Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Rozwoju i Technologii informuje:
Dziś we Lwowie odbyło się 9. posiedzenia Polsko-Ukraińskiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Gospodarczej. Polskę reprezentowali przedstawiciele wszystkich resortów zaangażowanych we współpracę gospodarczą, w tym ministrowie Krzysztof Hetman i Czesław Siekierski. Delegacji ukraińskiej przewodniczyła wicepremier, minister Reintegracji Ziem Czasowo Okupowanych Ukrainy Iryna Vereshchuk.
Na początku posiedzenia minister Krzysztof Hetman podkreślił, że Polska cały czas solidaryzuje się z Ukrainą i narodem ukraińskim oraz wspiera Ukrainę na wielu płaszczyznach.
"W ostatnim roku w naszych relacjach pojawiły się jednak tematy bardzo trudne, złożone, wymagające od nas wyważenia stanowisk i odpowiedniej ochrony naszych obywateli. W szczególności zagrożona została sytuacja polskich rolników i przewoźników. Zdajemy sobie sprawę z trudnej sytuacji gospodarczej naszych ukraińskich partnerów, ale to też trudny czas dla nas wszystkich. Uważamy, że tylko wzajemny dialog i otwartość mogą doprowadzić do kompromisowego rozwiązania wrażliwych kwestii. Dziś też będziemy o nich rozmawiać" – dodał minister.
W czasie spotkania dyskutowano również o wzmacnianiu współpracy m.in. w energetyce, projektach kosmicznych, metrologii i o odbudowie Ukrainy. Polska jest też gotowa do wymiany doświadczeń w zakresie prawa zamówień publicznych i chce wspierać Ukrainę w procesie dostosowania do akcesji do UE.
"W tym roku będziemy obchodzić 20. rocznicę przystąpienia Polski do UE i sądzę, że to właśnie Polska ma nie tylko odpowiednie zrozumienie dla potrzeb Ukrainy w zakresie akcesji, ale też wolę dzielenia się doświadczeniami z naszej drogi do Unii" – zaznaczył szef MRiT.
Polsko-Ukraińska Komisja Międzyrządowa ds. Współpracy Gospodarczej została powołana na mocy polsko-ukraińskiej umowy o współpracy gospodarczej z 2005 r. Dotychczas odbyło się 8 posiedzeń. W ramach Komisji formalnie działa 7 grup roboczych (ds. współpracy w rolnictwie, turystyce, sektorze paliwowo-energetycznym, transportu, informacji geoprzestrzennej, przestrzeni kosmicznej, handlu i inwestycji) i 1 podkomisja (przemysł obronny). Jednak jak zapowiedział podczas spotkania z mediami minister Hetman, wraz wicepremier Iryną Vereshchuk podjęli decyzję, by zintensyfikować prace Komisji.
"Chcemy, by Komisja spotykała się częściej, a grupy robocze zostały poszerzone o kolejne obszary współpracy" – poinformował.
Rozmowy Komisji poprzedziło wspólne z wicepremier Vereshchuk i ambasadorem Ukrainy w Polsce Vasylem Zwaryczem, złożenie przez ministra Hetmana kwiatów na Cmentarzu Łyczakowskim oraz spotkanie dwustronne szefa MRiT z wicepremier Ukrainy. Wśród tematów rozmowy były zagadnienia związane m.in. ze współpracą handlową, odbudową Ukrainy i współpracą przedsiębiorców.
Dzień wcześniej, 10 marca 2024 r., w obecności ministra Hetmana i wicepremier Vereshchuk, podpisano umowę pomiędzy Państwową Służbą Celną Ukrainy a firmą Unibep S.A. na przebudowę przejścia drogowego „Szeghini” na polsko-ukraińskiej granicy.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ fr/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 11.03.2024, 15:50 |
Źródło informacji | MRiT |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |