Newsletter

Nauka i technologie

MC: Edukujemy młodzież: Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski poprowadził lekcje o dezinformacji (komunikat)

06.02.2024, 10:11aktualizacja: 06.02.2024, 10:12

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Cyfryzacji informuje:

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski i Ewa Domańska, specjalistka NASK, poprowadzili lekcję dla czwartoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 220 im. Stanisława Kopczyńskiego w Warszawie. W Dniu Bezpiecznego Internetu młodzież uczyła się, jak odróżnić w sieci prawdę od fake newsów.

Jak podkreśla minister cyfryzacji, nauczanie krytycznego myślenia to jedna z kluczowych kompetencji cyfrowych. „Rozmawialiśmy z uczniami o tym, czym różni się prawda od fałszu, ale też jak odróżnić prawdę od np. czyjejś opinii. To tym bardziej ważne, że niekiedy coś, co wydaje nam się prawdziwe, po wnikliwej analizie, okazuje się być fałszem. Dzieci przyswajają dziś ogrom informacji, także tych pochodzących z sieci i powinny wiedzieć, że nie warto wierzyć we wszystko, co przeczytają w internecie” – wyjaśnił Krzysztof Gawkowski.

W czasie lekcji przeprowadzono również eksperyment, który był swego rodzaju „głuchym telefonem”. Taka zabawa, jak dodaje specjalistka z NASK, to doskonały przykład tego, jak zmienia się informacja, która przeszła przez wiele uszu. „Istotne jest też to, że nie zawsze ktoś chce nas wprowadzić w błąd. Czasem przekaz z jakiegoś powodu jest zniekształcany i to również prowadzi do powstania dezinformacji.

Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zachęcał również uczniów, aby pod okiem rodziców i nauczycieli, zaglądali do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, gdzie można znaleźć wiele materiałów dotyczących cyfrowej higieny, zasad bezpiecznego poruszania się w sieci i tego, jak odróżnić informację od fake newsa.

„Musimy edukować młode pokolenie, mając jednak na uwadze fakt, że sami, jako dorośli, też czasem padamy ofiarą dezinformacji. Dzieci są znacznie bardziej narażone na tego typu zjawiska, szczególnie w mediach społecznościowych. Dziś spotykamy się z uczniami jednej ze stołecznych szkół, ale wierzę, że takie zajęcia będą odbywać się w każdej szkole i każde dziecko będzie miało szansę pogłębić wiedzę z tego obszaru, by czuć się w sieci pewniej i bezpieczniej” – podsumował minister.

Lekcje można obejrzeć - Najfajniejsza lekcja: fake czy fakt? (youtube.com) https://www.youtube.com/watch?v=t49J6UsAKo0&t=39s

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA w likwidacji jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ pad/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 06.02.2024, 10:11
Źródło informacji MC
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ