Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje:
Nowe informacje
- W sobotę 3 sierpnia 2024 r. w zbiorniku Dzierżno Duże i połączonym z nim Kanale Gliwickim na Śląsku pojawiły się śnięte ryby. Służby od 3 do 8 sierpnia 2024 r. odłowiły tam łącznie blisko 12 ton śniętych ryb.
- Wyniki badań wykazały obecność „złotej algi” na poziomie 100 mln komórek w litrze wody. Liczebność w kolejnych dniach glonu spadła do ok. 13 mln komórek w litrze wody.
- 5 i 6 sierpnia 2024 r. odbyły się narady międzyresortowego zespołu ds. Odry, w czasie których omówiono sytuację na Śląsku. Zespół zaktualizował zalecenia dla służb.
- Utrzymany jest między innymi wzmożony monitoring terenowy przez służby wojewodów, Państwową Straż Rybacką i pracowników Wód Polskich.
- Ze względu na wzrost liczebności „złotej algi” w Kanale Gliwickim, planowane jest pilotażowe użycie nadtlenku wodoru w celu redukcji liczebności tego glonu.
- W trosce o bezpieczeństwo zdrowotne oraz w celu zapobiegania przenoszeniu "złotej algi" do innych zbiorników wodnych, lokalne służby proszą mieszkańców, aby w miejscach jej występowania, nie korzystać z wody. Dotyczy to kąpieli, sportu i rekreacji, wędkarstwa, kontaktu zwierząt domowych z wodą.
- Sytuacja na Odrze jest trudna, wynika to z lat zaniedbań i braku systemowych rozwiązań. Prowadzone są intensywne działania kryzysowe, ale też prace nad rozwiązaniami systemowymi, które poprawią jakość wody w Kanale Gliwickim i Odrze.
Informacje rozszerzone
- Obecność i rozwój "złotej algi" w Kanale Gliwickim i zbiorniku Dzierżno Duże jest wynikiem współdziałania kilku różnych czynników. Sprzyjają temu specyficzne warunki panujące w tych akwenach, w tym niska prędkość przepływu, wysokie zasolenie i dostępność biogenów, sprzyjają rozwojowi „złotej algi”.
- Monitoring interwencyjny Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ) w okresie wiosenno-letnim nie wykazywał występowania „złotej algi” w zbiorniku Dzierżno Duże, co pokazuje dużą dynamikę rozwoju tego toksycznego glonu.
- Resort klimatu i środowiska stale monitoruje sytuację na Odrze i Kanale Gliwickim, koordynuje narady międzyresortowego zespołu ds. Odry, który na podstawie danych monitoringu opracowuje odpowiednie rekomendacje dla służb.
- Służby wojewodów, pracownicy Wód Polskich i inne odpowiedzialne jednostki otrzymały rekomendacje zespołu międzyresortowego ds. Odry. Prowadzone są również pilotażowe działania na rzecz zastosowania preparatów do ograniczania populacji w skażanych zbiornikach.
- Na podstawie dotychczasowych doświadczeń związanych z rozwojem „złotej algi” Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) wypracowało i wdrożyło procedurę zarządzania kryzysowego, która zawiera opcje postępowania w odniesieniu do różnych scenariuszy rozwoju sytuacji.
- Wojewódzkie centra kryzysowe w woj. śląskim, opolskim i dolnośląskim oraz inne służby, w tym regionalne zarządy gospodarki wodnej Wody Polskie, pozostają ze sobą w bieżącym kontakcie i monitorują sytuację.
- 3 sierpnia 2024 r. uruchomiona została procedura powiadamiania w ramach Międzynarodowego Planu Ostrzegawczo-Alarmowego dla Odry.
- Międzyresortowy zespół aktualnie prowadzi również pilotażowe działania związane z zastosowaniem preparatów do ograniczania populacji „złotej algi” w skażonych zbiornikach.
- Działa już opracowany przez IMGW dynamiczny model hydrologiczny, który umożliwia prognozowanie stanu zasolenia wód Odry z wyprzedzeniem 72 godzin. Szczegóły: https://www.imgw.pl/wydarzenia/nowy-prognostyczny-model-zasolenia-dla-odry-model-imgw-ad
- Model IMGW AD ułatwia zarządzanie zrzutami kopalnianymi i dostosowywanie do panujących warunków na rzece. Raz w tygodniu spotyka się grupa robocza ds. zarządzania zrzutami, która wydaje zalecenia dla zakładów przemysłowych w zależności od rozwoju sytuacji hydrologicznej i zagrożenia związanego ze „złotą algą”.
- Zespół międzyresortowy ds. Odry pracuje również nad rozwiązaniami systemowymi dla trwałej poprawy jakości wód Odry. Weryfikowane są dotychczas funkcjonujące procedury i rozwiązania.
- 2 sierpnia 2024 roku, Ministerstwo Klimatu i Środowiska złożyło zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Warszawie o możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na przekroczeniu uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych, niedopełnieniu obowiązków, w tym obowiązku nadzoru nad Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Sprawa dotyczy podjętej w 2023 r. próby stworzenia nowego, równoległego monitoringu zagrożeń wód powierzchniowych. Całkowity koszt przedsięwzięcia miał wynieść 250 mln zł.
- Wyniki monitoringu interwencyjnego Odry, informacje na temat narad Międzyresortowego Zespołu do Spraw Przeciwdziałania Sytuacjom Kryzysowym i Zagrożeniom Środowiskowym na Rzece Odrze a także wytyczne dotyczące zasad bezpieczeństwa w miejscach występowania „złotej algi” są dostępne na stronie: https://www.gov.pl/web/odra.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ ef/ wus/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 09.08.2024, 16:24 |
Źródło informacji | MKiŚ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |