Newsletter

Gliwice: Mieszkanie+ po gliwicku. Górna 11 ma już lokatorów

26.02.2024, 07:24aktualizacja: 26.02.2024, 07:25

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. G. Ozga UM Gliwice
Fot. G. Ozga UM Gliwice
Sfinalizowano duży projekt samorządu w ramach miejskiego programu „Mieszkanie+ po gliwicku” – 21 lutego wręczono klucze do mieszkań w piątym budynku komunalnym wzniesionym przy ul. Górnej. W trzykondygnacyjnym, nowoczesnym bloku pod adresem Górna 11 zamieszka 25 osób.

Obiekt wybudowała miejska spółka ZBM I TBS kosztem 8,3 mln zł w ramach III etapu szeroko zakrojonej inwestycji Miasta Gliwice, przy ponad 6-milionowym wsparciu z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Górna 11 to część atrakcyjnej, miejskiej oferty wynajmu nowych mieszkań komunalnych.

„Mieszkanie+ po gliwicku” to konsekwentnie rozwijany program miejskiego budownictwa mieszkaniowego – od ponad 4 lat trafia w potrzeby pracujących gliwiczan osiągających umiarkowane dochody. Do tej pory w programie zrealizowano ponad 200 mieszkań komunalnych: 33 w budynku przy ul. Anny Jagiellonki 3a, 96 w czterech obiektach miejskich wzniesionych przy ul. Górnej 1, 3, 5 i 7, 30 w budynku przy ul. Opolskiej 12 oraz 55 w nowych budynkach komunalnych przy ul. Zbożowej 9–9A–9B i Zbożowej 9C–9D.

Warunek konieczny udziału w miejskim najmie to spełnianie kryterium dochodowego (aktualizowanego przy każdym naborze), brak własnego lokum, zamieszkiwanie na terenie Gliwic oraz odprowadzanie tu podatku dochodowego. Mieszkania tego typu budowane są w różnych częściach miasta, w standardzie „pod klucz”. Oznacza to lokale w pełni wykończone i pomalowane, do których najemca może wprowadzić się właściwie natychmiast z własnymi meblami. Stawka miesięcznego czynszu będzie wynosić 14,5 zł za metr kwadratowy.

W trzykondygnacyjnym budynku przy ul. Górnej 11, wyposażonym w windę i garaż podziemny, powstało 18 mieszkań o powierzchni od 31,57 m2 do 53,84 m2. Te usytuowane na parterze posiadają tarasy z ogródkiem, pozostałe natomiast mają balkony.

W 12 z 18 lokali wykonanych w wysokim standardzie znajdują się 2 pokoje z odrębną kuchnią bądź aneksem kuchennym. 6 pozostałych mieszkań to kawalerki. Jedno 2-pokojowe mieszkanie na parterze przystosowane jest stricte do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wszystkie lokale są wyposażone w instalację wodno-kanalizacyjną i elektryczną, centralne ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową z miejskiej sieci ciepłowniczej, a także piecyki elektryczne z płytą ceramiczną. Każde mieszkanie dysponuje łazienką wyłożoną glazurą, z zainstalowanym „geberitem” oraz wanną. Płytki położono także na kuchennych podłogach i części ścian nad zlewozmywakiem z zamontowaną baterią.

Do dyspozycji mieszkańców Górnej 11 są komórki lokatorskie i wózkownia oraz 24 miejsca postojowe, w tym 13 w garażu podziemnym. Zadbano też o funkcjonalny plac zabaw, siłownię pod chmurką i zielone otoczenie.

– Górna 11 to nowe, wygodne mieszkania komunalne w wysokim standardzie, przeznaczone dla średnio zarabiających gliwiczan, wybudowane w bardzo dogodnej lokalizacji – niedaleko parku Chrobrego i przystanków komunikacji miejskiej, w pobliżu zjazdu w Drogową Trasę Średnicową, a w przyszłości także w sąsiedztwie nowoczesnego szpitala miejskiego. Finalizujemy tym samym, zgodnie z obietnicą, III etap dużej miejskiej inwestycji, która w następnej kadencji samorządu będzie mogła być rozwijana o kolejne 4 wielorodzinne budynki mieszkalne przewidziane w rejonie ul. Kujawskiej. Poza tym do 2025 roku planujemy przekazać gliwiczanom mieszkania komunalne i w systemie TBS, realizowane już na osiedlu przy ul. Dworskiej i Wiertniczej, a także mieszkania komunalne w planowanym budynku przy ul. Opolskiej i w realizowanym już obiekcie przy ul. Dolnej i Rymera – podkreśla prezydent Gliwic Adam Neumann.

(kik)

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 26.02.2024, 07:24
Źródło informacji Gliwice
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ