Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Cele i możliwości aplikacji zostały po raz pierwszy publicznie zaprezentowane w grudniu, następnie „My Talent” – po szkoleniach dla dyrektorów oraz szkolnych koordynatorów – „weszła” do częstochowskich szkół. Aplikacja, która powstała w oparciu o sztuczną inteligencję służy uczennicom i uczniom z klas maturalnych, aby jak najlepiej poznali swoje mocne strony i dzięki temu mogli zaplanować swoją przyszłą drogę zawodową.
- Założeniem „My Talent” jest wykorzystanie AI do personalizacji dalszej kariery częstochowskiej młodzieży. Do tej pory w aplikacji zalogowało się 1,5 tysiąca częstochowskich maturzystów z 20 szkół średnich, z czego wykonanych jest już 1100 badań wraz z określeniem indywidualnego profilu potrzeb – mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. - Pojawiły się oczekiwania, aby z aplikacji mogła skorzystać również młodzież z klas przedmaturalnych, ponieważ to właśnie wtedy podejmowane są decyzje dotyczące kierunku dalszej edukacji oraz przyszłości młodych ludzi.
Zastosowanie sztucznej inteligencji (AI) do pomiaru potrzeb pozwala lepiej poznać człowieka i ukierunkować go trafnie w odpowiedni obszar zawodowy. Potrzeby to podstawa do określenia tego, kim jesteśmy i w tym właśnie miejscu pojawia się zastosowana w aplikacji metoda pomiaru potrzeb. Dzięki niej osiąga się punkt wyjścia do określania potencjału i kierunku rozwoju każdej z młodych osób. Odkrywanie potrzeb i ich odpowiednie zastosowanie w życiu to nic innego jak odkrycie i wskazanie komuś jego talentów, stąd też nazwa aplikacji.
Z przeprowadzonych wśród uczniów ankiet, które były punktem wyjścia w programie, wynika duża potrzeba doradztwa zawodowego (72% ankietowanych), jeszcze większa potrzeba wskazania indywidualnej ścieżki rozwoju (90%), a także trudność w podjęciu decyzji dotyczącej aplikowania do szkoły wyższej (56%).
Wśród zidentyfikowanych już w ramach korzystania z aplikacji potrzeb - 80% badanych posiada wysoką potrzebę rywalizacji, 70% - autonomii w działaniu, a 65% - działania, ostrożności i gromadzenia.
- Świadczy to o tym, że są to ludzie, którzy czegoś szukają, chcą coś osiągnąć jako jednostki, natomiast są gotowi do działania z pewną rozwagą, a gromadzenie należy rozumieć także jako gromadzenie wiedzy i doświadczeń – wyjaśnia Jakub Romanowski prezes Evorain. – Taka charakterystyka świadczy o tym, że mamy tutaj duży potencjał. Jeżeli przełożymy tę populację na obszary zawodowe bądź potencjał rynku, który potrzebuje określonego typu pracowników, uważam, że jesteśmy w stanie pokryć rynek pracy odpowiednimi specjalistami. Takimi, którzy do tego rynku pracy pasują.
W najbliższym czasie na indywidualnych profilach uczniów w aplikacji „My Talent” ma rozpocząć się listowanie im rekomendowanych obszarów zawodowych.
- Ta aplikacja zostaje z uczniami. Jeżeli będzie chcieli z niej w przyszłości korzystać, to mogą z niej czerpać wiedzę i informacje, które są potrzebne np. do przygotowania CV, listu motywacyjnego, w pracy zawodowej czy do wyboru kolejnej ścieżki edukacyjnej - przekonuje Maciej Orzechowski, partner w Evorain i prezes AIA Concept.
W spotkaniu podsumowującym dotychczasowe efekty wdrożenia aplikacji „My Talent” w częstochowskich szkołach wzięła udział także Anna Tymoshenko – kierowniczka Centrum Obsługi Inwestora Urzędu Miasta, zajmująca się m.in. projektami służącymi profilowaniu zawodowemu częstochowskich uczniów.
Spółka Evorain zajmuje się ułatwieniami i poprawą jakości życia ludzkiego przy użyciu sztucznej inteligencji. W tamtym roku otrzymała nagrodę Innowator „Wprost” w kategorii Dobre Geny Innowacji, współpracując z Geofizyką Toruń. Evorain to firma informatyczna tworzona przez zespół naukowców z Politechniki Częstochowskiej, pracuje nad oprogramowaniem opartym na AI oraz uczeniu maszynowym.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 22.03.2024, 17:21 |
Źródło informacji | UM Częstochowa |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Meteorolog: my, ludzie, mamy wpływ na klimat, ale dobrze, że nie możemy wpływać na pogodę PAP
W atmosferze Ziemi gromadzi się energia zdolna zatapiać miasta, zrównywać budynki z ziemią, zrzucać na każdy metr kwadratowy hektolitry wody. Choć kontrolowanie pogody może się wydawać kuszące - dobrze, że ludzie tego nie umieją. Taka władza mogłaby być używana nieodpowiednio - powiedział PAP meteorolog dr Dariusz Baranowski.- 23.11.2024, 08:00
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Nauka w Polsce
-
Image
Dr Paulina Legutko-Kobus z SGH: planowanie przestrzenne umożliwia ochronę krajobrazu PAP
Samorządy mają wiele narzędzi do ochrony krajobrazu, pytanie - czy potrafią je wykorzystywać? - zauważa dr Paulina Legutko-Kobus, kierowniczka Zakładu Polityki Regionalnej i Lokalnej Szkoły Głównej Handlowej. „Jako kluczowe narzędzie wymieniane są instrumenty planowania przestrzennego” - mówi ekspertka.- 22.11.2024, 15:22
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Offshore Wind Poland 2024: od słów do czynów - będą nowe obszary pod rozwój następnej fazy offshore PAP
Zimą pierwsze spółki wychodzą z budową na morze, a rząd zapowiada wytyczenie kolejnych obszarów na Bałtyku pod następną fazę rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, poza dwiema już realizowanymi. „Powstaje raport o stanie zagospodarowanie obszarów morskich, który da nam podstawy do merytorycznej decyzji o wyznaczeniu nowych obszarów dla rozwoju morskich farm wiatrowych na Bałtyku” - zadeklarował Arkadiusz Marchewka, wiceminister infrastruktury na Konferencji Offshore Wind Poland.- 22.11.2024, 12:56
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom