Pobierz materiał i Publikuj za darmo
„Dzięki własnemu zapleczu badawczo-rozwojowemu w postaci Centrum Badań i Rozwoju GOZ w Bełchatowie, wysoko wykwalifikowanej kadrze technologów, a także dzięki współpracy z uczelniami i jednostkami naukowymi, opracowaliśmy i wdrożyliśmy wysokiej jakości materiały i produkty do wykorzystywania, m.in. w budownictwie. Nasze spoiwa, ekopodbudowy zostały wykorzystane na kilkuset budowach dróg w całym kraju. W drogownictwie coraz powszechniej wykorzystywane są materiały alternatywne, które powstają na bazie popiołów i żużli powstających podczas spalania węgla w energetyce. Ich zaletą jest to, że są proekologiczne oraz to, że dzięki nim zmniejszamy wydobycie kopalin naturalnych, racjonalizujemy zużycie surowców, ograniczamy emisję dwutlenku węgla i powstawania odpadów” - mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
W Grupie PGE, dla której zielona zmiana w działalności jest priorytetem, liderem Segmentu Gospodarki Obiegu Zamkniętego (GOZ) jest spółka PGE Ekoserwis, zajmująca się odbiorem ubocznych produktów spalania oraz ich zagospodarowaniem i przetworzeniem w pełnowartościowe produkty budowlane.
W ubiegłym roku PGE Ekoserwis odebrała ponad 800 tysięcy ton gipsu syntetycznego i dostarczyła go głównie do cementowni i branży budowlanej. Gips, jako nawóz trafiał do rolnictwa i do produkcji pieczarek. Eksportowany był również do Holandii, gdzie był wykorzystywany w budownictwie. Z kolei popioły były dostarczane do cementowni, betoniarni, producentów elementów prefabrykowanych i chemii budowlanej czy do odlewnictwa. Równie ważnym kierunkiem sprzedaży była inżynieria drogowa. Z ubocznych produktów spalania powstały spoiwa, stabilizacje, ekopodbudowy, które dzięki PGE Ekoserwis zostały wykorzystane na kilkuset różnych budowach dróg w całym kraju. Wśród najważniejszych inwestycji, podczas których wykorzystywane były oferowane przez PGE Ekoserwis produkty dedykowane inżynierii drogowej były: autostrada A2, trasy szybkiego ruchu np. S1, S6, S7, S11, S19, Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej, obwodnice miast (np. Oświęcimia, Pułtuska, Suchowoli, Zawiercia, Gryfina), drogi krajowe, wojewódzkie, powiatowe i gminne.
W 2023 roku obok firm realizujących roboty drogowe, z produktów powstających na bazie ubocznych produktów spalania z energetyki korzystały firmy budowlane, zajmujące się inwestycjami kolejowymi, np. w aglomeracji śląskiej czy przedsiębiorstwa prowadzące prace rekultywacyjne lub makroniwelacyjne. Spoiwa hydrotechniczne dedykowane budownictwu wodno-melioracyjnemu, stosowane do budowy przesłon przeciwfiltracyjnych czy do zabezpieczania wykopów wielkoprzestrzennych PGE Ekoserwis dostarczała, m.in. na wały przeciwpowodziowe wzdłuż Nysy Łużyckiej.
PGE Ekoserwis jest liderem segmentu biznesowego dedykowanego Gospodarce Obiegu Zamkniętego w Grupie PGE. W swoim ponad trzydziestoletnim doświadczeniu w zagospodarowywaniu ubocznych produktów spalania z energetyki oferuje ponad 200 produktów na bazie ubocznych produktów spalania (UPS) i wydobycia (UPW), które są wykorzystywane w wielu branżach – budownictwie, inżynierii lądowej, rolnictwie. PGE Ekoserwis przykłada szczególną staranność by materiały wprowadzać na rynek w sposób przyjazny dla środowiska naturalnego i z myślą o ochronie klimatu. Dlatego są to produkty certyfikowane, spełniają wyznaczone normy budowlane, a ich jakość jest wielokrotnie sprawdzana.
KONTAKT:
Konrad Mróz
Biuro Prasowe Grupy PGE
+48 785 999 946
e-mail: konrad.mroz@gkpge.pl
e-mail: biuro.prasowe@gkpge.pl
https://www.gkpge.pl/grupa-pge/dla-mediow/kontakt-dla-mediow
Źródło informacji: PGE Polska Grupa Energetyczna
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 29.01.2024, 13:39 |
Źródło informacji | PGE Polska Grupa Energetyczna |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Hisense pierwszym oficjalnym partnerem klubowych mistrzostw świata w piłce nożnej 2025 – FIFA Club World Cup 2025™
- 31.10.2024, 16:25
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
-
Image
Kolejne dwie inwestycje drogowe na Pomorzu Zachodnim w realizacji
- 31.10.2024, 13:00
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: GDDKiA
-
Image
Case study kampanii reklamowych WeNet - TV kontra online
WeNet, marka specjalizująca się w marketingu internetowym dla małych i średnich firm, stanęła przed wyzwaniem dynamicznego wejścia na rynek. Bazując na 30-letnich doświadczeniach w branży, celem było zbudowanie rozpoznawalności i zdobycie pozycji lidera w e-marketingu dla MŚP. Aby osiągnąć ten ambitny cel, firma postanowiła zrealizować dwie kampanie reklamowe - jedną w telewizji, a drugą w Internecie.- 31.10.2024, 12:36
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: WeNet