Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Najbardziej istotnymi zagadnieniami, nad którymi debatowali uczestnicy panelu były makroekonomiczne perspektywy polskiej gospodarki oraz stan finansów publicznych.
„Wokół ustaw finansowych było wiele zaniedbań. Wiele rzeczy należało sprawdzić i wykazaliśmy, że duża część finansowania publicznego odbywała się poza kontrolą Sejmu” – przyznał Jurand Drop, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, wspominając o „białej księdze” stanu finansów państwa.
Dyskutowano także o grożącej Polsce procedurze nadmiernego deficytu budżetowego, którą może zostać objęta przez organy Unii Europejskiej. Według ostrożnych danych mamy deficyt sięgający 5,1 proc. PKB, a UE zakłada, iż nie może on przekroczyć 3 proc.
„Najlepszym sposobem na pozbycie się deficytu jest wzrost gospodarczy. Należy więc prowadzić taką politykę, aby taki wzrost nastąpił jak najszybciej” – stwierdził Ryszard Petru, poseł partii Polska 2050, przewodniczący Komisji Gospodarki i Rozwoju.
Krzysztof Kluza, profesor finansów w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, zwrócił uwagę na konieczność wydawania środków na szeroko pojętą obronność Polski w myśl zasady „nie mniej, ale efektywniej”.
„Należy inwestować w bazę wytwórczą broni w Polsce, w najnowocześniejsze technologie. To może zaprocentować, na przykład poprzez sprzedaż broni” – powiedział prof. Kluza.
O wpływie trendów demograficznych na system emerytalny oraz coraz wyższe transfery publicznych środków do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych zwracał uwagę Paweł Jaroszek, członek zarządu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
XVI Europejski Kongres Gospodarczy to największa impreza biznesowa w Europie Centralnej. Odbywa się w dniach 7-9 maja 2024 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 08.05.2024, 08:43 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Wyniki finansowe Grupy PZU: już 400 milionów złotych trafiło do osób dotkniętych powodzią PAP
48 tys. zgłoszonych szkód i 46 tys. już wypłaconych w całości lub częściowo odszkodowań w wysokości 400 mln złotych - to skala zaangażowania Grupy PZU w walkę ze skutkami powodzi na południu kraju. Kataklizm jednak nie wpłynął znacząco na kondycję finansową największego polskiego ubezpieczyciela, którego przychody za trzy kwartały 2024 r. (21,8 mld zł) przekraczają oczekiwania rynku.- 21.11.2024, 16:51
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
New Chief Operating Officer at Rohde & Schwarz
Effective November 1, 2024, Markus Fischer, currently Executive Vice President Operations, has been appointed to the Rohde & Schwarz Executive Board. As Chief Operating Officer (COO), he will collaborate with Christian Leicher (CEO) and Andreas Pauly (CTO) to continue to keep the company on course for growth in these challenging times.- 21.11.2024, 16:22
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: APA-OTS
-
Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
20 listopada w Sejmie RP odbyło się pierwsze spotkanie parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej, elektromobilności i innowacji, które zgromadziło ponad 100 uczestników z różnych sektorów związanych z energetyką, transportem zeroemisyjnym i innowacjami z całej Polski. Spotkanie zespołu parlamentarnego do spraw kluczowych obszarów miało na celu omówienie aktualnych wyzwań oraz pomysłów na przyszłość, a także wzmocnienie współpracy między branżami i ustawodawcą. Jego przewodniczącym jest Artur Łącki, szef zespołu parlamentarnego Województwa Zachodniopomorskiego. Jednym z inicjatorów powstania zespołu była Krajowa Izba Klastrów Energii i OZE.- 21.11.2024, 15:11
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Glaubicz Garwolińska Consultants w imieniu organizacji społecznej KIKE