Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Biuro Obsługi Medialnej Kancelarii Sejmu informuje:
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przebywał z wizytą w Ukrainie. Była to pierwsza wizyta marszałka polskiego Sejmu od rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku.
Wizyta Marszałka Sejmu w Kijowie rozpoczęła się od złożenia kwiatów przed ścianą pamięci bohaterów wojny rosyjsko-ukraińskiej. Marszałkowi Hołowni towarzyszyła wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej Ukrainy Olena Kondratiuk. Następnie Szymon Hołownia udał się do siedziby ukraińskiego parlamentu na spotkanie z przewodniczącym Rusłanem Stefanczukiem. Podczas spotkania Marszałek Sejmu podkreślił konieczność współpracy na poziomie parlamentarnym, także z poziomu komisji. Przedstawiciele parlamentów Polski i Ukrainy zgodnie stwierdzili, że opór przeciw propagandzie i wojnie hybrydowej są obecnie kluczowe. W rozmowie poruszono również kwestie procesu akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego, także w kontekście zbliżającego się szczytu NATO w Waszyngtonie, oraz ostatniego szczytu przewodniczących parlamentów Polski, Estonii, Łotwy, Litwy i Ukrainy w Białymstoku. Przewodniczący Stefanczuk podziękował Szymonowi Hołowni za jego wysiłek w sprawie wspierania Ukrainy oraz wyraził wdzięczność za wszystkie decyzje Sejmu RP na rzecz pomocy dla naszego wschodniego sąsiada. Po rozmowie Szymon Hołownia i Rusłan Stefanczuk spotkali się z przedstawicielami mediów. - Narracji nienawiści, gniewu i wojny przeciwstawimy narrację współpracy, budowania przyszłości naszych narodów i dobrej kooperacji – powiedział Marszałek Sejmu.
Kolejnym punktem wizyty było wystąpienie Szymona Hołowni przed Radą Najwyższą Ukrainy. - Dzisiaj, stoję przed Państwem, jako przedstawiciel Prezydium Sejmu - pierwszy od pełnoskalowej agresji rosyjskiej na Ukrainę. Jest to dla mnie wielki zaszczyt i wyzwanie, aby jak najpełniej i jak najdobitniej odnieść się do kwestii, które zaprzątają nasze myśli od ponad dwóch lat. Aby nie powielać wzniosłych słów, tylko dotrzeć do sedna, do spraw fundamentalnych dla naszych państw dzisiaj – rozpoczął przemówienie Marszałek Sejmu. - Musimy zwyciężyć ich opowieść naszą opowieścią. Bo nasza opowieść to opowieść dobra, o szacunku, miłości, współpracy. To jest ten rodzaj walki, który dziś mamy przed sobą. To jest walka miłości i nienawiści. To walka dobra ze złem. Szukając przewodników w tej walce inspiracją są dla mnie dwie postaci: Jerzy Giedroyć i Jurij Ławrinenko. Ich działalność to niezwykły przykład polsko–ukraińskiej współpracy ponad granicami państw i reżimów – współpracy w trudnych czasach, która służyła wielkim ideom. I współpracy, która przybrała bardzo konkretny wymiar - podkreślił.
- Polska nie godzi się, by opresyjny rosyjski reżim mordował ukraińskiego ducha. Żeby deptał życie ludzkie, suwerenność państwa, żeby decydował, który naród ma prawo do istnienia, a który nie. Takie tragedie miały już miejsce w naszym regionie i nasze państwa bardzo boleśnie ich doświadczały. Dlatego dziś Polska, tak samo jak Ukraina, nie ma złudzeń. I robi wszystko, by powstrzymać ten koszmar – kontynuował Szymon Hołownia. Podkreślił, że polski Sejm w pełni popiera integralność terytorialną Ukrainy oraz wszelkie działania na rzecz deokupacji i reintegracji Półwyspu Krymskiego. - Pozostajemy w pełni zaangażowani w podnoszenie tych kwestii na forum międzynarodowym, szczególnie poprzez format Międzynarodowej Platformy Krymskiej na szczeblu parlamentarnym – zaznaczył marszałek Izby.
Następnie marszałek Szymon Hołownia udał się na spotkanie z Wołodymyrem Zełenskim. Prezydent Ukrainy podziękował za pomoc i wsparcie Polski w wielu obszarach, które dotyczą Ukrainy (w szczególności w sprawie akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej). Z kolei Marszałek Hołownia wyraził swój podziw dla odwagi i bohaterstwa narodu ukraińskiego. Odniósł się także do Szczytu Przewodniczących Parlamentów Polski, Estonii, Łotwy, Litwy i Ukrainy Białymstoku i chęci kontynuowania formatu w formule rozszerzonej np. o kraje nordyckie. Tematem spotkania były też przygotowania do podpisania dwustronnej umowy w sprawie bezpieczeństwa oraz wyniki międzynarodowej konferencji na temat pokoju w Ukrainie, która odbyła się w Szwajcarii.
Po spotkaniu z prezydentem Zełenskim Marszałek Sejmu kontynuował serię spotkań z przedstawicielami najwyższych władz Ukrainy. Z premierem Denysem Shmyhalem rozmawiał m.in. o członkostwie Ukrainy w Unii Europejskiej. - Przestajemy mówić o członkostwie Ukrainy w UE jako idei, a zaczynamy realizować ten proces – powiedział Szymon Hołownia. Jak zaznaczył, Polska i Ukraina tworzą sojusze społeczeństw, wysyłając sygnał, że są razem, że współpracują. - Będziemy rozmawiać szczerze o każdym rodzaju pomocy, ale też szczerze musimy rozmawiać o sprawach trudnych – zapowiedział marszałek Hołownia. Z kolei podczas spotkanie z szefem MSZ Ukrainy Dmytro Kułebą, Marszałek Sejmu po raz kolejny podkreślił, jak niezwykle wstrząsające i barbarzyńskie jest niszczenie infrastruktury energetycznej, aby tym sposobem uderzyć w społeczeństwo i jego najbardziej bezbronnych członków - dzieci. Szymon Hołownia zwrócił również uwagę na konieczność przedstawiania prawdziwego obrazu i przebiegu wojny w Ukrainie, skupiając się na obronie dobra.
Seria spotkań z przedstawicielami najwyższych władz Ukrainy zakończyła się w Ministerstwie Obrony Narodowej. Szymon Hołownia podczas wizyty u ministra Rustema Umerowa zwrócił uwagę, że „musimy tworzyć sojusze nie tylko militarne, ale także sojusze społeczeństw”. Spotkanie było również okazją do rozmowy o aktualnej sytuacji na froncie.
Szymon Hołownia odwiedził także dominikański ośrodek pomocy w Fastowie, gdzie spotkał się z prowadzącymi ośrodek wolontariuszami m.in. z Polski, oraz przebywającymi tam dziećmi, ewakuowanymi z obwodu donieckiego. Marszałek Sejmu odbył tam wiele rozmów o pomocy i jej fundamentalnym znaczeniu jako symbolu przeciwstawiania dobra złu wojny.
Odbywając wizytę w Ukrainie Marszałek Sejmu udał się również do Buczy. Szymon Hołownia w towarzystwie mera miejscowości złożył kwiaty przed pomnikiem ofiar rosyjskiej inwazji w Buczy oraz zapalił symboliczny znicz. Odwiedził również – zniszczoną w działaniach wojennych - cerkiew św. Andrzeja i Wszystkich Świętych. Odnosząc się do skali rosyjskiej zbrodni w Buczy, Marszałek Sejmu podkreślił, że politycy powinni zrobić co w ich mocy, aby ta historia nigdy nie została zapomniana, ale także jej sprawcy rozliczeni i ukarani.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ ef/ lm/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 20.06.2024, 16:37 |
Źródło informacji | BOM |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |