Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Przygotowana przez redakcję PAP Biznes debata „Strategia rozwoju rynku private equity i venture capital w Polsce” koncentrowała się na przyszłości usług związanych z pozyskiwaniem kapitału przez biznes.
„Przez rok działania funduszu udowadnialiśmy, że nie jesteśmy kolejnym publicznym źródłem pozyskania kapitału, tyko funduszem, który chce rozwijać spółki, współpracować z nimi, wspierać biznes i dawać coś więcej, niż tylko pieniądze. Takie działanie jest kluczowe” - powiedział Marek Garniewski, prezes zarządu ORLEN VC w trakcie debaty, która odbyła się podczas Europejskiego Kongresu Finansowego.
Z corocznego raportu PFR Ventures oraz Inovo VC „Transakcje na polskim rynku VC” wynika, że wartość inwestycji venture capital w Polsce spadła w 2023 roku o 42 proc., w stosunku do 2022 roku. Pod względem wysokości finansowania, nasz rynek cofnął się do 2020 roku. Inwestycje venture capital w Polsce w 2023 roku są jednak największe w Europie Środkowo-Wschodniej i odpowiadają za jedną czwartą finansowania w tym regionie, a niedawno minister finansów Andrzej Domański informował, że opracowywany jest plan działań na rzecz rozwoju polskiego rynku private equity.
„Pierwsze kwartały pokazują pozytywny ruch - pojawiają się pieniądze z UE, które zasilą fundusze publiczne. To ogromna szansa. Jeśli uda nam się znowu przekonać inwestorów do pieniędzy publicznych, to wiele z tych projektów, zamiast uciekać na wczesnym lub średniozaawansowanym etapie za granicę i tam realizować zyski swoim inwestorom, będzie mieć szansę, aby pozostać w kraju” - powiedział Marek Garniewski.
Jego zdaniem problemem wciąż jest jednak brak wyjść z inwestycji private equity, co uniemożliwia zwrot środków inwestorom w funduszach i utrudnia zbieranie nowych. Giełda w tym wypadku nie pomoże.
„Wyjścia na giełdę poprzez IPO stanowią tylko kilka procent, a większość transakcji to albo przejęcia, albo sprzedaż do kolejnych funduszy” - powiedział Marek Garniewski.
Przypomniał, że rynek venture capital w Polsce jest młody.
„Dziesięć lat temu o VC można było jedynie czytać w zagranicznych publikacjach, bo w Polsce ten rynek praktycznie nie istniał. Były tylko pojedyncze podmioty, które tego próbowały. Dużą pracę wykonał Polski Fundusz Rozwoju, zasilając pierwszy etap rozwoju startupów i zachęcając młodych ludzi, by byli przedsiębiorczy” - podkreślił prezes Garniewski.
Jego zdaniem brakuje kolejnych etapów finansowania, aby lokalne przedsiębiorstwa i przedsiębiorczy ludzie byli w stanie szybko wesprzeć swoje rozwiązania polskim kapitałem.
„Niestety, jeżeli są to dobre rozwiązania, szybciej pozyskają kapitał zagraniczny, ponieważ polski kapitał nie jest dostępny na kolejnych etapach finansowania” - wskazał prezes Garniewski.
Prezes ORLEN VC zauważył, że sektor prywatny, a zwłaszcza młodzi przedsiębiorcy, odwrócili się od środków publicznych:
„Ostatnie wypadki w polskim systemie środków publicznych sprawiły, że nikt nie chce tych pieniędzy i przedsiębiorcy szukają środków za granicą. Nie jesteśmy dzisiaj w stanie zainteresować publicznymi pieniędzmi młodych przedsiębiorców, więc pora na inwestorów prywatnych, którzy są w stanie ich do siebie przekonać. Niestety, tych inwestorów prywatnych w kraju jest niewielu” - zauważył Garniewski.
Zdaniem prezesa Garniewskiego, polski rynek nie jest konkurencyjny dla pozostałych graczy. Fundusze, które funkcjonują w Europie Zachodniej, są o wiele atrakcyjniejsze, niż te polskie, ze względu na obowiązujące uwarunkowania okołoprawne i regulacyjne.
„Zespoły, które pozyskały w pierwszych rundach finansowania środki np. z PFR, nauczyły się, że drugim funduszem łatwiej zarządzać zagranicą. W pierwszym kwartale tego roku piąty z największych funduszy zawiązanych w Europie - OTB Adama Niewińskiego i Marcina Hejki z prawie 200 mln euro, jest klasyfikowany jako fundusz holenderski” - zaznaczył Garniewski.
Europejski Kongres Finansowy to jedno z najważniejszych spotkań świata finansów w Polsce. Kongres zaprasza do nieskrępowanej debaty na temat stabilności europejskiego i polskiego systemu finansowego, a także wypracowania rekomendacji w zakresie rozwiązań systemowych dotyczących bezpiecznego i zrównoważonego rozwoju. EKF 2024 odbył się w dniach 10-12 czerwca w Sopocie.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 19.06.2024, 16:42 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Agata Dziwisz-Moshe, kancelaria Kochański & Partners: podwójne opodatkowanie banków nie jest ani logiczne, ani zgodne z prawem PAP
„Tam, gdzie mamy do czynienia z uznaniem, że w wyniku stwierdzenia nieważności umowy kredytu frankowego nie ma przychodu, a mimo to bank musi zapłacić od niego podatek, jest sytuacją, która nie powinna mieć miejsca. Na gruncie przepisów prawa podatkowego taka konkluzja jest pewnego rodzaju wynaturzeniem” - ocenia Agata Dziwisz-Moshe, adwokat, partner w kancelarii Kochański & Partners, szef praktyki prawa podatkowego.- 20.01.2025, 14:00
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Rimini Street uhonorowana nagrodami przez klientów i środowisko branżowe w kategoriach „Preferowany dostawca”, „Obsługa” oraz „Przywództwo”
Firma niezmiennie świadczy wiodące w branży wsparcie zewnętrzne w zakresie oprogramowania oraz dostarcza innowacyjne rozwiązania na rynku, koncentrując się na ułatwianiu sukcesu klientów w wymiarze strategicznym, operacyjnym i finansowym.- 20.01.2025, 12:03
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Business Wire
-
Image
Prezes zarządu Związku Banków Polskich: obserwujemy rekordową dynamikę liczby zawieranych ugód frankowych PAP
„Kierunek ugodowy jest przez nas absolutnie preferowany, o czym mówią też wszystkie organy i instytucje bezpieczeństwa czy nadzoru finansowego, ale również Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Toczą się prace w Ministerstwie Sprawiedliwości w zakresie dodatkowego uatrakcyjnienia tych ugód, by to one, a nie procesy sądowe, stały się podstawowym źródłem rozwiązania problemu” - mówi dr Tadeusz Białek, prezes zarządu Związku Banków Polskich.- 20.01.2025, 10:33
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom