Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Główny Urząd Statystyczny podaje, że już ponad połowa polskiego PKB (56 proc.) powstaje na obszarze pięciu największych metropolii: warszawskiej, śląskiej, wielkopolskiej, dolnośląskiej i małopolskiej. Ich udział cały czas rośnie. Ale także inne duże miasta nie pozostają - gospodarczo - w tyle. Rosną m.in. Białystok, Trójmiasto i Rzeszów. Miasta inwestują w infrastrukturę, obiekty kulturalne, sieć dróg i komunikację publiczną. Powstają centra biznesu, handlu i usług. Do ich sprawnego funkcjonowania potrzebna jest też wydajna infrastruktura telekomunikacyjna.
Najnowszy raport operatora sieci Play nosi tytuł „Połączeni. Mieszkańcy polskich aglomeracji - jak żyją, pracują i odpoczywają?” i obrazuje, co dane telekomunikacyjne mówią o mieszkańcach Warszawy, Łodzi, Katowic, Poznania, Wrocławia, Bydgoszczy, Gdańska, Rzeszowa, Krakowa, Białegostoku, Lublina i Szczecina, razem z przyległymi do nich gminami. Analizy pokazują, gdzie tak naprawdę zaczynają się i kończą polskie aglomeracje, jak w nich żyjemy, pracujemy i odpoczywamy, jak wielu mieszkańców przemieszcza się codziennie, aby pracować w centrum, a żyć na obrzeżach oraz czy aktualny jest podział na śródmieścia i sypialnie miejskie?
Według zagregowanych i zanonimizowanych danych z przedmieść do miast dojeżdża codziennie średnio 20 proc. osób, w tym pracownicy, uczniowie, studenci, osoby załatwiające sprawy urzędowe lub robiące zakupy.
W porównaniu do liczby mieszkańców stale przebywających w danym ośrodku najwięcej ludzi z sąsiednich miast dociera codziennie do Katowic. Procentowo dużo „użytkowników” miasta pojawia się też w Rzeszowie i Poznaniu. Zaś najmniej - w Łodzi, Białymstoku. Natomiast w liczbach bezwzględnych do Warszawy codziennie dociera 250-300 tys. osób, podczas gdy Katowice, Gdańsk, Łódź, Rzeszów i Lublin przyjmują pomiędzy 50 a 100 tys. osób.
Ważnym zjawiskiem dla polskich największych miast była fala ukraińskich emigrantów. Według szacunków „Rzeczpospolitej” z 1,5 mln osób pochodzenia ukraińskiego, które wjechały do Polski, w samych tylko okolicach Warszawy osiedliło się około 290 tys. osób.
Obok fali uchodźców, którą przyjęliśmy w 2022 r., polskie aglomeracje wciąż odczuwają skutki wcześniejszej rewolucji - pandemii. Według urbanistów pozostawiła ona trwałe ślady we wzorcach społecznych zachowań. Jak czytamy w raporcie sieci Play, nowe nastawienie do pracy hybrydowej przekłada się na przepływ ludzi w aglomeracjach. W poniedziałki i piątki ruch samochodowy do centrów miast jest zauważalnie mniejszy. W pozostałe dni tygodnia ruch wrócił jednak do przedpandemicznej normy.
Ruch samochodowy wzrósł za to na obrzeżach miast, co wiąże się z bardzo ważnym zjawiskiem policentryczności aglomeracji.
Lokalnym biznesom trendy hiperlokalności i decentralizacji napędziły koniunkturę, bo nagle pojawili się klienci, którzy kiedyś wracali do dzielnicy tylko jak do sypialni, a dziś spędzają w niej cały dzień, pracując zdalnie. Zdaniem urbanistów takie przeniesienie aktywności na obrzeża oraz do świata online sprawi, że centra miast w dalszej perspektywie zmienią swój charakter.
Z analizy ruchu mieszkańców aglomeracji wychodzi jeszcze jedna ciekawa prawidłowość, według której zazwyczaj preferujemy pracę w pobliżu miejsca zamieszkania.
Gdy osoby z przedmieść i miasteczek obwarzanków ruszają do centrów miast, równolegle zauważyć można ruch odwrotny - mieszkańców miasta, którzy mają stałe zajęcie na jego obrzeżach. Do każdej polskiej aglomeracji statystycznie codziennie przybywa co piąty obywatel z przedmieść. Ale w drugą stronę - wyjeżdża co dwudziesty (średnio 5 proc. - najwięcej z Katowic, Rzeszowa, Poznania i Gdańska). Poza granice miasta do pracy niechętnie ruszają się tylko mieszkańcy Bydgoszczy, Łodzi, Warszawy i Lublina. Przemieszczając się, Polacy oczekują nieprzerwanego dostępu do usług głosowych i Internetu mobilnego.
„W naszej sieci z roku na rok przyrost zużycia danych sięga 25 proc. Początek pandemii w marcu 2020 r. oznaczał gwałtowny skok o około 60 proc. To, co wtedy wydawało nam się rekordem, do dziś zostało podwojone. W przypadku łącza stacjonarnego jest jeszcze intensywniej - w październiku 2019 r. przeciętne gospodarstwo domowe wykorzystywało średnio 111 GB danych. Dziś jest to już 319 GB każdego miesiąca” - informuje Michał Ziółkowski, członek zarządu, Chief Technology Officer Play.
Opracowanie i analizy znajdujące się w raporcie mogą posłużyć jako punkt wyjścia do dyskusji na temat rosnącego znaczenia największych miast w krajobrazie polskiej gospodarki oraz tego, jak zmienia się nasz styl życia.
Raport dostępny jest pod adresem: www.play.pl/raport-miast
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 13.05.2024, 14:00 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
DYMO współpracuje z GA International (LabTAG) aby móc oferować etykiety kriogeniczne dla drukarek DYMO LabelWriter serii 5
- 22.01.2025, 11:36
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: APA-OTS
-
Image
RENOMIA GROUP wzmacnia swoją pozycję w Polsce: dzięki przejęciu brokerskiej firmy ubezpieczeniowej MODUS
RENOMIA a. s., lider w branży ubezpieczeń i zarządzania ryzykiem w Czechach i w regionie Europy Środkowej, przejmuje udziały większościowe w polskiej Kancelarii Brokerskiej MODUS. Tym samym wzmocni swoją pozycję na największym rynku środkowoeuropejskim, gdzie jeszcze przed bieżącą akwizycją operowała za pośrednictwem swoich dwóch spółek zależnych.- 22.01.2025, 10:04
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: RENOMIA
-
Image
Polska firma ARAM podbija świat esportu: kulisy jednego z największych turniejów gier mobilnych na świecie PMGC 2024
W samym centrum jednego z największych turniejów esportowych na świecie, PUBG Mobile Global Championship 2024 (PMGC), znalazła się polska firma ARAM. W dniach 6–8 grudnia londyńska arena ExCel stała się miejscem zmagań najlepszych drużyn PUBG Mobile, a widowisko przyciągnęło miliony widzów.- 22.01.2025, 09:41
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: ARAM