Newsletter

Kongres Miast i Biznesu. Kaucja - Edukacja - Środowisko

01.03.2024, 14:44aktualizacja: 01.03.2024, 14:49

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fundacja Odzyskaj Środowisko
Fundacja Odzyskaj Środowisko
8 marca 2024 r. w Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi odbędzie się Kongres Miast i Biznesu. Kaucja - Edukacja - Środowisko, podczas którego spotkają się uczestnicy systemu kaucyjnego, samorządy lokalne i biznes. Partnerami merytorycznymi wydarzenia są InPost i Carrefour. Organizatorem jest Fundacja Odzyskaj Środowisko.

System kaucyjny na start

W ramach Kongresu odbędą się dwa bloki tematyczne: „Polska Stolica Recyklingu” oraz „PolKa”, w którym polscy i zagraniczni eksperci będą debatować m.in. nad nawykami konsumenckimi w kontekście wejścia w życie 1 stycznia 2025 r. tzw. „ustawy kaucyjnej” w Polsce. Nie zabraknie prelekcji na temat praw i obowiązków uczestników systemu kaucyjnego oraz niezbędnej dla niego technologii.

„W przyszłym roku ma wystartować w Polsce system kaucyjny i cieszymy się, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska podtrzymuje ten termin. Od wielu miesięcy przygotowujemy się na tę datę. Pozostało nam nieco ponad 10 miesięcy i chcemy ten czas poświęcić na jeszcze intensywniejszą pracę. Dlatego, w czasie Kongresu, chcemy przedstawić propozycję >>PolKi<<, nasz model i rozwiązania technologiczne, ale dać również przestrzeń do rozmowy samorządom i biznesowi. 1 stycznia 2025 to realna data mimo potrzeby dopracowania niektórych kwestii legislacyjnych. W Łodzi chcemy pokazać, jak będzie wyglądał system kaucyjny stworzony przez >>PolKę<< i zaprosić uczestników do udziału w nim” - komentuje Marcel Rakowski, prezes zarządu „PolKa”.

Inteligencja ekologiczna w kierunku GOZ

Równocześnie toczyć się będą debaty w ramach Polskiej Stolicy Recyklingu. Włodarze miast, przedstawiciele samorządów terytorialnych, naukowcy oraz praktycy wymienią się doświadczeniami oraz dobrymi praktykami w dziedzinie budowania smart community.

„Wspólnym mianownikiem wszystkich prelekcji i debat pozostaje opisana przez Golemana inteligencja ekologiczna, która nie tylko definiuje smart city, ale jest także istotnym elementem budowania nowoczesnego świata biznesu i edukacji. Stąd zagadnienia edukacji ekologicznej bez greenwashingu i perspektywy rozwoju ESG. To, jak zostaną one zaimplementowane, bezpośrednio wpływa na miasta przyszłości oraz smart community” - mówi Kinga Rodkiewicz, kierownik ds. komunikacji i projektów edukacyjnych w Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Strefa wystawiennicza

Uczestnicy Kongresu będą mieli okazję zobaczyć wszystkie etapy systemu kaucyjnego. Siedem stacji edukacyjnych przedstawi w praktyce drogę opakowania objętego „kaucją”, kiedy stanie się już odpadem, a więc zbiórka automatyczna, manualna, centrum liczenia, logistyka oraz recykling. Jedenaście zwrotomatów od sześciu producentów pozwoli pokazać mnogość rozwiązań: od maszyn kompaktowych, przez średnie i duże, na outdoorowych kończąc. Na każdym stanowisku eksperci będą udzielać szczegółowych informacji.

Zwieńczeniem Kongresu Miast i Biznesu będzie finał ogólnopolskiej grywalizacji Miast i Instytucji Polska Stolica Recyklingu 2023 r. o zaszczytny tytuł i statuetkę Polskiej Stolicy Recyklingu i Polskiej Stolicy GOZ rywalizowało kilkadziesiąt miast uczestniczących w projekcie Elektryczne Śmieci.

Patronat honorowy nad Kongresem objęła Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska.

Rejestracja na Kongres:

https://kongres-miast-i-biznesu.konfeo.com/pl/groups

Szczegółowa agenda oraz prelegenci:

https://odzyskajsrodowisko.pl/kongres-miast-i-biznesu-kaucja-edukacja-srodowisko/

Źródło informacji: Fundacja Odzyskaj Środowisko

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 01.03.2024, 14:44
Źródło informacji Fundacja Odzyskaj Środowisko
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii