Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MI: na drodze do nowej polityki rowerowej kraju (komunikat)

07.10.2024, 21:25aktualizacja: 08.10.2024, 09:55

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Ministerstwo Infrastruktury informuje:

Wspólna strategia rowerowa dla Polski – wokół tego zagadnienia koncentrowały się rozmowy w siedzibie Ministerstwa Infrastruktury 7 października 2024 r. Wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu Stanisław Bukowiec oraz pełnomocnik Ministra Infrastruktury do spraw rozwoju ruchu rowerowego Piotr Kalisz spotkali się z przedstawicielami samorządów wojewódzkich, odpowiedzialnymi za infrastrukturę rowerową. Wśród nich znaleźli się reprezentanci Zespołu do spraw mobilności rowerowej działającego przy Konwencie Marszałków Województw RP.

"Polacy przesiadają się na rowery. Nie tylko w małych miejscowościach, ale i w dużych, również w aglomeracjach. Rowery mogą być elementem walki z wykluczeniem komunikacyjnym, czekamy na propozycje strony samorządowej w tym zakresie. Jesteśmy otwarci na współpracę" — powiedział wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu Stanisław Bukowiec.

Na spotkanie przyjechali przedstawiciele wszystkich 16 województw, zarówno pracownicy urzędów marszałkowskich, jak i zarządów dróg wojewódzkich. Ministerstwo infrastruktury reprezentowali również dyrektorzy departamentów powiązanych z tematyką rowerową. Dyskusję zainicjował nowy pełnomocnik ministra odpowiedzialny za tematykę jednośladów.

"Chciałbym naszą politykę rowerową prezentować na arenie międzynarodowej, promować polskie trasy rowerowe w Europie" — powiedział pełnomocnik Ministra Infrastruktury do spraw rozwoju ruchu rowerowego Piotr Kalisz.

Pełnomocnik rowerowy rozpoczął pracę ponad miesiąc temu. W ostatnich tygodniach odbył cykl spotkań. Uczestniczył m.in. w IV Tarnogórskim Kongresie Rowerowym w Tarnowskich Górach, w Kongresie Nowej Mobilności w Łodzi, gdzie brał udział w panelu poświęconym rozwojowi ruchu rowerowego opartego o rowery elektryczne oraz w spotkaniu Zespołu ds. mobilności rowerowej przy Konwencie Marszałków RP w Szczecinie, podczas którego omawiano najważniejsze zmiany w prawie, które pozwolą szybko rozwijać infrastrukturę rowerową oraz promować rower jako środek lokomocji.

W trakcie dzisiejszego spotkania przedstawiciele Zespołu ds. mobilności rowerowej przy Konwencie Marszałków RP zwrócili uwagę na wyzwania związane z budową infrastruktury rowerowej w Polsce. To początek dialogu strony rządowej z samorządową, którego celem jest wypracowanie konkretnych rozwiązań.

Poruszono m.in. zagadnienia związane z budową dróg dla rowerów, warunkami dla budowy tych dróg na wałach przeciwpowodziowych czy w lasach, które stanowią naturalne szlaki dla rowerzystów. Omówiono też możliwości współpracy z kolejami i Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad.

Samorządowcy poruszyli kwestię uchwalenia specustawy, która ich zdaniem ułatwiałaby budowę infrastruktury rowerowej, jednak nie leży w gestii wyłącznie resortu infrastruktury.

Przedstawiciele MI wskazali kilka zagadnień istotnych dla nowej polityki rowerowej. To m.in. obszar edukacji dzieci i młodzieży, którym trzeba się zająć również na poziomie samorządów.

Jeszcze w październiku zaplanowano kolejne spotkanie z przedstawicielami Urzędów Marszałkowskich. Pełnomocnik rowerowy weźmie też udział w konferencji rowerowej Polish Bicycle Summit w Warszawie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ bk/ ktl/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 07.10.2024, 21:25
Źródło informacji MI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ