Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Kuratorzy: Jan Stanisław Wojciechowski, Waldemar Baraniewski, Tamara Książek
Koordynator: Jarosław Pajek
Wystawa „Bezwzględne wyeliminowanie rzeźby. Polska rzeźba pierwszej połowy lat 70.” przywołuje ważny moment w powojennej historii polskiej rzeźby, kiedy pod wpływem praktyk artystycznych, występujących w tym czasie na świecie, przeszła ona spektakularną przemianę. Tytuł ekspozycji nawiązuje do pracy Wandy Czełkowskiej „Bezwzględne wyeliminowanie rzeźby jako pojęcia kształtu”, zaprojektowanej przez rzeźbiarkę na początku lat 70., zrealizowanej w Centrum Rzeźby Polskiej i zaprezentowanej po raz pierwszy właśnie w tym miejscu na wystawie w roku 1995.
Pierwsza połowa lat 70. to czas, kiedy w sztuce pojawiają się takie nurty, jak: minimal art, object art, conceptual art, environment art, land art, body art/performance. Polska rzeźba nie pozostaje obojętna na nowe zjawiska - odchodzi od historycznego bagażu, uwalnia się od dotychczasowych form i przekształca w zupełnie nową jakość.
Biorąc pod uwagę fakt, że wiele prac wciąż jeszcze przebija się do świadomości szerszego grona krytyków i dopiero zaczyna zajmować należne im miejsce w historii sztuki, celem wystawy jest także ukazanie ówczesnego dorobku polskiego w światowym obiegu kultury oraz przygotowanie odpowiednio udokumentowanego materiału, który będzie punktem wyjścia do nowych dyskusji i interpretacji dokonań polskich rzeźbiarek i rzeźbiarzy.
Na ekspozycji prezentowane są prace ponad 30 artystek i artystów: Jana Berdyszaka, Jerzego Beresia, Karola Broniatowskiego, Krystiana Burdy, Elżbiety Cieślar, Emila Cieślara, Wandy Czełkowskiej, Andrzeja Dłużniewskiego, Barbary Falender, Pawła Freislera, Wiktora Gutta, Oskara Hansena, Władysława Hasiora, Anny Jarnuszkiewicz, Jerzego Jarnuszkiewicza, Krystyna Jarnuszkiewicza, Grzegorza Kowalskiego, Jana Kucza, Zofii Kulik, KwieKulik (Zofii Kulik i Przemysława Kwieka), Przemysława Kwieka, Zbigniewa Makarewicza, Marii Pinińskiej-Bereś, Waldemara Raniszewskiego, Adolfa Ryszki, Macieja Szańkowskiego, Aliny Szapocznikow, Olgierda Truszyńskiego, Jana Stanisława Wojciechowskiego i Barbary Zbrożyny. Niektóre z nich pokazywane są po raz pierwszy od momentu ich powstania. Uporządkowane są w grupach problemowych, podpowiadają widzowi kierunek myślenia, ale nie narzucają interpretacji.
Wernisaż:
16 marca 2024 (sobota), godz. 14:00
Muzeum Rzeźby Współczesnej
godz. 15:30 - oprowadzanie kuratorskie
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wystawa pod honorowym patronatem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Mecenas Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku: Grupa PGE.
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku to narodowa instytucja kultury - jedyny ośrodek rzeźbiarski w Polsce. Misją CRP jest tworzenie warunków uprawiania twórczości i badań nad sztuką, upowszechnianie sztuki współczesnej ze szczególnym naciskiem na twórczość rzeźbiarską, prowadzenie międzynarodowej wymiany artystycznej, edukacja artystyczna i kulturalna, a także ochrona i opieka nad zabytkowym zespołem pałacowo-parkowym oraz popularyzacja dziedzictwa historycznego i tradycji artystycznych Orońska.
Facebook: https://www.facebook.com/centrumrzezbypolskiej.oronsko
Instagram: https://www.instagram.com/centrum.rzezby.polskiej/
KONTAKT:
Agnieszka Filipowska
tel. + 48 690 096 044
e-mail: a.filipowska@rzezba-oronsko.pl
Źródło informacji: Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 07.03.2024, 08:00 |
Źródło informacji | Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Upcoming China-CEEC Expo to highlight host city Ningbo's opening-up stride
- 21.05.2025, 10:46
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: GlobeNewswire
-
Image
Jak zastrzec dowód osobisty przez Internet?
Zgubiłeś dowód osobisty albo masz podejrzenie, że ktoś mógł go ukraść lub skopiować? Nie czekaj na rozwój wydarzeń – działaj od razu. Zastrzeżenie dokumentu może uchronić Cię przed poważnymi konsekwencjami, w tym przed wyłudzeniem kredytu na Twoje nazwisko. Na szczęście dziś nie musisz biegać po urzędach. Cały proces możesz przeprowadzić przez Internet – szybko, wygodnie i bez zbędnego stresu. Przeczytaj, jak to zrobić krok po kroku.- 20.05.2025, 15:27
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Biuro Informacji Kredytowej S.A
-
Image
XXI Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari już w maju
W dniach 17-24 maja 2025 roku w Nowym Sączu odbędzie się XXI edycja Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari - jednego z najstarszych i najbardziej prestiżowych wydarzeń wokalnych w Polsce. W tegorocznej rywalizacji weźmie udział 59 młodych śpiewaków z całego świata, którzy zaprezentują swoje umiejętności przed międzynarodowym jury pod przewodnictwem Małgorzaty Walewskiej, cenionej mezzosopranistki i dyrektor artystycznej Konkursu.- 19.05.2025, 16:30
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ