Newsletter

Coraz więcej zielonych miejsc pracy. Polacy doceniają perspektywy rozwoju i atrakcyjne zarobki w OZE

04.04.2024, 11:18aktualizacja: 04.04.2024, 11:22

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Adobe Stock
Adobe Stock
Praca w OZE, w tym np. na farmach wiatrowych, to doskonała szansa na rozwój zawodowy - zarówno dla osób, które pracują obecnie w innych gałęziach sektora energetycznego, jak i tych, które dopiero stawiają swoje pierwsze zawodowe kroki. Jak wynika z badania „Rozwój sektora OZE” przeprowadzonego przez SW Research, Polacy już teraz dostrzegają liczne korzyści z pracy w tym obszarze - wskazują m.in., że to przyszłościowa branża (taką korzyść wskazało niemal 40% ankietowanych), oferująca atrakcyjne zarobki i szerokie perspektywy rozwoju zawodowego. Nie bez znaczenia jest też poczucie misji i perspektywa dużego zapotrzebowania na pracowników w najbliższych latach.

Transformacja energetyczna i rozwój zielonej energii to nie szansa dla gospodarki i ekologia - to także atrakcyjna alternatywa, pojawiająca się na rynku pracy. Polacy dostrzegają zalety związane z rozwojem kariery zawodowej w sektorze Odnawialnych Źródeł Energii. Uczestnicy badania „Rozwój sektora OZE” SW Research wskazują, że najważniejsze korzyści płynące z powstawania „zielonych miejsc pracy” to: praca w bardzo przyszłościowej branży (39%), atrakcyjne zarobki (26%), praca dająca poczucie misji (24%), duże zapotrzebowanie na pracowników (21%), rozwój zawodowy (19%) czy łatwe przebranżowienie (18%).

Świat stawia na OZE, a to kolei zaowocuje rewolucją na rynku pracy - nie tylko jakościową, ale też ilościową. Sam sektor energetyki wiatrowej stworzy ok. 200 tysięcy miejsc pracy w perspektywie najbliższych 15 lat.

Więcej niż czysta energia

Praca w zielonej energii to atrakcyjny kierunek rozwoju dla osób, które dopiero zastanawiają się nad swoją przyszłą karierą - wybierają studia lub kończą je, planując pierwsze kroki na rynku pracy. Okazuje się jednak, że to także korzystna alternatywa dla doświadczonych pracowników sektora energetycznego (w tym wydobywczego), ponieważ w ramach sprawiedliwej transformacji oferuje możliwość dalszego rozwoju i wykorzystania swoich kompetencji. Górnicy z likwidowanych na Śląsku kopalń już dziś mogą przejść szkolenia, które pozwolą im pracować jako technik lub serwisant turbiny wiatrowej. Ten nowy zawód to szansa na stabilne i atrakcyjne pod względem wynagrodzenia zatrudnienie, dające duże możliwości dalszego rozwoju. Pierwsi przeszkoleni górnicy już dziś pracują w zielonym sektorze i decyzji o przebranżowieniu nie żałują.

„Po 25 latach pracy w górnictwie zamknięto kopalnię, w której byłem zatrudniony. Chciałem nadal rozwijać się zawodowo i postanowiłem spróbować w OZE, poszedłem na szkolenie do pracy na wiatrakach. Specyfika rozwiązań technicznych, przekładni i innych mechanizmów jest taka sama. Dlatego uważam, że każdy górnik powinien odnaleźć się w tym świecie turbin. To daje duże poczucie satysfakcji, że nie trzeba zaczynać od zera, a branża docenia moje umiejętności i do tego oferuje dobre warunki pracy, perspektywy rozwoju i satysfakcjonujące wynagrodzenie. Zielona transformacja jest nieunikniona i zamiast się przed nią bronić powinniśmy jak najlepiej wykorzystać możliwości jakie daje. Mamy szansę skorzystać z niszy która będzie przez najbliższe lata i namawiałbym innych górników do rozważenia tej możliwości dopóki jest zapotrzebowanie” - przekonuje Piotr Metlak, obecnie technik turbin wiatrowych.

Dla polskiej gospodarki, która najmocniej w Europie opiera się na węglu przejście na zieloną energię to olbrzymie wyzwanie. Okazuje się jednak, że jest to także szansa - nie tylko dla środowiska i gospodarki, ale i dla pracowników, którzy mogą znacznie poprawić warunki swojego zatrudnienia, korzystając z rosnącego zapotrzebowania na specjalistów w branży OZE, oznaczającego tysiące nowych miejsc pracy.

Dla setek tysięcy Polaków OZE to przyszłość zatrudnienia - w tym dla pracowników „starej” energetyki. Ich doświadczenie i umiejętności są poszukiwane w sektorze OZE, m.in na. farmach wiatrowych.

„Zazielenianiu energii będzie towarzyszyć tworzenie nowych, dobrze płatnych miejsc pracy oraz wsparcie dla osób pracujących w sektorze wydobywczym, co może być olbrzymią szansą dla związanych z nim regionów. Dobrze wykształceni pracownicy z dużym doświadczeniem zawodowym, którzy odchodzić będą z sektora wydobywczego, już dziś są poszukiwani przez przedsiębiorstwa działające w sektorze odnawialnych źródeł energii, w tym w branży wiatrowej” - mówi Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Branża odnawialnych źródeł energii oferuje swoim pracownikom doskonałe wynagrodzenia, możliwość ciągłego rozwoju i nieprzerwane zatrudnienie na wiele lat. W związku z dynamicznym rozwojem energetyki wiatrowej pojawia się zapotrzebowanie na nowych, wyspecjalizowanych pracowników, m.in. techników oraz instalatorów turbin wiatrowych.

Dla serwisantów, techników, którzy przejdą niezbędne szkolenia i uzyskają uprawnienia do pracy na turbinie wiatrowej, otwiera się rynek pracy również poza granicami kraju. Dziś pracownicy z Polski pracują w wielu krajach i są cenionymi i poszukiwanymi ekspertami w swojej dziedzinie. Szansę na bezpłatne przebranżowienie dają same firmy z branży - OX2 razem z Windhunter Academy, czy EDF Renewables Polska i Vulcan, które we współpracy ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń (SRK) przeprowadziły nabór i szkolą kolejnych górników do pracy w charakterze techników i serwisantów turbin wiatrowych.

Źródło informacji: PSEW

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 04.04.2024, 11:18
Źródło informacji PSEW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ