Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Program Mikro Granty stanowiący odpowiedź Ministerstwa Sportu i Turystyki na niepokojące trendy w aktywności fizycznej dzieci i młodzieży odnotował świetne wyniki. Spadek sprawności fizycznej, zanik zainteresowania sportem oraz rozbieżności między zaleceniami WHO a rzeczywistą aktywnością wymagały natychmiastowej interwencji. Ministerstwo Sportu i Turystyki postanowiło wdrożyć innowacyjny program, wspierając inicjatywy sportowe dla najmłodszych. Za wykonanie obu edycji programu odpowiedzialna była Fundacja Orły Sportu - lider wśród organizacji sportowych, która od lat realizuje ogólnokrajowe przedsięwzięcia w zakresie upowszechniania sportu. Działania te miały uzupełnić model zarządzania projektami sportu powszechnego, skupiając się na małych i średnich przedsięwzięciach dla dzieci i młodzieży w całej Polsce. Dziś, kiedy z sukcesem zostały zakończone 2 edycje programu można stwierdzić, że efekty przerosły najśmielsze oczekiwania.
Mikro Granty część 1: wzmożona aktywność
Dzięki dotacji Mikro Granty w części I projektu odbyło się ponad 2700 zajęć sportowych oraz blisko 2800 imprez sportowych, z udziałem ponad 400 000 bezpośrednich uczestników. Wsparcie otrzymało prawie 2000 organizacji sportowych. Całkowita suma dotacji na wydarzenia sportowe wyniosła 40 733 818 zł.
Mikro Granty część 2: kontynuacja sukcesu
Projekt Mikro Granty część II stanowił kontynuację i uzupełnienie programu oraz odpowiedź na ogromne zainteresowanie jego pierwszą edycją. W chwili ogłoszenia naboru jasne było, że zapotrzebowanie na wsparcie i chęć do działania jest większe niż pierwotnie szacowano, a potwierdzeniem słuszności obranego kierunku były sukcesy wydarzeń sportowych realizowanych w ramach pierwszej edycji Mikro Grantów. W ramach drugiej edycji ostatecznie zorganizowano 1143 zajęć sportowych oraz 833 wydarzenia sportowe. Łącznie udział we wszystkich akcjach wzięło blisko 140 000 uczestników, a wsparcie dotarło do 1058 organizacji sportowych. Dotacje na te wydarzenia osiągnęły poziom 20 036 653 zł.
Aleksandra Mirosław - ambasadorka aktywności
Znana zawodniczka wspinaczki sportowej, Aleksandra Mirosław, dwukrotna mistrzyni świata w wspinaczce na szybkość oraz trzykrotna mistrzyni świata juniorów, osobiście zaangażowała się w promowanie programu Mikro Granty.
“Jako sportowiec wiem, że sukces rodzi się tam na dole, w lokalnych klubach i stowarzyszeniach. To tam rodzi się pasja i zaangażowanie - na treningach i turniejach" - mówi Aleksandra Mirosław.
Promocja programu Mikro Granty nie byłaby tak skuteczna bez zaangażowania sportowców oraz youtuberów, takich jak Lotar, Dawid Jarzębowski czy Paweł Skóra. Ich udział w promocji przyczynił się do zwiększenia świadomości społecznej i zaangażowania w aktywność fizyczną dzieci i młodzieży. Dla najmłodszych autorytet idola oraz inspiracja i motywacja płynące z ich historii są ważnym czynnikiem budującym zaangażowanie i chęć do działania. Zapewnienie równych szans dostępu do aktywności fizycznej stało się fundamentem tego projektu, stawiając krok w kierunku walki z nierównościami społecznymi. Promocja zdrowego stylu życia oraz wsparcie dla organizacji pozarządowych w ich staraniach o rozwój sportowy okazały się kluczowe dla budowania świadomości i zaangażowania społecznego w aktywność fizyczną.
Inwestycja w kapitał ludzki, szczególnie w dziedzinie sportu dla młodzieży, przyniosła rezultaty w postaci rozbudzenia pasji, zaangażowania i wzrostu umiejętności sportowych u młodych adeptów. Inwestycje w infrastrukturę sportową inicjowane przez samorządy lokalne wsparte dodatkowo mikrograntowymi działaniami pozwoliło na optymalne wykorzystanie zasobów i przestrzeni do promowania kultury fizycznej wśród najmłodszych.
Podsumowując, zakończone 2 części programu Mikro Granty stanowiły kluczowe narzędzie w budowaniu aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży. Wielowymiarowy wpływ projektu przekroczył oczekiwania organizatorów, osiągając cele nie tylko finansowe, ale przede wszystkim społeczne i zdrowotne. Budowanie świadomości wagi zdrowego stylu życia oraz trwałych nawyków prozdrowotnych to podstawa dobrej przyszłości najmłodszych pokoleń.
Program Mikro Granty to więcej niż tylko wsparcie finansowe - to wizja, która przenika pasję, zdrowie i rozwój młodych sportowców. Sukces to nie tylko liczby i projekty, to historia każdego dziecka czy młodzieńca, który znalazł podczas realizacji projektu szansę na spełnienie swoich sportowych marzeń. To inspiracja dla kolejnych pokoleń do prowadzenia zdrowego i aktywnego trybu życia. Program Mikro Granty pozostawił trwały ślad, budując kulturę fizyczną i promując pasję, zdrowie oraz rozwój wśród młodego pokolenia.
„To jeszcze nie koniec. Przed nami wiele fascynujących wyzwań, możliwości i momentów sportowych, które będą kontynuować rozwój tej inicjatywy. Świat sportu nieustannie ewoluuje, a program Mikro Granty pozostaje dynamicznym elementem, gotowym do odpowiedzi na zmieniające się potrzeby i aspiracje młodych sportowców. Udział w Mikro Grantach to początek pasjonującej podróży, która kieruje ku jeszcze większym osiągnięciom i emocjom sportowym. Bądźcie z Nami dalej" - zaprasza Fundacja Orły Sportu, Operator Krajowy Programu Mikro Granty.
Projekt finansowany ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, których dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki.
Źródło informacji: Fundacja Orły Sportu
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 29.12.2023, 12:31 |
Źródło informacji | Fundacja Orły Sportu |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
III Forum Bezpiecznej Żywności w Warszawie. Green REV Institute i Koalicja Future Food 4 Climate zapraszają
26 listopada 2024 w godzinach 10:30-15:30, w Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy, już po raz trzeci odbędzie się Forum Bezpiecznej Żywności - wydarzenie organizowane przez Green REV Institute oraz koalicję Future Food 4 Climate. Wydarzenie jest wspierane przez Ambasadę Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz European Climate Foundation. III Forum Bezpiecznej Żywności zostało objęte patronatem honorowym Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy.- 21.11.2024, 12:54
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Green REV Institute
-
Image
Za nami wielki finał turnieju piłkarskiego „Z Orlika na Stadion”
19 listopada na PGE narodowym w Warszawie odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Młode zawodniczki oraz młodzi zawodnicy z najlepszych drużyn z całej Polski, w trzech kategoriach wiekowych do lat 13, 14 i 15, pokazali swój talent, determinację i ducha fair play. Drużyny JS Smart.pl Krosno, Dream Team Wrocław, Katowiczanki, Osiemnastka Olsztyn, SMS Stal Rzeszów, ZSP Książenice - to wielcy zwycięzcy rozgrywek w swoich kategoriach wiekowych.- 20.11.2024, 15:17
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PZU
-
Image
Rekord Polski w konsumpcji różnych odmian jabłek
W ramach profilaktyki cukrzycy i promocji akcji „Jedno jabłko dziennie” 138 osób stworzyło „największą sztafetę jedzenia jabłek”. Degustowano 10 różnych odmian. Rekord ustanowiono 13 listopada 2024 r. w Centrum Dydaktycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Partnerami wydarzenia byli Wydział Nauk o Zdrowiu WUM i polscy sadownicy. Patronat nad wydarzeniem objął Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM - prof. Mariusz Gujski.- 15.11.2024, 09:18
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych