Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Minister Radosław Sikorski na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos (komunikat)

19.01.2024, 14:50aktualizacja: 19.01.2024, 16:05

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

MSZ informuje:

- Wspieranie Ukrainy jest dla Zachodu jedynym sposobem uniknięcia ryzyka szerszej eskalacji i większego zagrożenia ze strony Rosji – mówił podczas kończącego obrady forum panelu „Russia: What next?” szef polskiego MSZ. Wcześniej ostrzegał przed "kieszonkowymi Chamberlainami", gotowymi poświęcić życie i ziemię innych dla świętego spokoju.

Tegoroczna, 54. edycja Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) w szwajcarskim Davos odbyła się pod hasłem "Odbudowy zaufania" ("Rebuilding Trust"). Dyskusje podczas Forum koncentrowały się wokół kwestii bezpieczeństwa i współpracy w podzielonym świecie, a także skutecznego przywództwa i efektywnego wdrażania nowoczesnych technologii.

Tematyka debat, w których uczestniczył minister Sikorski, w głównej mierze dotyczyła polityki bezpieczeństwa, trwających konfliktów (zbrojnej agresji Rosji na Ukrainie, wojny w Strefie Gazy) i innych wyzwań, takich jak zmiany klimatu, kryzys energetyczny czy migracyjny.

Podczas debat "Stand With Ukraine?" i "Russia: What next?" z udziałem wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej ds. gospodarki służącej ludziom Valdisa Dombrovskisa, Minister spraw zagranicznych Rumunii Lumini?y-Teodory Odobescu i szefa dyplomacji Litwy Gabrieliusa Landsbergisa, minister Sikorski podkreślił, że klęska Ukrainy i zwycięstwo Rosji miałyby konsekwencje globalne. Jak dodał, oznaczałoby to całkowity upadek architektury bezpieczeństwa i perspektywę rozpoczęcia konfliktów zbrojnych na większą skalę na całym świecie, a koszty ich przezwyciężenia będą znacznie wyższe niż dzisiejsze wydatki na wsparcie Ukrainy. Szef polskiej dyplomacji ocenił również, że agresja Rosji stanowi najpoważniejsze zagrożenie dla bezpieczeństwa Europy, w tym Polski. – Wynik tej wojny ma kluczowe znaczenie dla przyszłości Polski, Unii Europejskiej i wszystkich krajów obszaru euroatlantyckiego. Powinniśmy być przygotowani na odpowiednią reakcję na te zagrożenia – powiedział minister Sikorski.

Szef polskiej dyplomacji wziął także udział w dyskusji nt. przyszłości Europy, z udziałem m.in. Premiera Belgii Alexandra De Croo, Premiera Chorwacji Andreja Plenkovicia, a także Dyrektor Zarządzającej Międzynarodowego Funduszu Walutowego (IMF) Kristaliny Georgievej. Minister Sikorski zwrócił uwagę, że gdy myślimy o "budowaniu Europy jutra" to należy przede wszystkim nadal mocno wspierać Ukrainę na płaszczyźnie dwustronnej, a także w ramach NATO, UE i innych struktur. – Jako Unia powinniśmy wykazać się większą skutecznością i determinacją w przeciwdziałaniu obchodzeniu przez Rosję sankcji gospodarczych i ściśle współpracować w tym zakresie z tradycyjnymi partnerami zewnętrznymi - Stanami Zjednoczonymi, Australią, Japonią i Republiką Korei – podkreślił szef polskiego MSZ.

W trakcie wizyty w Davos minister Sikorski odbył również szereg spotkań dwustronnych. W rozmowie z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem poruszył temat wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego w kontekście trwającej rosyjskiej agresji na Ukrainie. Z kolei o wypracowywaniu wspólnego stanowiska ws. wielopłaszczyznowego wsparcia Ukrainy, działaniach sankcyjnych i innych wobec Rosji, minister Sikorski rozmawiał m.in. ze swoimi odpowiednikami z Czech, Janem Lipavským i Szwecji, Tobiasem Billströmem. Udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos był również okazją do rozmowy szefa polskiego MSZ z brytyjskim ministrem spraw zagranicznych Davidem Cameronem.

Podczas spotkania z Szefową Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK) Mirjaną Spoljaric-Egger, podtrzymał gotowość Polski do angażowania się w prace MKCK, zwłaszcza w zakresie ochrony ludności cywilnej, niesienia pomocy humanitarnej i promocji międzynarodowego prawa humanitarnego. Minister Sikorski zwrócił uwagę, że Polska pomoc finansowa dla organizacji międzynarodowych w 2023 r. - dla Palestyny i Strefy Gazy - nigdy nie była większa. Polska wysłała także ponad 6 ton pomocy humanitarnej do Egiptu na rzecz palestyńskich pacjentów przebywających w egipskich szpitalach. Zaplanowano dalsze niesienie pomocy humanitarnej Ukrainie.

Doceniając rolę, jaką od ponad pięćdziesięciu lat WEF wypełnia w kształtowaniu globalnego postrzegania rzeczywistości geopolitycznej, Minsiter Sikorski w rozmowie z Przewodniczącym Forum Borge Brende podziękował za dotychczasową współpracę WEF z Polską.

Na marginesie Forum minister Sikorski odwiedził również Dom Ukrainy, gdzie spotkał się z ukraińskimi bohaterami wojennymi oraz obejrzał wystawę "671 dni decydowania o twojej przyszłości".

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ wni/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 19.01.2024, 14:50
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ