Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Centrum eMOCja to nowa usługa społeczna oferowana przez pleszewski samorząd. To efekt przekształceń dawnego MGOPS-u w Centrum Usług Społecznych i udziału w projekcie finansowanym z UE pod nazwą „Rozwój Wielkopolskiej Sieci Centrów Usług Społecznych”.
Centrum eMOCja jest usługą ogólnodostępną dla wszystkich mieszkańców Miasta i Gminy Pleszew, ze szczególnym uwzględnieniem rodzin borykających się z problemami opiekuńczo-wychowawczymi, rodzin w kryzysie, dzieci i młodzieży zagrożonych kryzysami psychicznymi i uzależnieniami behawioralnymi. – Jak sama nazwa wskazuje ma rozwiązywać problemy, które niosą ze sobą duży ładunek emocjonalny, a jednocześnie dawać moc do działania i wiarę w siebie – tłumaczy Izabela Świątek, zastępca burmistrza odpowiedzialna w gminie za opiekę społeczną. W ramach działań koordynatorzy projektu będą analizować problem danej osoby i kierować odpowiednie wsparcie, np. organizować pomoc psychologa, psychiatry czy mediatora. Osoby w potrzebie mogą też zgłaszać inne instytucje związane z opieką społeczną, szkoły, przedszkola czy stowarzyszenia.
Do realizacji usług służy nowy „oddział” Centrum Usług Społecznych, który powstał w centrum Pleszewa. W lokalu przy ul. Rynek 10 można dyskretnie i w przyjaznym otoczeniu porozmawiać i podjąć próbę rozwiązania problemu. – To tutaj będzie można się spotkać z terapeutą, z doradcą, przeprowadzić rodzinne mediacje, spotkać się z osobą uzależnioną, przeprowadzić warsztaty społeczne. To optymalne miejsce na bezpieczne spotkanie dziecka z rodzicem, czy dziadkami we wrażliwych sytuacjach rodzinnych, szczególnie związanych z rozwodem rodziców. Nie wolno tam natomiast załatwiać spraw związanych z działalnością gospodarczą, to nie miejsce na biznes. Na wszystkie inne pomysły służące załatwianiu wrażliwych spraw mieszkańców w tym miejscu jesteśmy otwarci – tłumaczy Izabela Światek, która zaprojektowała przestrzeń. – Ponadto to miejsce ma nie kojarzyć się z urzędem, w którym nie jest intymnie, w którym cały czas się coś dzieje, ktoś przechodzi, ktoś wchodzi. To potęguje stres w sytuacjach wrażliwych i kryzysowych. Nowe miejsce ma dać poczucie bezpieczeństwa i intymność – dodaje Anna Bogacz, rzecznik prasowy UMiG w Pleszewie.
W nowym miejscu są trzy pomieszczenia - dedykowane pracy warsztatowej, terapeutycznej i wyciszającej. Jest specjalne miejsce dla maluchów. Całości dopełnia zaplecze kuchenne i sanitarne. Jak korzystać z Centrum eMOCja? Ustalaniem możliwości, zasad i terminów zajmuje się główna siedziba CUS oraz wspierająco sekretariat Urzędu Miasta i Gminy w Pleszewie. – Chcąc wykorzystać pomieszczenie, trzeba się zgłosić do tych instytucji i umówić termin. Pomieszczenie otwiera i zamyka pracownik – informuje rzecznik prasowy.
EMOCja to autorski i innowacyjny pomysł pleszewskiego samorządu. – Nie znam w regionie takiego miejsca, które jest tak mocno otwarte na wrażliwe problemy mieszkańców – podsumowuje I. Świątek.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 30.04.2024, 20:48 |
Źródło informacji | UMiG Pleszew |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ