Newsletter

Nauka i technologie

Innowacyjny Samorząd 2024: samowystarczalność energetyczna w Lądku-Zdroju najlepszym projektem w kategorii gmin miejsko-wiejskich

03.06.2024, 15:28aktualizacja: 03.06.2024, 15:43

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. PAP/Stach Leszczyński
Fot. PAP/Stach Leszczyński
Od 1 stycznia gmina Lądek-Zdrój nie kupuje już energii elektrycznej. Wszystko za sprawą samowystarczalnej farmy fotowoltaicznej, która zasila m.in. Urząd Miasta i Gminy, lokalne szkoły, centrum kultury i obiekty sportowe. Projekt zajął I miejsce w konkursie „Innowacyjny Samorząd” 2024 w kategorii gminy miejsko-wiejskich.

W Lądku-Zdroju została utworzona Lądecka Spółdzielnia Elektryczna, która zajmuje się wytwarzaniem energii z odnawialnych źródeł wyłącznie na potrzeby swoich członków, którzy zużywają dostarczoną energię. Tani i ekologiczny prąd wytworzony zarówno z energii słonecznej, jak i lądeckiej geotermii, zasila m.in. Urząd Miasta i Gminy, szkoły podstawowe w Lądku-Zdroju i Trzebieszowicach, przedszkole gminne z oddziałem żłobkowym, liceum ogólnokształcące, centrum kultury i rekreacji, obiekty sportowe, gminną bibliotekę, siedzibę straży miejskiej i ochotniczej straży pożarnej, a także miejski monitoring, parkingi i toalety, przynosząc oszczędności rzędu 750 tys. zł rocznie.

Powstanie Lądeckiej Spółdzielni Elektrycznej przyczyniło się nie tylko do powstania nowych miejsc pracy, lecz także do poprawy jakości powietrza w regionie, co w przypadku uzdrowiskowej miejscowości i dużego ruchu turystycznego nie pozostaje bez znaczenia.

„Podstawą sięgania po projekty innowacyjne jest zdolność komunikacji. Zdolność komunikacji z mieszkańcami, samorządowcami i z urzędnikami. Jeśli nie komunikujemy się ze sobą, to nawet najlepsze projekty innowacyjne mogą uchodzić za zbędne fanaberie, a tego nie chcemy. Także apeluję o to, żebyśmy się ze sobą komunikowali” - powiedział Tomasz Nowicki, burmistrz Lądka-Zdroju, podczas odbioru nagrody za najbardziej innowacyjny projekt w kategorii gmin miejsko-wiejskich.

W kolejnych latach inwestycja będzie rozbudowywana, a spółdzielnia rozszerzy swoją ofertę dla lokalnych przedsiębiorców i mieszkańców, eliminując zjawisko ubóstwa energetycznego.

Drugie miejsce w konkursie „Innowacyjny Samorząd” w kategorii gmin miejsko-wiejskich zdobył projekt realizowany przez gminę Piaseczno „Piaseczno - pierwsza gmina z e-doręczeniami”.

Trzecie miejsce przypadło projektowi „Cyfryzacja i e-usługi na sieci wodociągowej i kanalizacyjnej w Gminie Koszyce” realizowany przez gminę Koszyce.

W kategorii gmin miejsko-wiejskich wyróżnionych zostało osiem projektów: „Kompaktowe M, czyli mieszkania dla każdego” w gminie Pleszew, „Fortask - skuteczne i nowoczesne narzędzie do zarządzania zespołem i zadaniami w Urzędzie Miejskim w Mosinie” w gminie Mosiny, „Edukacja przyszłości - nauka samodzielności” w gminie Pleszew, „Gospodarka wodno-ściekowa z Gminie Jarocin” w gminie Jarocin, „Wdrożenie aplikacji mMieszkaniec w Gminie Murowana Goślina” w gminie Murowana Goślina, „E-usługi dla e-kultury w Gminach Karczew i Wązownia” w gminie Karczew, „Sianowskie Centrum Wiedzy” w gminie Sianów i „Samoobsługowy Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Skokach” w gminie Skoki.

Konkurs „Innowacyjny Samorząd” jest skierowany do wszystkich jednostek samorządu terytorialnego, które wdrożyły innowacyjne rozwiązania w swoich jednostkach i chcą, by ich działania zostały dostrzeżone. Nagrody zostały przyznane w sześciu kategoriach: miasta duże (pow. 200 tys. mieszkańców), gminy miejskie, gminy miejsko-wiejskie, gminy wiejskie, powiaty i województwa.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 03.06.2024, 15:28
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ