Pobierz materiał i Publikuj za darmo
ZUS umożliwia ubezpieczonym wyliczenie przyszłej emerytury. „Kalkulator emerytalny dostępny u doradców w placówkach ZUS, na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS oraz na stronie www.zus.pl oblicza tylko przybliżoną wysokość emerytury (tzw. prognozę), a nie faktyczną kwotę świadczenia, które dostaniesz w przyszłości. Wyliczenie to nie może stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń” - przytacza informację ZUS serwis Prawo.pl.
Jak wskazuje Prawo.pl, mimo to ZUS zapewnia, że dzięki kalkulatorowi emerytalnemu można się dowiedzieć, ile w przybliżeniu wynosić będzie emerytura w czasie, gdy planuje się przejść w stan zawodowego spoczynku. Faktyczną wysokość świadczenia ZUS wyliczy jednak dopiero po tym, gdy przyszły emeryt złoży wniosek o emeryturę.
„W systemie zdefiniowanej składki przewidywanie indywidualnych emerytur - zwłaszcza w perspektywie dekad - nie ma sensu. To jest wróżenie z FUS-u (FUS - Fundusz Ubezpieczeń Społecznych - red.). Ludzie muszą natomiast poznać mechanizm, od którego zależy wysokość ich przyszłej emerytury. A przede wszystkim powinni wiedzieć, że każda odprowadzona przez nich składka na ubezpieczenie emerytalne ma znaczenie - zarówno ta, którą zapłacili, jak i ta, którą ominęli. Tak działa mechanizm ewidencjonowania składek na koncie” - mówi dr Tomasz Lasocki z Katedry Prawa Ubezpieczeń Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, cytowany przez Prawo.pl
Serwis przypomina, że według ZUS, ponieważ w kalkulatorze emerytalnym można wyliczyć prognozę emerytury na wiele lat do przodu, potrzebne są do tego nie tylko aktualne dane o składkach ubezpieczonego, kapitale początkowym i ich waloryzacji, ale także prognozowane dane dotyczące wysokości przyszłych wynagrodzeń, planowanego poziomu waloryzacji składek, przewidywanego poziomu inflacji czy długości średniego dalszego trwania życia. Zmieniają się one w zależności od tego, jak zmienia się sytuacja ekonomiczno-gospodarcza w kraju.
Prawo.pl dodaje, że ZUS przypomina, iż kalkulator jest zasilany danymi co roku. Najpierw wprowadza się do niego dane prognozowane, a w dalszej części roku są one zastępowane danymi faktycznymi, np. przewidywane wskaźniki waloryzacji składek są zastępowane wskaźnikami ogłoszonymi przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Tak samo zmieniają się tablice średniego dalszego trwania życia ogłaszane przez Główny Urząd Statystyczny. Między danymi prognozowanymi a faktycznymi mogą wystąpić różnice. Czasem dane faktyczne są wyższe od prognozowanych, a czasem - niższe.
Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, przekazał Prawo.pl, że wysokość prognozowanej emerytury według nowych zasad, obliczana przez kalkulator emerytalny udostępniony przez ZUS, prezentowana jest zarówno w kwocie nominalnej, jak i zdyskontowanej inflacją na obecny rok. Kwota ta może służyć do porównywania wysokości emerytur przyznanych w różnym czasie. „Obliczona przez kalkulator emerytalny wysokość prognozowanej emerytury jest to wysokość brutto, tzn. przed potrąceniem podatku dochodowego od osób fizycznych oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne” - dodał Paweł Żebrowski.
Czytaj więcej na Prawo.pl: https://www.prawo.pl/kadry/ja-bedzie-emerytura-za-lat-10-15-czy-20,527236.html
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 03.06.2024, 12:48 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |