Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Pleszew: Sami organizują transport

21.12.2023, 07:29aktualizacja: 21.12.2023, 07:29

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. UMiG Pleszew
Fot. UMiG Pleszew
Nowoczesne autobusy, kilkanaście nowych tras, duży wachlarz godzin kursowania – to nowa jakość komunikacji publicznej, którą zorganizował samorząd Miasta i Gminy Pleszew i to w całej gminie. Rozstał się tym samym z dotychczasowym prywatnym przewoźnikiem.

Do tej pory usługi transportu publicznego świadczy w gminie Pleszew prywatny przewoźnik, z którym samorząd ma podpisaną umowę i dopłaca do kursów. Od nowego roku całą publiczną komunikację samorząd bierze we własne ręce. Dlaczego?

Przede wszystkim po to, by wypełnić tzw. białe plamy na mapie gminy, gdzie nie docierała żadna komunikacja publiczna lub funkcjonowała w niewystarczającym zakresie. To także nowa jakość podróżowania dzięki nowoczesnemu i ekologicznemu taborowi (autobusy Euro 6). Ma ponadto zintegrować powiat pleszewski, m.in. zatrzymać odpływ młodzieży ze szkół ponadpodstawowych poza powiat.

Komunikacja publiczna to jeden z najważniejszych elementów budowy miasta 15-minutowego, w którym jest wszystko na wyciągnięcie ręki. Podróż autobusem ma ułatwić mieszkańcom przemieszczanie się po mieście, bez konieczności podróżowania własnym samochodem. – Dzięki temu miasto będzie mniej zakorkowane, mniej zanieczyszczone i bardziej przyjazne. Chcemy uświadamiać mieszkańcom wspólną odpowiedzialność za środowisko, w którym żyjemy. Nie warto w wielu przypadkach wsiadać w samochód. Można wykorzystać komunikację miejską lub rower, którym też w Pleszewie jeździ się coraz wygodniej. Choć wiele jeszcze jest do zrobienia – tłumaczy burmistrz Arkadiusz Ptak.

Nowa komunikacja publiczna to jeden z priorytetów działań samorządu Miasta i Gminy tej kadencji. Wstępem do nowej jakości transportu było wprowadzenie w 2021 r. miejskich linii PL1 i PL2. Małe busiki okrążające całe miasto okazały się przymiarką szytą na miarę, o czym świadczą statystyki – miesięczne podróżuje nimi niemal 8 tys. pasażerów.

Większość pieniędzy na wdrożenie nowej komunikacji pochodzi z budżetu Miasta i Gminy Pleszew oraz ze sprzedaży biletów. Ale władze samorządowe pozyskały też dotację z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych od Wojewody Wielkopolskiego.  – To jest kwota 3 zł dopłaty do wozokilometra. To wsparcie jest dostępne tylko dla jednostek samorządu terytorialnego. Nie może się o nie ubiegać prywatny przedsiębiorca. To zatem duże wsparcie finansowe dla nas – mówi burmistrz. Gmina będzie miała także dopłatę do biletów miesięcznych z urzędu marszałkowskiego. Pleszewski ratusz czeka także na rozstrzygnięcie konkursu w ramach KPO na zakup 8 autobusów hybrydowych.
Wdrożenie nowej komunikacji publicznej to długi i skomplikowany proces poprzedzony badaniami, analizami i konsultacjami z profesjonalną firmą. Pierwsze prace rozpoczęły się w 2018 r.  - Następnie były badania marketingowe, spotkania z radnymi Rady Miejskiej, a nawet konsultacje z innymi miastami, z których czerpaliśmy inspirację – mówi burmistrz. Analizą sytuacji transportowej w gminie zajęła się profesjonalna firma konsultingowa, która przygotowała także dla Pleszewa komunikacyjne rozwiązania.

By jeszcze bardziej dostosować ofertę przewozową do mieszkańców, gmina Pleszew postanowiła połączyć siły z sąsiednią gminą Dobrzyca. Dla niej też zorganizowała transport publiczny. – Dzięki temu mamy większy wachlarz linii autobusowych, które się uzupełniają. Wspólne działanie to najlepsze rozwiązanie dla transportu publicznego – tłumaczy burmistrz Ptak. Do wspólnych działań transportowych weszła także gmina Gołuchów, jednak dla niej organizatorem przewozów jest powiat pleszewski. We wszystkich gminach będą kursować autobusy tego samego operatora, a bilety będą spójne. Autobusy liniowe będą zabezpieczały także dowóz uczniów do szkół.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 21.12.2023, 07:29
Źródło informacji UMiG Pleszew
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ