Newsletter

Kongres Rady Podatkowej Lewiatana: mapa drogowa przykładem skutecznej przewidywalności w tworzeniu przepisów fiskalnych

20.06.2024, 15:34aktualizacja: 20.06.2024, 15:37

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Konfederacja Lewiatan (1)
Konfederacja Lewiatan (1)
Branża tytoniowa to jeden z filarów podatkowych polskiego budżetu. W 2023 r. tylko z akcyzy na wyroby tytoniowe do skarbu państwa trafiło ponad 27 mld zł, a kolejne miliardy złotych zasiliły budżet z podatków VAT, CIT oraz PIT. Branża daje też w Polsce zatrudnienie ponad 30 tys. osób. Stabilne wpływy podatkowe są efektem przewidywalnych regulacji fiskalnych. Te z kolei pomagają utrzymać historycznie niski poziom szarej strefy tytoniowej w kraju - przekonywali wspólnie eksperci firm Philip Morris International (PMI) oraz British American Tobacco (BAT) podczas Kongresu Rady Podatkowej, zorganizowanego przez Konfederację Lewiatan.

W ocenie ekspertów: Mariusza Staniaka z PMI oraz Marka Żółtowskiego z BAT, kluczowe wyzwania stojące przed branżą tytoniową w najbliższych latach obejmują uszczelnienie systemu akcyzowego i wypracowanie w ramach Unii Europejskiej takich regulacji, które pozwolą uniknąć skokowego wzrostu obciążeń fiskalnych na wyroby nikotynowe, skutkującego ryzykiem rozwoju szarej strefy w handlu takimi wyrobami.

Akcyza to drugie, zaraz po VAT, największe źródło dochodów budżetu państwa i kluczowy podatek wpłacany przez branżę tytoniową. Od 2022 r. do 2027 r. w Polsce obowiązuje tzw. mapa drogowa podatku akcyzowego. Zakłada ona stopniowe podwyżki stawek akcyzy rok do roku na alkohol i wyroby tytoniowe, w tym tytoń podgrzewany. 

Polska mapa drogowa jest najdłuższym planem podatkowym tego typu w Europie. Przynosi również pozytywne efekty budżetowe, co podkreślali zgodnie eksperci z branży tytoniowej. Zwracali też uwagę, że udało się pogodzić potrzeby budżetu państwa z wyzwaniami, przed jakimi stoi biznes. 

Kluczowymi wyznacznikami sukcesu planu resortu są zarówno systematyczny wzrost wpływów podatkowych, jak i konsekwentny spadek szarej strefy tytoniowej, która od 2 lat z rzędu (lata 2022 i 2023) notuje historyczne minima. 

Skuteczność obowiązującej mapy akcyzowej dostrzega również sam resort. Minister finansów Andrzej Domański pytany w Radiu Zet o ewentualne zmiany w wysokości stawek akcyzy na wyroby tytoniowe odparł, że resort zamierza utrzymać mapę akcyzową, podkreślając w ten sposób stabilizujący charakter regulacji podatkowych dla branży:

„Wciąż obowiązuje tak zwana mapa drogowa akcyzy, gdzie jest przewidziana ścieżka wzrostu akcyzy na kolejne lata” - mówił minister finansów w Radiu Zet. 

Zwrócił też uwagę, że fiskus powinien zainteresować się nowymi obszarami, które do tej pory nie były uregulowane: 

„Wyroby, które z różnych powodów wcześniej akcyzą nie były objęte, powinny podlegać akcyzie z przyczyn wynikających nie tylko z argumentów Ministerstwa Zdrowia, ale także zwykłej sprawiedliwości dotyczącej podatków i systemu podatkowego” - tłumaczył.

Wśród wyrobów, które zostaną objęte akcyzą, znajdują się choćby tzw. saszetki nikotynowe, czyli woreczki z nikotyną, umieszczane między dziąsłem a wargą. Zgodnie z założeniami Ministerstwa Finansów stawka akcyzy na saszetki nikotynowe będzie też rosnąć co roku aż do 2027 r. O objęcie akcyzą saszetek nikotynowych, stanowiących jedną z alternatyw dla papierosów, apelowała wcześniej sama branża tytoniowa. Nowe regulacje niewątpliwie będą miały pozytywny wpływ na legalność obrotu takimi wyrobami, wyrównując też poziom konkurencyjności w branży - przekonywali eksperci PMI i BAT.

Sposób wprowadzenia regulacji dotyczących saszetek to przykład konstruktywnego podejścia Ministerstwa Finansów - zgodnie podkreślali eksperci z branży tytoniowej, zwracając uwagę m.in. na przeprowadzenie tzw. prekonsultacji, czyli wstępnych rozmów z branżą, które odbyły się w marcu. Branża tytoniowa liczy również na podobne podejście w sprawie regulacji podatkowych, które będą wprowadzane na arenie europejskiej, w ramach nowelizacji unijnych dyrektyw TPD (Tobacco Products Directive) oraz TED (Tobacco Excise Directive). Po wyborach do Parlamentu Europejskiego i utworzeniu nowej Komisji Europejskiej przed Polską administracją wielkie zadanie, żeby skutecznie zawalczyć o regulacje europejskie gwarantujące utrzymanie niskiej szarej strefy i stabilnych dochodów Państwa.  

Więcej o tematach poruszanych podczas 8. Kongresu Rady Podatkowej tutaj.

Źródło informacji: Konfederacja Lewiatan

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 20.06.2024, 15:34
Źródło informacji Konfederacja Lewiatan
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ