Newsletter

Certyfikat diamentu

22.04.2024, 11:12aktualizacja: 22.04.2024, 11:24

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

ATT Investments/ Ewelina Tobiasz
ATT Investments/ Ewelina Tobiasz
„Certyfikat zaświadczający o parametrach każdego diamentu, wydany przez uprawnione do tego niezależne laboratorium gemmologiczne, jest równie istotnym elementem składowym procesu zakupu diamentu, jak sam kamień” - wskazują eksperci ATT Investments.

ATT Investments od lat szczyci się tym, że wszystkie diamenty firmy, posiadają odpowiednie certyfikaty a klientowi przed zakupem przekazana zostaje wiedza, istotna w procesie ich nabywania. Zdecydowanie poszerza to świadomość każdego klienta w zakresie praw działających na rynku kamieni szlachetnych. Firma stara się edukować nie tylko obecnych ale i przyszłych klientów, prowadząc liczne szkolenia w klubach biznesowych, branżowych oraz forach gospodarczych i ekonomicznych.

Wyliczanie wartości kamieni, zapoznanie z certyfikatami poświadczającymi ich parametry oraz legalne pochodzenie, dające pewność podczas zakupu, omówienie kolorów występujących w sprzedaży, sposoby tworzenia diamentowej biżuterii oraz diamentowe ISO, to element istotnej wiedzy, jaka jest zawsze przekazywana klientom ATT Investments.

Certyfikat, wystawiony przez uprawnione do tego niezależne laboratorium gemmologiczne (IGI, GIA, HRD), staje się gwarantem odpowiedniego zakupu. Jest honorowany na całym świecie a laboratorium niezależne od firm wydobywczych oraz zajmujących się obrotem diamentami. ATT Investments wystrzega się certyfikatów wystawianych wyłącznie przez lokalnych rzeczoznawców, ponieważ nie są one tak samo traktowane na całym świecie i nie wszędzie honorowane.

„Ukończenie kursu rzeczoznawcy nie buduje wokół niego odpowiedniej rozpoznawalności, tak istotnej w dobie globalizacji, jaką szczycą się światowe laboratoria gemmologiczne. Poza tym, nawet wytrawny rzeczoznawca, nie będzie niósł za sobą doświadczeń i wiedzy całego laboratorium gemmologicznego” - oceniają eksperci firmy.

Kupując kamień inwestycyjny lub diamentową biżuterię opartą na międzynarodowych certyfikatach pamiętać należy, które parametry w nich opisane, determinują wartość kamienia.

Są to kolejno:

- Carat (masa) - która ma znaczący wpływ na cenę kamienia.

- Cut (szlif) - kamienie różnią się formą, na którą zwraca się uwagę zwłaszcza w procesie tworzenia biżuterii. Popularnych szlifów jest przynajmniej kilkanaście, jednak liczy się także ich jakość. Szlif Excellent, znajduje się na samym szczycie jakościowej listy.

- Colour (kolor) - na rynku dostępne są kamienie w szerokiej gamie kolorów, jednak wydobycie części z nich zostało zakończone z uwagi na wyczerpanie zasobów. Taka sytuacja dotyczy choćby kamieni różowych.

- Clarity (czystość) - najczystsze kamienie są oznaczane jako FL/IF, bardzo czystymi są także VVS1 i 2, parametry I1-3 wskazują na znaczne ilości zanieczyszczeń. Czystość kamienia ma znaczący wpływ na jego cenę.

Im parametry kamienia lepsze, tym wartość diamentu będzie wyższa. Warto pamiętać, że składową wartości, stanowią cztery parametry wymienione w certyfikacie, a nie tylko jeden.

Każdy certyfikat stanowi paszport jakościowy dla diamentu z nim powiązanego.

Dlatego przed zakupem warto pamiętać o tym, że:

- każdy diament powinien posiadać certyfikat potwierdzający jego parametry, wydany przez uprawniony instytut gemmologiczny (HRD,IGI,GIA),

- numer certyfikatu powinniśmy móc odnaleźć na rondyście diamentu (jest grawerowany zimnym laserem) a przed zakupem kamienia należy dokonać jego weryfikacji pod mikroskopem, zawsze przy wsparciu pracownika firmy prowadzącej sprzedaż,

- jeśli diament został zapakowany w safe pack, zweryfikować należy, czy nie został on naruszony (każde rozszczelnienie opakowania generuje pojawienie się na nim czerwonego paska),

- każdy certyfikat zawiera mapę diamentu a dwóch identycznych kamieni nigdy nie znajdziemy, dlatego certyfikat i kamień stanowią jedyną możliwą parę,

- skanując QRCode z certyfikatu, zostaniemy przeniesieni na stronę laboratorium, które go wystawiło, tym samym otrzymamy dostęp do danych powiązanych z certyfikowanym kamieniem, umożliwia to weryfikację mapy diamentu, dostęp do zdjęcia rondysty z wygrawerowanym numerem certyfikatu oraz podejrzenie samego numeru certyfikatu.

Ponadto, należy wystrzegać się „krwawych diamentów” i pamiętać o diamentowym ISO. Sprzedawca powinien poinformować kupującego o procesie Kimberley. Diament niewiadomego pochodzenia, nie otrzyma certyfikatu żadnego z uprawnionych laboratoriów. W ten sposób, do legalnego obiegu nie wchodzą kamienie, obrót którymi wspiera walki zbrojne czy handel ludźmi. Zamiennie w takich sytuacjach, sprzedawca może oferować wystawienie własnego certyfikatu, potwierdzającego parametry kupowanego kamienia. Należy unikać takich okazji.

Certyfikat, jest trwale powiązany z diamentem i powinien być przekazany klientowi w procesie sprzedaży.

Warto weryfikować parametry kupowanych kamieni i nie przepłacać.

https://att-investments.pl/ 

Źródło informacji: ATT Investments

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 22.04.2024, 11:12
Źródło informacji ATT Investments
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii