budowlanego |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |