Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji informuje:
W sobotę, 4 maja br. minister Marcin Kierwiński uczestniczył w Centralnych Obchodach Dnia Strażaka. Podczas uroczystości Prezydent RP wręczył odznaczenia państwowe oraz awanse generalskie funkcjonariuszom Państwowej Straży Pożarnej. Natomiast z rąk szefa MSWiA nowi generałowie odebrali pamiątkowe szable. Ponadto blisko 300 funkcjonariuszy PSP zostało promowanych na pierwszy stopień oficerski. W uroczystości wziął też udział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Wiesław Leśniakiewicz.
Minister Marcin Kierwiński podkreślił, że służba i poświęcenie są dla strażaków najważniejsze.
- Codziennie wyjeżdżacie, aby ratować dobytek, życie, zdrowie Polaków i za to bardzo Wam dziękuję – podkreślił.
Szef MSWiA mówił też o współpracy funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej z formacjami partnerskimi z innych krajów. Przypomniał, że bardzo wysoko umiejętności naszych strażaków oceniają m.in. Grecy.
- Nie tak dawno miałem zaszczyt rozmawiać z naszymi partnerami z innych krajów. Mówili, że nie ma ludzi bardziej ofiarnych, odważnych i zdeterminowanych, aby nieść pomoc. Wspominali, jak pojechaliście pomagać z misją międzynarodową – podsumował.
Minister spraw wewnętrznych i administracji złożył również życzenia funkcjonariuszom PSP i druhom OSP.
- Życzę, żebyście zawsze mieli w sercu dumę ze służby, wiarę i przekonanie, że Wasza praca jest doceniana, nagradzana i przede wszystkim szanowana. Abyście mieli w sobie siłę pokazywać, jak ważna jest służba dla społeczeństwa – zaznaczył.
Nominacje generalskie, promocje oficerskie i odznaczenia państwowe
Podczas Centralnych Obchodów Dnia Strażaka trzech oficerów Państwowej Straży Pożarnej odebrało awanse generalskie. Awans na stopień nadbrygadiera PSP otrzymali: st. bryg. Janusz Drozda - Lubuski Komendant Wojewódzki PSP, st. bryg. Artur Gonera - Mazowiecki Komendant Wojewódzki PSP oraz st. bryg. Michał Kamieniecki - Warmińsko-Mazurski Komendant Wojewódzki PSP.
Stopień nadbrygadiera PSP nadaje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Nowo mianowani oficerowie otrzymali z rąk ministra Marcina Kierwińskiego pamiątkowe szable generalskie.
Podczas wydarzenia odbyła się także promocja na pierwszy stopień oficerski w Państwowej Straży Pożarnej. Blisko 300 strażaków zostało promowanych na stopień młodszego kapitana.
Prezydent Andrzej Duda wręczył również odznaczenia państwowe za wybitne zasługi dla ochrony przeciwpożarowej i za działalność społeczną. Przyznane zostały Srebrny Krzyż Zasługi oraz Brązowe Krzyże Zasługi. Natomiast członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych odebrali z rąk Prezydenta RP Krzyże św. Floriana.
Państwowa Straż Pożarna i Ochotnicze Straże Pożarne
W PSP służy dzisiaj ponad 30 tys. funkcjonariuszy. Ponad 1,3 tys. z nich to kobiety. W 2023 r. strażacy interweniowali ponad 486 tys. razy, w tym dwukrotnie poza granicami kraju: w lutym po trzęsieniu ziemi w Turcji oraz w lipcu w związku z pożarami lasów w Grecji.
W ubiegłym roku strażacy wyjeżdżali do ponad 99 tys. pożarów. Blisko 340 tys. razy interweniowali w innych sytuacjach zagrożenia życia i mienia (np. wypadki drogowe, silny wiatr). Reagowali też przy prawie 47 tys. fałszywych alarmów. Ubiegły rok to również ponad 4,3 tys. interwencji w związku z ulatnianiem się czadu.
Najwięcej akcji z udziałem strażaków miało miejsce na terenie województw: mazowieckiego (ponad 70 tys.), śląskiego (prawie 63 tys.), małopolskiego (42,6 tys.), wielkopolskiego (41,7 tys.) oraz dolnośląskiego (40,7 tys.).
Współdziałanie PSP i OSP
Przykładem świetnej współpracy pomiędzy Państwową Strażą Pożarną a Ochotniczymi Strażami Pożarnymi jest Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy. Tworzy go m.in. ponad 500 jednostek ratowniczo-gaśniczych PSP, ponad 5 tys. jednostek OSP włączonych do systemu, zakładowe straże pożarne, zakładowa służba pożarnicza, lotniskowe służby ratowniczo-gaśnicze oraz ponad 20 jednostek Wojskowych Straży Pożarnych.
Do tego trzeba doliczyć około 600 tys. druhen i druhów OSP, z których blisko 230 tys. posiada uprawnienia do prowadzenia działań ratowniczych.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ from/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 04.05.2024, 18:09 |
Źródło informacji | MSWiA |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |