Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej informuje:
17 kwietnia 2024 r do Sejmu trafił rządowy projekt ustawy o ochronie sygnalistów przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Szybki proces legislacyjny to odpowiedź na wieloletnie zaległości w implementacji unijnej dyrektywy. Niestety za zaniedbania rządu PiS Polska zapłaci kary. Dzięki szybkim działaniom ministerstwa i rządu ich skala będzie ograniczona.
Chodzi o dyrektywę z 2019 r., która powinna była być wprowadzona do prawa krajowego w 2021 r. Jedną z pierwszych decyzji Koalicji 15 Października było podjęcie natychmiastowych prac nad ustawą ustanawiającą ochronę sygnalistów.
Z inicjatywy ministry Agnieszki Dziemianowicz-Bąk w resorcie rodziny, pracy i polityki społecznej powstał projekt stosownej regulacji, który 2 kwietnia br. został przyjęty przez Radę Ministrów, a 17 kwietnia trafił do Sejmu i został skierowany do pierwszego czytania w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.
25 kwietnia 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nałożył na Polskę wysokie kary pieniężne w związku z nieprzyjęciem przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych w zakresie dyrektywy o ochronie sygnalistów.
- Nie da się całkowicie uniknąć konsekwencji zaniedbań rządu Mateusza Morawieckiego, ale szybki proces legislacyjny pozwoli uniknąć jeszcze dotkliwszych kar finansowych. Przede wszystkim jednak przygotowany przez Ministerstwo i rząd projekt pozwoli wprowadzić w życie przepisy, które dadzą gwarancje bezpieczeństwa osobom mającym odwagę ujawniać naruszenia prawa np. poprzez zgłoszenie przypadków korupcji – zaznacza Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. - Takie osoby będą chronione przed odwetem, mobbingiem, pozbawieniem awansu, nagrody czy premii – dodaje.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ from/ amac/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 25.04.2024, 16:00 |
Źródło informacji | MRPiPS |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |