Newsletter

Dla Grupy ORLEN wodór to ważny element w procesie dekarbonizacji

04.10.2024, 13:01aktualizacja: 04.10.2024, 14:11

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP - kadr z filmu
PAP - kadr z filmu
Rola wodoru wydaje się być coraz ważniejsza w dekarbonizacji przemysłu, ciepłownictwa i zwiększeniu niezależności energetycznej Polski. „Wodór zostanie zastosowany tam, gdzie przyniesie najlepszy efekt ekologiczny, jak i biznesowy. Sektor, który ma największy potencjał to przemysł” - stwierdził Grzegorz Jóźwiak z Grupy ORLEN podczas debaty w ramach katowickiej konferencji Energy Days 2024.

Uczestnicy debaty wskazywali, że Polska może stać się wodorową potęgą w Europie, ale do rozwoju gospodarki wodorowej potrzebna jest współpraca wszystkich zainteresowanych środowisk: polityków, biznesmenów, ekologów. Jak podkreślano, tylko wtedy jest szansa, że udział „zielonego” wodoru będzie wzrastał w dekarbonizacji przemysłu, ciepłownictwa i w zwiększeniu niezależności energetycznej Polski.

„W naszej strategii założyliśmy, że pierwszym sektorem, który może skorzystać z wodoru jest przemysł. Zamierzamy się więc skoncentrować na zmianie wodoru szarego, w produkcji którego jesteśmy w europejskiej czołówce, na „zielony”. Musimy jednak cały czas kontrolować efekt ekonomiczny” - stwierdził Grzegorz Jóźwiak, dyrektor Biura Technologii Wodorowych i Paliw Syntetycznych Grupy ORLEN.

Paneliści, biorący udział w dyskusji podczas katowickiej konferencji Energy Days 2024, podkreślali, że konieczne są szybkie rozwiązania regulacyjne, bo bez nich „nie jesteśmy w stanie nadążyć za zmianami, jakich przeprowadzenie narzucają nam choćby unijne przepisy”.

„Nie unikniemy dekarbonizacji, a wodór jest jej kluczowym elementem. Dogadujemy w szczegółach sprawy związane z gospodarką wodorową z przedstawicielami ministerstwa środowiska, gdyż wodorowe kompetencje podzielone zostały na dwa resorty” - przyznała Magdalena Jarkulisz, dyrektor Departamentu Ropy, Gazu i Gospodarki Wodorowej w Ministerstwie Przemysłu.

Na konieczność implementacji regulacji europejskich na polski rynek zwracał uwagę przedstawiciel ORLENU.

„Z naszej perspektywy, aby wszystkie założone cele zrealizować, potrzeba szybkiego przełożenia - szczególnie dyrektywy RED3 - na grunt polski. Należy dać możliwość biznesowi zdecydować, gdzie i w jakim sektorze implementować zielony wodór” - podkreślił Grzegorz Jóźwiak.

Grupa ORLEN wdraża wiele programów pilotażowych, m.in. opierających się na paliwie wodorowym. W Poznaniu działa stacja, na której tankują autobusy komunikacji miejskiej.

„Mamy opracowane plany budowy kolejnych 27 stacji wodorowych w całym kraju. To jeden z dobrych przykładów, jak można skutecznie wprowadzać w życie technologie wodorowe” - przekazał dyrektor Biura Technologii Wodorowych i Paliw Syntetycznych Grupy ORLEN.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 04.10.2024, 13:01
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ