Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Aktywów Państwowych informuje:
W czwartek, 10 października 2024 r., Rada Nadzorcza Totalizatora Sportowego po otrzymaniu wyjaśnień dotyczących polityki kadrowej spółki zadecydowała o odwołaniu Pana Rafała Krzemienia ze stanowiska Prezesa Zarządu. Ministerstwo Aktywów Państwowych zainicjowało ten proces i wspiera podjętą decyzję, która powinna być traktowana jako jeden z przejawów podnoszenia standardów korporacyjnych.
Umówiliśmy się z wyborcami na przejrzystość i wysokie standardy w życiu publicznym, również w odniesieniu do polityki kadrowej w spółkach z udziałem Skarbu Państwa. W reakcji na pojawiające się wątpliwości przy zatrudnianiu dyrektorów regionalnych w Totalizatorze Sportowym, poprosiłem w zeszłym tygodniu Radę Nadzorczą o podjęcie czynności sprawdzających – powiedział minister Jakub Jaworowski.
W tym tygodniu Zarząd przedstawił wyjaśnienia, które Rada Nadzorcza uznała za niewystarczające i zdecydowała się odwołać Prezesa Totalizatora. Chcę podkreślić, że władze spółki nie złamały przepisów prawa, ani wewnętrznych regulacji, ale jednocześnie nie wypełniły wysokich standardów, które stawiam przed członkami zarządów spółek. W tym przypadku nie przeprowadzono otwartych postępowań na dyrektorów regionalnych Totalizatora. Dlatego też, w pełni popieram decyzję Rady Nadzorczej podjętą w pełnym poszanowaniu ładu korporacyjnego po przeanalizowaniu otrzymanych od Zarządu wyjaśnień– dodał Minister Aktywów Państwowych.
Obecnie jednym z głównych celów Ministerstwa Aktywów Państwowych jest dążenie do poprawy standardów korporacyjnych spółek z udziałem Skarbu Państwa. Wysokie standardy korporacyjne pozytywnie wpływają na jakość zarządzania spółkami, ich wyniki finansowe oraz zdolność do rozwoju i budowy przewag konkurencyjnych.
Z mojej perspektywy kluczowe jest to, aby spółki pod moim nadzorem zatrudniały wyłącznie kompetentne osoby w ramach przejrzystych procesów. Nie będę tolerować zatrudniania „po znajomości”. Z drugiej strony nie chcę dopuścić do sytuacji, że aktywność społeczna będzie piętnowana, dlatego Rady Nadzorcze mają się koncentrować na promowaniu wysokich kompetencji – powiedział również Jaworowski.
Ministerstwo Aktywów Państwowych pracuje obecnie m.in. nad opracowaniem Dobrych Praktyk dla Rad Nadzorczych, których celem jest poprawa ładu korporacyjnego, zwiększenie przejrzystości spółek oraz poszanowania praw akcjonariuszy mniejszościowych.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ zs/ mhr/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 10.10.2024, 18:20 |
Źródło informacji | MAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |