Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:
Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar wystąpił dziś (1.08.2024 r.) z uzasadnionym wnioskiem do kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku o wyrażenie opinii w przedmiocie odwołania z pełnionych funkcji sędzi Katarzyny Chmury, Prezes Sądu Rejonowego w Malborku i sędzi Agnieszki Czerwińskiej, Wiceprezes Sądu Rejonowego w Malborku. Prezes i Wiceprezes SR w Malborku zostały zawieszone z dniem 31.07.2024 r. w pełnieniu czynności.
Wniosek został uzasadniony brakiem udziału samorządu sędziowskiego w wyborze na stanowiska prezesów i wiceprezesów sądów. Minister Sprawiedliwości zwraca uwagę na fakt, że w okresie sprawowania funkcji Ministra Sprawiedliwości przez Zbigniewa Ziobrę, kiedy to w 2017 r. doszło do zmiany przepisów ustawy o ustroju sądów powszechnych, która wyeliminowała wpływ organów samorządu sędziowskiego na wybór prezesów i wiceprezesów sądów. Doprowadziło to do sytuacji, w której na stanowiska prezesów i wiceprezesów sądów Minister Sprawiedliwości zaczął wyznaczać osoby nie posiadające wystarczającego doświadczenia orzeczniczego i menedżerskiego. Kandydaci na prezesów i wiceprezesów sądów byli wybierani według klucza pozamerytorycznego, co w wielu przypadkach znacząco obniżyło standard zarządzania sądami.
Dodatkowo wniosek Ministra Sprawiedliwości został uzasadniony udzieleniem przez Sędzię Katarzynę Chmurę i sędzię Agnieszkę Czerwińską poparcia sędziom kandydujących do Krajowej Rady Sądownictwa, ukształtowanej w sposób nieprawidłowy ustawą z 8 grudnia 2017 r. Było powszechnie wiadome, że KRS w nowym składzie została powołana po przerwaniu konstytucyjnej kadencji członków wcześniejszej, zgodnej z Konstytucją KRS. Ponadto w przypadku sędzi Katarzyny Chmury wniosek Ministra Sprawiedliwości został uzasadniony jej aktywnym udziałem w procesie destrukcji niezależności sądownictwa, poprzez wyrażenia zgody na członkostwo, a następnie uczestnictwo w pracach Krajowej Rady Sądownictwa, ukształtowanej w sposób sprzeczny z przepisami Konstytucji RP.
Minister Sprawiedliwości podjął decyzję o wszczęciu procedury odwołania i zawieszenia w pełnieniu funkcji Kierownictwa Sądu Rejonowego w Malborku po wnikliwym zapoznaniu się z dokumentami dotyczącymi jego sytuacji.
Zgodnie z art. 27 § 1 pkt. 2 Ustawy o ustroju sądów powszechnych (u.s.p.) Prezes i wiceprezes sądu mogą być odwołani przez Ministra Sprawiedliwości w toku kadencji m.in. w przypadku gdy dalszego pełnienia funkcji nie da się pogodzić z innych powodów z dobrem wymiaru sprawiedliwości.
Procedura odwołania z wymienionych stanowisk rozpoczyna się od wystąpienia przez Ministra Sprawiedliwości z uzasadnionym wnioskiem o podjęciu zamiaru odwołania osób pełniących funkcje prezesa bądź wiceprezesa sądu do kolegium właściwego sądu, które w takiej sytuacji jest zobowiązane zaopiniować działanie Ministra (art. 27 § 2 u.s.p.), przy czym na czas do rozpoznania wniosku Minister jest władny zawiesić osoby których dotyczy wniosek w pełnieniu czynności (art. 27 § 2 u.s.p.).
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ grg/ lm/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 01.08.2024, 12:25 |
Źródło informacji | MS |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |