Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Konferencję „20 lat Polski w Unii Europejskiej” otworzy przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola, która wygłosi przesłanie do uczestników wydarzenia za pośrednictwem wideo.
Kolejnym punktem programu będzie rozmowa z byłym prezydentem RP w latach 1995-2005 Aleksandrem Kwaśniewskim prowadzona przez zastępczynię redaktora naczelnego PAP Zuzannę Dąbrowską.
W dalszej części konferencji zaplanowane są trzy panele dyskusyjne, w których wezmą udział obecni oraz byli ministrowie i europosłowie, a także przedstawiciele świata akademickiego oraz korporacji samorządowych.
W którą powinna zmierzać stronę Unia Europejska, by stawić czoła stojącym przed nią wyzwaniom geopolitycznym, klimatycznym, migracyjnym, środowiskowym i demograficznym? Czy kluczem do poprawy skuteczności działania UE jest zmiana traktatów? Czy przyszłością Wspólnoty jest federalizm? Jak przygotować instytucje unijne do rozszerzenia i w jaki sposób przeprowadzić ten proces? Na te pytania będą szukali odpowiedzi uczestnicy panelu „20 lat Polski w Unii Europejskiej - kamienie milowe i wyzwania”.
W dyskusji wezmą udział: minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, sekretarz stanu w MSZ Marek Prawda, europoseł prof. Jerzy Buzek, a także dyrektor Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk prof. Andrzej Rychard. Dyskusję poprowadzi redaktor naczelny PAP Wojciech Tumidalski.
Panel „20 lat Polski w Unii Europejskiej – korzyści i wyzwania dla polskiej gospodarki” zostanie poświęcony ekonomicznym aspektom polskiego członkostwa w UE. Co udało się osiągnąć przez te 20 lat, a czego zabrakło? Jak zwiększać udział Polski w europejskiej gospodarce? Jakie wyzwania gospodarcze stoją przed Polską i UE w najbliższych latach? Co polska gospodarka może dać Europie w przyszłości i czy powinniśmy wejść do strefy euro?
W dyskusji moderowanej przez redaktora naczelnego Biznes PAP Piotra Rożka wezmą udział: wiceminister finansów Jurand Drop, były wicepremier i prezes NBP Leszek Balcerowicz, były premier Jan Krzysztof Bielecki, rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie prof. Piotr Wachowiak i prof. dr hab. Elżbieta Kawecka-Wyrzykowska. Zaproszenie otrzymał też prezes zarządu Banku Pekao Leszek Skiba.
Uczestnicy trzeciego panelu dyskusyjnego „20 lat Polski w Unii Europejskiej – rozwój Polski lokalnej” przeanalizują konsekwencje członkostwa w UE dla polskich samorządów. Czy mądrze zainwestowały pieniądze z funduszy europejskich? Jak powinny wykorzystać środki z obecnej perspektywy finansowej? I wreszcie - jak powinna wyglądać polityka spójności po 2027 r., by jak najlepiej służyć polskim wspólnotom lokalnym?
W dyskusji, którą poprowadzi Anna Banasik, redaktor naczelna Serwisu Samorządowego PAP, udział potwierdzili: wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Protas, była minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, europoseł Adam Jarubas oraz dyrektor Biura Związku Miast Polskich Andrzej Porawski.
Podczas konferencji odbędzie się wręczenie nagród w corocznym konkursie Serwisu Samorządowego PAP „Inwestycja z perspektywą” na najlepszą inwestycję dofinansowaną z Funduszy Europejskich. Laureatów wybrali w plebiscycie internauci, spośród zgłoszeń nadesłanych przez samorządy.
W trakcie wydarzenia zostanie również zaprezentowany raport PAP „20 lat Polski w Unii Europejskiej”. W publikacji eksperci podsumowali przemiany, które dokonały się dzięki członkostwu w UE w dziesięciu obszarach tematycznych.
Konferencja jest elementem projektu, na który Polska Agencja Prasowa pozyskała dofinansowanie z Parlamentu Europejskiego.
Transmisja z wydarzenia na https://www.pap.pl, https://samorzad.pap.pl, https://biznes.pap.pl, YouTube PAP
Źródło informacji: PAP
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
POBIERZ ZAŁĄCZNIKI
Data publikacji | 12.04.2024, 14:07 |
Źródło informacji | Polska Agencja Prasowa |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ