Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Ełk: Dofinansowania dla projektów CEE

19.08.2024, 09:34aktualizacja: 19.08.2024, 09:34

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. UM Ełk
Fot. UM Ełk
Projekty Centrum Edukacji Ekologicznej „Natura i Ludzie” oraz „Wildlife Undercover” i projekt „Z pasji do przyrody” otrzymały dofinansowania z Unii Europejskiej oraz z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Łącznie około 736 tysięcy złotych.

Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku wzięło udział w kilku projektach, na które otrzymało dofinansowanie:
1.    Projekty Unijne Interreg IV-A Litwa - Polska – termin realizacji – 2025 r.
a)    Projekt „Natura i Ludzie” - Zwiększanie wiedzy na temat zielonej infrastruktury, ochrony przyrody dla społeczeństw Litwy i Polski
Program jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach celu „Europejska współpraca terytorialna na lata 2021-2027

Kwota dotacji: 63 756 euro – czyli około 274 000 zł

Priorytetem projektu jest promowanie dobrostanu środowiska i wzmocnienie zarządzania kryzysowego, wzmocnienie ochrony i zachowania przyrody, różnorodności biologicznej i zielonej infrastruktury, w tym na obszarach miejskich, oraz ograniczenie wszelkich form zanieczyszczeń.
DZIAŁANIA CEE w ramach projektu:
•    Wykład dla mieszkańców Ełku wraz z wykonaniem (przy ich pomocy) ściany z wykorzystaniem chrobotka reniferowego
•    Warsztaty dla dzieci i osób dorosłych: „Obrazy z mchu chrobotka” (realizacja 3 zajęć dla grup przedszkolnych, szkolnych, młodzieży plus 1 warsztat osób dorosłych w tym seniorów wraz z niepełnosprawnościami z Ełku oraz 1 warsztat dla grupy 30 osób – uczestnicy z Polski i Litwy)
•    Warsztaty dla dzieci i osób dorosłych: „Las w słoiku”
•    Warsztaty z projektowania ogrodów przydomowych wraz z ich stworzeniem przez mieszkańców Ełku i Kowna.
•    Warsztaty z projektowania wysp hydrofitowych wraz z ich stworzeniem.
Nowością projektu będzie połączenie edukacji o ochronie środowiska, polegającą na praktycznym wykorzystaniu, zaangażowaniu uczestników poprzez realizację warsztatów oraz stworzenie pilotażowych ekspozycji.

b)    Projekt „Wildlife Undercover” - wzmocnienie współpracy partnerskiej między Polską a Litwą na rzecz rozwoju zrównoważonej turystyki i edukacji ekologicznej na obszarze transgranicznym.
Program jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach celu „Europejska współpraca terytorialna na lata 2021-2027”

Kwota dotacji: 79 543,80 euro –  czyli około 342 000 zł

DZIAŁANIA CEE w ramach projektu :
•    Utworzenie Modułu ukształtowania terenu Pojezierza Ełckiego (interaktywnego, mobilnego)
•    Budowanie kompetencji przewodników i wykładowców działań TURYSTYCZNYCH
•    Wizyty w celu wymiany doświadczeń LT-PL  dla  uzyskania najlepszych praktyk i innowacyjnych przykładów przyciągania gości.
- 2 dniowa wizyta w ramach wymiany doświadczeń zespołu LT do PL na temat prowadzenia lekcji przyrody i oprowadzania dla różnych grup docelowych i wiekowych.
Wycieczka koleją wąskotorową (dzień 1)
Wędrówka piesza po bezdrożach (dzień 2)
- Organizacja wspólnych  zajęcia przyrodniczych/warsztatów/wizyty dla dzieci LT+PL (13-17 lat) w celu zapoznania się z walorami przyrodniczymi za granicą. LT do PL.
- Opracowanie wspólnego szlaku turystycznego LT-PL w oparciu o konkretne gatunki chronione (mapa, opis obiektów, wydruk + do pobrania ze strony internetowej + aplikacja webmapowa).
Nowością w projekcie jest innowacyjne podejście do usługi przewodnickiej. Turystyka poza utartymi szlakami. tzn. Nowatorskie przedstawienie walorów przyrodniczych  Ełku dla mieszkańców oraz turystów, wraz z wymianą doświadczeń, dzięki wizycie studyjnej przewodników oraz młodzieży z LT I PL.

2.    Projekt „Z pasji do przyrody” - Dofinansowanie realizacji projektu ze środków publicznych z WFOŚiGW w Olsztynie - termin realizacji – 2025-2026 r.

Pozyskana kwota:
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie - 120 540,94 zł
Wkład własny Centrum Edukacji Ekologicznej  - 16 800 zł

Jednym z rozwiązań promocji zagadnień gospodarki niskoemisyjnej, zaplanowanych w projekcie, jest możliwość organizacji takich wydarzeń jak:
Dzień Ziemi - w kwietniu obchodzimy Dzień Ziemi, największe międzynarodowe święto ekologiczne. W tym czasie w naszym mieście organizujemy wiele wydarzeń, których wspólnym celem jest propagowanie ekologii, edukacji przyrodniczej, czy też uwrażliwienie na piękno otaczającego nas świata i aktywne spędzanie wolnego czasu.  
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu – (16-22 września) to tydzień, podczas którego promowany jest zrównoważony transport. Taki, który dba się o środowisko i redukuje emisję szkodliwych substancji.
Konkurs Mój Zielnik - bardzo dobrym przykładem działań edukacyjno-informacyjnych jest organizacja konkursu dla dzieci, w celu zwrócenia większej uwagi na otaczającą przyrodę w ich miejscu zamieszkania w celu jej ochrony oraz kształtowanie poczucia współodpowiedzialności za stan środowiska naturalnego
Marsz Niepodległości, Pieszo przez obszary chronione – jako zeroemisyjne formy przemieszczania się ludzi. Działanie skierowane do mieszkańców Ełku, aby mieli możliwość aktywnego zwiedzania unikatowych pod względem przyrodniczym i krajoznawczym miejsc.
Promocja projektu - spot reklamowy - krótki filmik propagujący przeciwdziałanie emisjom poprzez realizację działań proekologicznych, m.in. promujący transport przyjazny środowisku.
Sprzątanie świata - do udziału w akcji zaprosimy ełckie placówki oświatowe, organizacje pozarządowe oraz grupy nieformalne. Udział w Jesiennym oraz Wiosennym Sprzątaniu to dobry sposób na uświadomienie, że to jak wygląda okolica w której mieszkamy zależy głównie od nas samych.
Stacja naprawy rowerów z parkingiem rowerowym - jako istotny element sprzyjający propagowaniu komunikacji rowerowej, jest wyposażenie przestrzeni publicznej w infrastrukturę towarzyszącą, w tym przede wszystkim miejsca do parkowania rowerów wraz ze stacją naprawcza rowerów.
Wyjazdowe rajdy rowerowe -tematykę niskoemisyjności można, a wręcz trzeba połączyć z działaniami wspierającymi zrównoważony transport.
Zakup materiałów na potrzeby projektów edukacyjnych - na potrzeby realizacji obchodów Dnia Ziemi, zaplanowano zakup projektora oraz laptopa niezbędnego do przeprowadzenia zajęć z przyrodnikami.
Zakup wyposażenia turystycznego - aby zapewnić prawidłowość realizacji działań wyjazdowych zaplanowano zakup przyczepki rowerowej.
Bożonarodzeniowy spływ kajakowy - zeroemisyjna forma zwiedzania trudno dostępnych obszarów cennych przyrodniczo. Już po raz 47 Ełckie Stowarzyszenie ekologiczne wraz z Centrum Edukacji Ekologicznej chce zaprosić wszystkich mieszkańców Ełku na Bożonarodzeniowy spływ kajakowy.

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 19.08.2024, 09:34
Źródło informacji Ełk
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ