Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Biuro Obsługi Medialnej informuje:
W środę, 9 października, gościem marszałka Sejmu Szymona Hołowni był przewodniczący szwedzkiego parlamentu Andreas Norlén. Rozmowy koncentrowały się wokół relacji polsko-szwedzkich m. in. w wymiarze parlamentarnym i gospodarczym. Politycy omówili także wyzwania w zakresie bezpieczeństwa, podkreślając znaczenie współpracy państw regionu Morza Bałtyckiego wobec zagrożeń globalnych, w tym rosyjskiej agresji na Ukrainę. W agendzie spotkania znalazły się również priorytety nadchodzącej polskiej prezydencji w Radzie UE.
- Nasze dzisiejsze spotkanie ma ogromne znaczenie. To wizyta przyjaciela Polski i promotora idei bezpieczeństwa oraz kooperacji w regionie. To również znakomita okazja do pokazania, że jesteśmy w stanie wynieść nasze wzajemne relacje na kolejny poziom - powiedział Szymon Hołownia.
- W kontekście zagrożeń globalnych bezpieczeństwo regionu Morza Bałtyckiego jest kluczowe. Głos Polski zaczyna być słyszalny. Ważne jest tworzenie nowych formatów spotkań, takich jak inicjatywa szczytu przewodniczących parlamentów krajów bałtyckich i Ukrainy, do której zapraszamy także innych partnerów, w tym Szwecję - podkreślił marszałek Hołownia.
Odnosząc się do wojny na Ukrainie Marszałek Sejmu stwierdził, że nie jest to wyłącznie wojna pomiędzy państwami. - To również wojna pomiędzy różnymi systemami etycznymi. To wojna z ludźmi, którzy są gotowi zabijać dzieci w szpitalach i schronach - zaznaczył.
- Dążę do zmiany sposobu myślenia w polityce, gdzie czas jest wartością i liczy się szybkość działania. Nie mamy czasu do stracenia. Musimy działać jeszcze bliżej i zacieśniać współpracę. Wierzę, że jest to możliwe na poziomie parlamentarnym i komisji, w tym odpowiedzialnych za kwestie obronności, spraw międzynarodowych i współpracy w ramach UE. Parlamenty kontrolują politykę rządu i powinny być także miejscem je inspirującym – ocenił Marszałek Sejmu.
Marszałek Hołownia zwrócił również uwagę na stale rosnące wydatki Polski na obronność, wynoszące już blisko 5 proc. PKB.
- Wykonujemy kolejny krok w naszej współpracy parlamentarnej. Niezwykle ważna jest bliska współpraca, również na poziomie komisji, które mogą być kołem napędowym zacieśniania wzajemnych kontaktów - podkreślił Przewodniczący Riksdagu.
- Bardzo dziękuję za silne wsparcie ze strony Polski w procesie akcesyjnym Szwecji do członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim. Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że w polskim parlamencie tak pozytywnie i jednogłośnie ratyfikowano dokumenty akcesyjne - zaznaczył Andreas Norlén. - Z nadzieją oczekujemy polskiej prezydencji w Radzie UE, która w oczywisty sposób będzie skupiona na problematyce europejskiego bezpieczeństwa. W kooperacji obronnej możemy zdziałać zdecydowanie więcej - dodał.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ kl/ js/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 09.10.2024, 17:50 |
Źródło informacji | BOM |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |