Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji informuje:
"Bezpieczeństwo zależy od nas wszystkich. Apeluję do samorządów i organizatorów wszelkich wydarzeń, aby przykładali szczególną wagę do bezpieczeństwa ich uczestników" – powiedział w czwartek, 20 czerwca br. minister Tomasz Siemoniak podczas konferencji prasowej. W wydarzeniu wzięła też udział minister edukacji Barbara Nowacka.
Minister Tomasz Siemoniak podkreślił, że podczas wakacji ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa wypoczywającym. Zaapelował również do organizatorów różnych wydarzeń, by wzięli pod uwagę bezpieczeństwo ich uczestników.
"Policja i straż pożarna będą bardzo skrupulatne i wymagające, jeśli chodzi o kwestie organizacyjne" – powiedział.
Szef MSWiA mówił też o niebezpieczeństwie związanym z używkami.
"Sprawy walki z narkotykami, przestępczością narkotykową, nowe rodzaje narkotyków są absolutnie naszym priorytetem. Mądrość dzieci i młodzieży, czujność rodziców, nauczycieli i opiekunów jest tutaj kluczowa. Wszyscy musimy walczyć z tym rodzajem przestępczości i wykorzystywania słabości ludzi, bo skutki mogą być nieodwracalne" – mówił.
Minister spraw wewnętrznych i administracji zwrócił też uwagę na znaczenie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Zapowiedział kontrole autokarów, którymi dzieci udadzą się na wakacje i zaapelował do kierowców, by nie prowadzili pojazdów pod wpływem alkoholu.
"Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji będą robić wszystko, by te wakacje były bezpieczne. Proszę o wsparcie samorządy, straże miejskie, wszystkie służby państwowe, by obywatele – szczególnie ci najmłodsi – czuli się bezpiecznie" – podsumował minister spraw wewnętrznych i administracji.
Natomiast minister edukacji Barbara Nowacka przypomniała, że resort edukacji narodowej przygotował stronę internetową, gdzie można sprawdzić czy wyjazd dziecka jest bezpieczny.
"Wejdźcie proszę na stronę https://wypoczynek.men.gov.pl/. Tam jest baza wszystkich zarejestrowanych przez nas wypoczynków. Są przez nas monitorowane i kontrolowane" – mówiła.
Szefowa Ministerstwa Edukacji Narodowej zachęcała, by zawsze reagować, jeśli pojawi się sygnał, że na miejscu, gdzie przebywa dziecko są złe warunki.
"Proszę, żeby kontaktować się z właściwym kuratorium w miejscu, gdzie obóz lub kolonie są organizowane. Kuratorzy mają możliwość nadzorowania i sprawdzania" – apelowała.
Działania Policji podczas wakacji
Nad bezpieczeństwem osób wypoczywających będą czuwali funkcjonariusze Policji. W sezonie letnim więcej policjantów pojawi się w rejonach atrakcyjnych turystycznie, a także miejscach takich jak m.in. deptaki, skwery/parki miejskie, bulwary, na koloniach i innych zorganizowanych formach wypoczynku.
Funkcjonariusze będą też prowadzić działania informacyjno-edukacyjne i profilaktyczne skierowane do dzieci, młodzieży oraz ich opiekunów. Ponadto skontrolują tereny przyległe do placówek handlowych pod kątem zjawiska sprzedaży alkoholu, wyrobów tytoniowych, napojów energetycznych osobom niepełnoletnim.
Policjanci prowadzą także kontrole autobusów, którymi dzieci i młodzież udają się na wypoczynek. Na stronie https://bezpiecznyautobus.gov.pl/ można sprawdzić podstawowe informacje na temat autobusu: dane o badaniu technicznym, dane techniczne, informacje o polisie OC.
PSP zadba o bezpieczeństwo
Codziennie na służbie nad bezpieczeństwem osób na wakacjach będą czuwali funkcjonariusze PSP. Przeprowadzą m.in. działania kontrolne wobec obozowisk połączone z zajęciami edukacyjnymi dotyczącymi bezpieczeństwa pożarowego oraz zasadami zachowania w czasie ekstremalnych zjawisk pogodowych.
Strażacy są też odpowiedzialni za działania edukacyjne oraz kontrolne prowadzone w obiektach, w których będą wypoczywać dzieci i młodzież, ze szczególnym uwzględnieniem obozowisk harcerskich pod namiotami. PSP na terenie obozów pod namiotami sprawdzi możliwości prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych. Weryfikowany zostanie też sposób wdrażania zasad bezpieczeństwa.
Pomoc w górach i nad wodą
Sezon turystyczny w polskich górach charakteryzuje się dużym natężeniem ruchu pieszego i innych form aktywności. Wiążą się z nimi zagrożenia, takie jak upadki z dużej wysokości, poślizgnięcia, wypadki jaskiniowe. Osobom, które uległy wypadkowi lub są narażone na niebezpieczeństwo w górach, pomoc udzielana jest niezwłocznie, dzięki stałym dyżurom ratowników górskich TOPR i GOPR.
Podobnie jest w przypadku zapewnienia bezpieczeństwa osobom, które będą przebywały nad wodą. Na kąpieliskach, w miejscach okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli, basenach, pływalniach, parkach wodnych musi być zapewniona obecność ratowników wodnych. Są za to odpowiedzialne osoby, które zarządzają tymi miejscami.
Pamiętajmy, by w przypadku zagrożenia zawsze poprosić o pomoc. Mamy numer alarmowy 112. Dzwońmy na ten numer, bo tam zawsze uzyskamy szybką i skuteczną pomoc.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ paml/ mhr/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 20.06.2024, 12:57 |
Źródło informacji | MSWiA |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |