Newsletter

KOMPUTRONIK SA (6/2024) Wstępne, jednostkowe wyniki finansowe dotyczące roku obrachunkowego 2023/2024

27.05.2024, 11:42aktualizacja: 27.05.2024, 11:59

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Raport bieżący 6/2024

Zarząd Komputronik S.A. (Emitent) informuje, że w związku z zakończeniem procesu wstępnej agregacji danych finansowych na potrzeby przygotowania jednostkowego sprawozdania finansowego za rok obrotowy 2023/2024 podjął w dniu 27.05.2024 roku decyzję o przekazaniu do publicznej wiadomości aktualnych informacji dotyczących szacunków wybranych pozycji jednostkowego rachunku wyniku i strat za czwarty kwartał, drugie półrocze oraz cały rok obrotowy 2023/2024 (okres od 1 kwietnia 2023 r. do 31 marca 2024 r.).

Emitent, szacuje obecnie, że osiągnął w roku obrotowym 2023/2024 wykazane poniżej, wybrane pozycje jednostkowego rachunku zysków i strat (wartości bez podatku VAT), bez uwzględnienia księgowego rozliczania zawarcia układu z wierzycielami oraz ponoszonych jedynie księgowo (bez przepływów pieniężnych i kreowania jakichkolwiek przyszłych zobowiązań) cokwartalnych kosztów tzw. odwróconego dyskonta wierzytelności układowych. Odwracanie dyskonta wierzytelności, którego stosowanie wynika z wymogów Międzynarodowych Standardów Rachunkowości, jedynie bilansowo pomniejsza wykazany jednorazowy wynik na zawarciu układu, w wysokości 123 876 tys. zł, w sprawozdaniu za rok finansowy 2022/2023. Koszty te będą wykazywane do końca okresu wykonywania układu, ich wysokość jest zależna od wartości referencyjnych stóp procentowych (WIBOR), a ich wartość w minionym roku finansowym wyniosła 6 461 tys. zł.

Wstępne wyniki za czwarty (ostatni) kwartał roku fiskalnego, tj. od 1 stycznia do 31 marca 2024 roku:

Przychody ze sprzedaży: 397 740 tys. zł

Zysk brutto ze sprzedaży towarów i usług: 46 647 tys. zł

Zysk operacyjny: 2 191 tys. zł

Zysk przed opodatkowaniem: 1 496 tys. zł

Wstępne wyniki za drugie półrocze roku fiskalnego, tj. od 1 października 2023 roku do 31 marca 2024 roku:

Przychody ze sprzedaży: 843 398 tys. zł

Zysk brutto ze sprzedaży towarów i usług: 100 046 tys. zł

Zysk operacyjny: 9 923 tys. zł

Zysk przed opodatkowaniem: 8 177 tys. zł

Wstępne wyniki za cały rok fiskalny, tj. od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku:

Przychody ze sprzedaży: 1 578 568 tys. zł

Zysk brutto ze sprzedaży towarów i usług: 175 404 tys. zł

Zysk operacyjny: 2 051 tys. zł

Zysk przed opodatkowaniem: 1 442 tys. zł

Zysk EBITDA: 19 300 tys. zł

Emitent wskazuje, że na wyniki całego roku finansowego wpływają głównie słabsze wyniki wykazane w pierwszym półroczu tego roku. W połowie ubiegłego roku kalendarzowego podjęto liczne działania zmierzające do obniżenia niektórych rodzajów kosztów i poprawy rentowości sprzedaży wielu linii produktowych. Odroczone efekty zmian wpłynęły efektywnie na poprawę wyników finansowych Emitenta już w znacznej części trzeciego kwartału obrachunkowego (czwarty kwartał kalendarzowy) oraz w kolejnym kwartale.

Emitent wskazuje, że od wiosny ubiegłego roku branża handlu elektroniki trwa w znaczącym kryzysie, który wynika z nadwyżek dostaw od producentów sprzętu (zwiększenie mocy produkcyjnych w związku z pandemią), okresowego nasycenia rynku (inwestycje w sprzęt podczas pandemii) oraz silnemu strumieniowi importu równoległego elektroniki (poza producentami i autoryzowanymi dystrybutorami) przez niezależne podmioty z krajów, gdzie kryzys krajowej sprzedaży elektroniki jest znacznie dotkliwszy (Niemcy, Czechy, Austria i wiele innych). Towary z importu często nabywane są w niższych cenach niż te, które oferowane są partnerom w Polsce, zatem wpływają na obniżenie marż i zwiększoną walkę konkurencyjną na rodzimym rynku. Rosnące koszty i spadająca rentowność polskich firm, połączona z odcięciem od oczekiwanych źródeł finansowania inwestycji (m.in. fundusze unijne, w tym KPO), wpływa na ograniczanie bądź opóźnianie inwestycji, także w technologie cyfrowe, co wpływa na obniżenie aktywności Emitenta w sprzedaży na rynku B2B oraz współpracy z zagranicznymi kontrahentami. Emitent notuje wzrost sprzedaży w kanałach omni channel (sprzedaż w salonach i przez internet do polskich konsumentów), zwiększając tym samym swoje udziały rynkowe w tym segmencie. Wg danych prognostycznych dostępnych Emitentowi wynika jednak, że należy oczekiwać poprawy koniunktury branżowej już w drugiej połowie bieżącego roku.

Emitent dodatkowo informuje, że terminowo wykonuje wszystkie swoje zobowiązania, w tym w szczególności dokonuje terminowej spłat wszelkich rat układowych, wynikających z porozumień z instytucjami finansowymi i postanowieniem sądu o zatwierdzeniu układu.

Emitent informuje, iż wyżej wskazane dane mają charakter wstępny oraz nieaudytowany, zatem mogą się różnić od danych, które będą zaprezentowane przez Emitenta w sprawozdaniu finansowym za rok obrotowy 2023/2024, po zakończeniu badania przez audytorów. Emitent wskazuje, że zysk EBIDTA to zysk z działalności operacyjnej bez uwzględniania amortyzacji.

W nawiązaniu do informacji opublikowanej raportem bieżącym nr 1/2024, Emitent przypomina, iż ostateczne wyniki finansowe za rok obrotowy 2023/2024, zostaną opublikowane w dniu 28 czerwca 2024 roku.

Więcej na: http://biznes.pap.pl/pl/reports/espi/all,0,0,0,1

kom espi zdz

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 27.05.2024, 11:42
Źródło informacji ESPI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii