Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Branża balansuje na krawędzi - z jednej strony napędzana potęgą technologii, globalnymi markami i masową produkcją, a z drugiej, inspirująca powrotem do lokalnego rzemiosła, ludzkiej kreatywności i zrównoważonego rozwoju. Raport „Multifocus Tomorrow: Exploring New Dynamics in Fashion” nakreśla megatrendy przyszłości determinujące nową wizję mody na nadchodzące lata. Zakłócenia w łańcuchach dostaw, zmiany w zachowaniach konsumentów oraz coraz bardziej restrykcyjne regulacje ESG redefiniują cały sektor. Aby utrzymać stabilność, firmy muszą sięgać po nowe technologie, zmieniać podejście do materiałów oraz dostosowywać się do nowych standardów etycznych i środowiskowych.
Zderzenie lokalnego luksusu z globalną masowością
Rynek mody staje się coraz bardziej podzielony. Luksusowe marki inwestują w personalizację, nowoczesne technologie i zrównoważony rozwój, podczas gdy ultra-fast fashion stawia na masową produkcję i niskie ceny. Zakłócenia w łańcuchach dostaw, wzrost kosztów materiałów (w tym bawełny i poliestru) oraz płac w krajach produkcyjnych zmusza firmy do elastycznego zarządzania, co stanowi wyzwanie dla mniejszych graczy.
Autonomiczne wybory i prawne regulacje
Rosnąca świadomość ekologiczna i społeczne zaangażowanie konsumentów sprawiają, że coraz częściej sięgają oni po produkty trwałe i odpowiedzialne ekologicznie. Z kolei firmy coraz mocniej stawiają na recykling materiałów i energię odnawialną, aby sprostać wymogom ESG. Przykładem są marki produkujące poliester z butelek PETredukując emisje CO2 nawet o 70-80%. Inwestycje w ekologiczne surowce i technologie są nie tylko elementem strategii, ale i koniecznością. Unijne regulacje, takie jak Ecodesign for Sustainable Products, zmuszają firmy do wdrażania bardziej zrównoważonych rozwiązań, co wymaga inwestycji w ekologiczne technologie i materiały.
Technologia, która pomaga, ale nie przysłania człowieka
Rozwój AI pozwala również na nieograniczoną kreatywność artystyczną przy jednoczesnej obawie o utratę przez brandy ludzkiego pierwiastka. Z badania przeprowadzonego do Raportu, wynika, że większość respondentów nie jest już w stanie odróżnić kreacji AI od tej ludzkiej. W tym samym czasie sztuczna inteligencja i blockchain zmieniają sposób zarządzania łańcuchami dostaw i prognozowania popytu, minimalizując nadprodukcję i straty. Dzięki tym technologiom firmy mogą lepiej odpowiadać na potrzeby rynku, zapewniając pełną transparentność oraz efektywność operacyjną. Niemniej jednak, tylko 5% firm w pełni wykorzystuje potencjał AI w kontekście zrównoważonego rozwoju.
Dane dotyczące branży Fashion:
- Tylko 23% osób, które wzięły udział w badaniu, potrafi poprawnie zidentyfikować tekst generowany przez sztuczną inteligencję w mediach społecznościowych, podczas gdy 33% z nich błędnie uważa, że treści pisane przez człowieka są tworzone przez AI. Prawie połowa respondentów nie była pewna lub uważała, że obie te treści zostały stworzone przez to samo źródło, co podkreśla, że konsumentom coraz trudniej jest odróżnić treści tworzone przez ludzi od tych tworzonych przez maszyny.
- 80% ankietowanych konsumentów jest zaniepokojonych tym, jak marki modowe obchodzą się z ich danymi osobowymi. Branża modowa stoi przed wyzwaniem zrównoważenia potrzeby personalizacji swojej oferty z rygorystycznymi regulacjami ochrony prywatności danych osobowych.
- Branża modowa jest odpowiedzialna za 10% globalnej emisji gazów cieplarnianych, a łańcuchy dostaw odpowiadają za około dwie trzecie tych emisji, co determinuje konieczność wprowadzania przez firmy modowe innowacji w zakresie zaopatrzenia, produkcji i praktyk logistycznych w celu zmniejszenia ich śladu węglowego.
„Liderzy przyszłości połączą technologię z człowieczeństwem, zrównoważą autonomię z odpowiedzialnością regulacyjną oraz bezproblemowo zintegrują lokalne wartości z globalnym zasięgiem. Firmy, które szybko wdrożą te zmiany, zyskają przewagę konkurencyjną na rynku, gdzie klienci coraz bardziej cenią sobie produkty trwałe i zgodne z zasadami odpowiedzialności społecznej. Przyszłość należy do tych, którzy odważą się na nowo zdefiniować te kompromisy - tworząc branżę, która będzie jednocześnie innowacyjna i odpowiedzialna, lokalna i globalna, technologiczna i ludzka” - komentuje Oktawian Zając, Managing Director i Senior Partner w warszawskim biurze BCG, jeden z autorów raportu.
„Wpływ branży mody na środowisko nigdy nie był bardziej palący, a wyzwanie jest jasne: potrzebujemy odważnych, nowatorskich podejść, aby zredukować emisję dwutlenku węgla w branży, która pozostaje tak dynamiczna, jak i wpływowa. Transformacja dzieje się teraz, a marki, które się dostosują, nie tylko przetrwają, ale również ukształtują przyszłość mody” - zauważa Kasia Jordan, Chairwomen i wydawczyni Vogue Polska.
LINK do raportu: https://issuu.com/voguepolska/docs/raport_bcg_cover
O Vogue i Boston Consulting Group
Boston Consulting Group jest wiodącą firmą doradczą, wspierającą liderów na całym świecie w przekształcaniu swoich organizacji. Vogue, jako ikona mody, dostarcza unikalnych analiz i perspektyw dotyczących najważniejszych trendów w branży.
Źródło informacji: BCG
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 14.10.2024, 15:50 |
Źródło informacji | BCG |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Wyniki finansowe Grupy PZU: już 400 milionów złotych trafiło do osób dotkniętych powodzią PAP
48 tys. zgłoszonych szkód i 46 tys. już wypłaconych w całości lub częściowo odszkodowań w wysokości 400 mln złotych - to skala zaangażowania Grupy PZU w walkę ze skutkami powodzi na południu kraju. Kataklizm jednak nie wpłynął znacząco na kondycję finansową największego polskiego ubezpieczyciela, którego przychody za trzy kwartały 2024 r. (21,8 mld zł) przekraczają oczekiwania rynku.- 21.11.2024, 16:51
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
New Chief Operating Officer at Rohde & Schwarz
Effective November 1, 2024, Markus Fischer, currently Executive Vice President Operations, has been appointed to the Rohde & Schwarz Executive Board. As Chief Operating Officer (COO), he will collaborate with Christian Leicher (CEO) and Andreas Pauly (CTO) to continue to keep the company on course for growth in these challenging times.- 21.11.2024, 16:22
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: APA-OTS
-
Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
20 listopada w Sejmie RP odbyło się pierwsze spotkanie parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej, elektromobilności i innowacji, które zgromadziło ponad 100 uczestników z różnych sektorów związanych z energetyką, transportem zeroemisyjnym i innowacjami z całej Polski. Spotkanie zespołu parlamentarnego do spraw kluczowych obszarów miało na celu omówienie aktualnych wyzwań oraz pomysłów na przyszłość, a także wzmocnienie współpracy między branżami i ustawodawcą. Jego przewodniczącym jest Artur Łącki, szef zespołu parlamentarnego Województwa Zachodniopomorskiego. Jednym z inicjatorów powstania zespołu była Krajowa Izba Klastrów Energii i OZE.- 21.11.2024, 15:11
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Glaubicz Garwolińska Consultants w imieniu organizacji społecznej KIKE