Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Zarząd spółki pod firmą Polenergia S.A. ("Emitent"), informuje, że w dniu 8 lutego 2024 roku spółka zależna Emitenta - Polenergia Obrót S.A. ("POLO") zawarła z Mercedes-Benz Manufacturing Poland Sp. z o.o. z siedzibą w Jaworze ("Kupujący") umowy PPA i PPA+ ("Umowy PPA i PPA+"). Umowy PPA i PPA+ dotyczą sprzedaży całej energii elektrycznej zużywanej przez Kupującego, w tym części energii elektrycznej wyprodukowanej przez następujące instalacje odnawialnych źródeł energii: farrnę wiatrową Dębsk o mocy zainstalowanej 121 MW ("Instalacja OZE 1") oraz farmę fotowoltaiczną Sulechów 3 o mocy zainstalowanej wynoszącej 9,84 MW ("Instalacja OZE 2"), oraz gwarancji pochodzenia energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w liczbie odpowiadającej ilości sprzedawanej energii elektrycznej, a także bilansowania handlowego potrzeb Kupującego.
Okres sprzedaży energii elektrycznej i gwarancji pochodzenia w ramach Umów PPA i PPA+ rozpoczyna się od dnia 1 marca 2024 r. i trwa do dnia 31 grudnia 2027 r., przy czym rozpoczęcie sprzedaży energii elektrycznej i gwarancji pochodzenia uzależnione jest od pomyślnego zakończenia procesu zmiany na POLO sprzedawcy energii elektrycznej dla Kupującego. W przypadku, w którym proces zmiany sprzedawcy energii elektrycznej na POLO nie zostanie zakończony do dnia 29 lutego 2024 r. i jeżeli POLO i Kupujący nie uzgodnią innej daty zakończenia wskazanego procesu zmiany Sprzedawcy, Umowy PPA i PPA+ mogą zostać rozwiązane przez każdą ze stron ze skutkiem natychmiastowym.
W zakresie sprzedaży energii elektrycznej produkowanej przez Instalację OZE 1 i Instalację OZE 2, planowany wolumen sprzedaży energii elektrycznej dotyczy określonej części wolumenu, jaki w tym okresie zostanie wyprodukowany przez Instalację OZE 1 i Instalację OZE 2. Energia elektryczna produkowana przez Instalację OZE 1 i Instalację OZE 2 będzie sprzedawana po stałej cenie, z tym zastrzeżeniem, że cena może zostać podwyższona lub obniżona w zależności od wysokości uśrednionego wskaźnika CPI - średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem za poprzedni rok kalendarzowy publikowanego przez Główny Urząd Statystyczny. Pozostała ilość energii elektrycznej zużywanej przez Kupującego będzie sprzedawana po cenie opartej o ceny na rynku SPOT na rynku towarów giełdowych Towarowej Giełdy Energii S.A. lub po stałej cenie dla określonej ilości energii elektrycznej, jeżeli taka stała cena zostanie ustalona zgodnie z procedura określoną w umowie PPA+. Łączna szacowana suma przychodów ze sprzedaży energii elektrycznej i gwarancji pochodzenia na podstawie Umów PPA i PPA+ może wynieść około 131 414 173,53 zł netto.
W razie wcześniejszego rozwiązania Umów PPA i PPA+ odpowiednio przez POLO lub Kupującego ("Strona Nienaruszająca"), z powodu określonych w umowie naruszeń umowy przez drugą stronę ("Strona Naruszająca"), Stronie Nienaruszającej należy się opłata za rozwiązanie w wysokości określonej w umowie.
Podpisanie kilkuletniej umowy sprzedaży energii z odbiorcą o stabilnej pozycji finansowej jest działaniem zgodnym z przyjętą przez Grupę Polenergia długoterminową strategią komercjalizacji źródeł wytwórczych. Taki model zabezpiecza strumień przychodów realizowanych w Grupie Polenergia i uniezależnia je od mogących wystąpić wahań cen na rynku energii.
podstawa prawna: art. 17 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 596/2014 w sprawie nadużyć na rynku oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE (Dz. U. UE. L. z 2014 r. Nr 173, str. 1 ze zm.)
Więcej na: http://biznes.pap.pl/pl/reports/espi/all,0,0,0,1
kom espi zdz
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 08.02.2024, 19:25 |
Źródło informacji | ESPI |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |