Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Dwa i pół roku działania Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków

15.12.2023, 10:13aktualizacja: 15.12.2023, 10:24

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków to pierwsza w Polsce baza źródeł ciepła i spalania paliw w budynkach w całym kraju. Celem powstania bazy jest poprawa jakości powietrza. Z końcem 2023 r. zakończono prace nad budową systemu. 14 grudnia br. odbyła się w GUNB konferencja podsumowująca działanie systemu.

„Wielkim wyzwaniem dla naszego urzędu było zaprojektowanie nowoczesnego systemu do obsługi Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Zadanie to zostało nam powierzone przez Ministra Rozwoju i Technologii. Od 18 września tego roku działa pełna wersja ewidencji. Historycznie patrząc CEEB zaczął funkcjonować już w lipcu 2021 r., od kiedy to obywatele składali deklaracje, a system ich przy tym skutecznie wspierał. Dzisiaj w bazie mamy już ok. 9,5 mln złożonych deklaracji źródeł ciepła, 2 mln kont obywateli, 20 tys. kont urzędników, 80 tys. inwentaryzacji budynków i 80 tys. przeglądów kominowych. Dane te oczywiście na bieżąco są aktualizowane – powiedziała Dorota Cabańska, główny inspektor nadzoru budowlanego, podczas konferencji w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego pt. „360 stopni wokół CEEB”.

360 stopni wokół CEBB

Na konferencji GUNB podsumowano wszystkie działania urzędu dotyczące zaprojektowania, zbudowania i wdrożenia systemu CEEB, zrealizowane we współpracy z partnerami i podmiotami zewnętrznymi. Celem konferencji było podkreślenie zmiany jaką wprowadziło wdrożenie systemu CEEB i udostępnienie po raz pierwszy danych na temat źródeł ciepła w Polsce.

O zmianach, korzyściach i perspektywach rozwojowych na przyszłość, związanych z CEEB, mówili także zaproszeni goście:

  • Reena Badiani Magnusson z Banku Światowego,
  • Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego,
  • Piotr Kuczera, prezydent miasta Rybnika,
  • Tomasz Ożóg, burmistrz miasta i gminy Skawina,
  • Wojciech Racięcki z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Wdrożenie CEEB po raz pierwszy umożliwiło zebranie w jednym miejscu danych na temat źródeł ciepła w budynkach w całym kraju. Z tego powodu wcześniej nie była możliwa ich analiza, a co za tym idzie skuteczna polityka niskoemisyjna. Dzięki CEEB gminy zyskały możliwość i narzędzie do skuteczniejszej niż do tej pory walki ze smogiem, a co za tym idzie poprawy jakości powietrza i ochrony zdrowia mieszkańców.

Czym jest CEEB

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków jest pierwszą w Polsce bazą źródeł ciepła i spalania paliw w budynkach. Są to dane o urządzeniach grzewczych o mocy nominalnej do 1 MW. To one mają największy wpływ na jakość powietrza w gminach.

Pełna wersja systemu ma szereg funkcjonalności, takich jak:

  • zamówienie przeglądów kominowych przez obywateli,
  • zaawansowane raportowania,
  • analityka danych finansowych,
  • możliwość zgłoszenia „kopciucha”,
  • inwentaryzacja budynku.

Etapy projektu:

  • 1 lipca 2021 r. – start podstawowej wersji systemu z możliwością złożenia deklaracji w CEEB
  • 9 lutego 2022 r. – rozpoczęcie prac nad zaprojektowaniem i wdrożeniem docelowej wersji systemu CEEB
  • 3 lipca 2023 r. – uruchomienie pierwszej funkcjonalności (obsługa deklaracji) w docelowej wersji systemu CEEB
  • Lipiec-sierpień 2023 r. – pilotaż wszystkich funkcjonalności systemu CEEB
  • 18 wrzesień 2023 r. – uruchomienie wszystkich funkcjonalności w docelowej wersji systemu CEEB

Użytkownicy CEEB:

  • Obywatele – właściciele i zarządcy budynków, organizacje pozarządowe,
  • Przedsiębiorcy – kominiarze, czeladnicy, inne osoby z uprawnieniami do przeprowadzenia przeglądów przewodów kominowych i wentylacyjnych,
  • Urzędnicy – pracownicy jednostek samorządu terytorialnego, służby kontrolne, instytucje finansujące, pomoc społeczna, nadzór budowlany, administracja centralna.

Samodzielna inwentaryzacja budynku

Wraz z wdrożeniem docelowej wersji systemu została wprowadzona do CEEB inwentaryzacja budynku. Polega ona na zebraniu danych dotyczących parametrów technicznych budynku i źródeł ogrzewania. Inwentaryzacja parametrów technicznych budynku jest całkowicie dobrowolna, oznacza to, że decyzja o jej realizacji należy do właściciela bądź zarządcy.

Ponadto została także uruchomiona możliwość samodzielnego wypełnienia formularza inwentaryzacji przez jego właściciela.

Plany rozwojowe

Działania, które będą realizowane w przyszłości to:

  • rozwijanie uproszczonej analizy efektywności energetycznej budynków tak, aby w jak najpełniejszy sposób obrazowała stan budynku,
  • agregowanie w CEEB danych dotyczących budynków, pochodzących z różnych źródeł,
  • wprowadzenie nowej usługi, której celem będzie prezentacja informacji o historii każdego z budynków,
  • wizualizacja dostępnych danych.

Więcej informacji: ceeb.gov.pl.

Źródło informacji: Główny Urząd Nadzoru Budowlanego

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 15.12.2023, 10:13
Źródło informacji Główny Urząd Nadzoru Budowlanego
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ