Newsletter

Polityka i społeczeństwo

BOM: Białystok. Szczyt przewodniczących parlamentów Polski, Estonii, Łotwy, Litwy i Ukrainy – dzień drugi (komunikat)

11.06.2024, 17:00aktualizacja: 11.06.2024, 17:01

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Biuro Obsługi Medialnej Kancelarii Sejmu informuje:​ ​

Zakończył się drugi i zarazem ostatni dzień szczytu przewodniczących parlamentów Polski, Estonii, Łotwy, Litwy i Ukrainy w Białymstoku. We wtorek politycy skupili się na dwóch kluczowych tematach - „Roli Polski, państw bałtyckich i Ukrainy we wzmacnianiu bezpieczeństwa w Europie” oraz współpracy samorządów i społeczeństw na rzecz zapewnienia regionalnego bezpieczeństwa.

Podczas spotkania przyjęto wspólną deklarację przewodniczących parlamentów w sprawie pogłębienia współpracy parlamentarnej w dziedzinie bezpieczeństwa w obliczu eskalacji rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie. - Wyrażamy uznanie dla odwagi i bohaterstwa wszystkich obywateli Ukrainy, członków Sił Zbrojnych, w szczególności tych, którzy oddali życie w walce o wolność Ukrainy, a także tych, którzy nadal walczą przeciwko zbrojnej agresji Rosji; jesteśmy zdecydowani w naszych wysiłkach, aby zapewnić, że świat nie zignoruje Ukrainy, zwłaszcza w czasach, gdy uwagę opinii publicznej często przyciągają inne pilne kwestie. Potępiamy hybrydowe działania Kremla, cyberataki i dezinformację sprzeczne z Kartą Narodów Zjednoczonych i skierowane przeciwko międzynarodowemu systemowi opartemu na prawie i wartościach demokratycznych; potępiamy również reżimy Białorusi, Iranu i Korei Północnej, które wspierają Rosję militarnie – napisano w przyjętym dokumencie.

Kończąc drugi dzień szczytu w Białymstoku szefowie parlamentów Polski, Estonii, Łotwy i Litwy spotkali się z przedstawicielami mediów.

"Jestem wdzięczna naszemu gospodarzowi za stworzenie nowej tradycji, ponieważ uzgodniliśmy, że tego rodzaju format spotkania ma przyszłość. Zgodziliśmy się spotykać co najmniej dwa razy w roku w tym gronie, aby rozmawiać o tematach wspólnego zainteresowania, w tym sytuacji w Ukrainie. Będziemy Ukrainę wspierać tak długo, jak będzie to potrzebne i konieczne" - powiedziała przewodnicząca Saeimy Republiki Łotewskiej. Daiga Mierina poinformowała również, że Łotwa będzie przeznaczała 0,25 proc. PKB na pomoc Ukrainie.

Viktorija Čmilytë-Nielsen podkreśliła, że przeprowadzone rozmowy były inspirujące, ciekawe i prowokowały do przemyśleń. – Środek politycznej ciężkości przeniósł się ku naszemu regionowi, co daje szansę, ale przede wszystkim tworzy obowiązek. Jesteśmy świadomi, jak ważny jest czas, w którym tej chwili żyjemy, a także jak ważne są stojące przed nami wyzwania. Podczas naszego spotkania mieliśmy szansę na ponowne potwierdzenie zaangażowania na rzecz wsparcia Ukrainy, łączy nas podziw dla Ukraińców walczących o swoją wolność, o demokrację – podsumowała przewodnicząca Seimasu Republiki Litewskiej.

"Te dwa dni pokazały, jak bardzo potrzebne jest, abyśmy się spotykali i omawiali kluczowe tematy. Najważniejszym aspektem jest współpraca w walce z agresją rosyjską, ona mieści się w centrum naszych rozmów" – zaznaczył z kolei przewodniczący Riigikogu Republiki Estońskiej Lauri Hussar.

Jako ostatni głos zabrał Marszałek Sejmu. Szymon Hołownia poinformował, że z inicjatywy Lauri Hussara szefowie parlamentów Polski, Estonii, Łotwy, Litwy i Ukrainy wystosują zaproszenie do tego formatu również do przewodniczącego parlamentu Finlandii, „bo jest ona krajem, która dzieli te same granice i problemy, które dzisiaj nas tak żywotnie dotykają”. – Podczas dzisiejszej sesji mówiłem, że chcielibyśmy dowieść, że Bałtyk staje się naszym nowym Morzem Śródziemnym. Tak jak kiedyś cywilizacje jednoczyły się i skupiały wokół Morza Śródziemnego, tak teraz w naszej polityce, w naszej części świata to Bałtyk staje się takim morzem, które powinno stać się centrum wymiany wiedzy, bezpieczeństwa, doświadczeń, handlu i tego wszystkiego co dzisiaj jest nam tak bardzo potrzebne. Tą wspólną deklaracją, która dziś przyjęliśmy pokazaliśmy, że wspólnie myślimy, mówimy jednym językiem, gdy patrzymy na to, co się dzieje w naszej części Europy. Cieszę się, że przed szczytem w Waszyngtonie mieliśmy okazję porozmawiać chwilę i uzgodnić, że chcielibyśmy w czasie tego ważnego wydarzenia znaleźć miejsce do wystąpienia razem – zapowiedział marszałek Szymon Hołownia.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ klem/ js/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 11.06.2024, 17:00
Źródło informacji BOM
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ