Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MC: 5 lat na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa cyfrowego w Polsce (komunikat)

22.10.2024, 15:26aktualizacja: 22.10.2024, 15:36

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Cyfryzacji informuje:

PWCyber to inicjatywa, która ma zwiększyć bezpieczeństwo cyfrowe w różnych sektorach. Dzisiaj, z okazji 5-lecia tego programu Ministerstwo Cyfryzacji wspólnie z Departamentem Cyberbezpieczeństwa podsumowało czas pracy na rzecz edukacji i świadomości w obszarze cyberbezpieczeństwa. Dzięki współpracy z instytucjami oraz firmami PWCyber zrealizował szereg projektów, które znacząco przyczyniły się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa w Polsce, wprowadzając również innowacyjne narzędzia do lepszego wykrywania i reakcji na incydenty bezpieczeństwa.

"PWCyber zbudował silną sieć partnerów, w tym z sektora prywatnego, publicznego oraz organizacji non-profit. Dzięki temu możliwe było zrealizowanie licznych programów wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw, które często są najbardziej narażone na ataki cybernetyczne"– podkreślił wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

W ciągu pięciu lat, PWCyber zrealizował szereg projektów, które przyczyniły się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa w Polsce. Współprace z różnymi instytucjami oraz firmami pozwoliły na wymianę doświadczeń i najlepszych praktyk.

"Piąta rocznica PWCyber to doskonała okazja, aby podsumować nasze dotychczasowe osiągnięcia i wyznaczyć nowe cele na przyszłość. W obliczu rosnących zagrożeń w sieci współpraca i edukacja w zakresie cyberbezpieczeństwa stają się niezwykle istotne. W 2024 roku możemy stwierdzić, że program PWCyber rozwija się prężnie, a ja zachęcam kolejne podmioty do dołączenia do niego"– powiedział wiceminister cyfryzacji Paweł Olszewski.

Działania PWCyber:

W dzisiejszych czasach technologia odgrywa kluczową rolę w codziennym życiu, dlatego bezpieczeństwo w sieci staje się dużym wyzwaniem. Wszyscy, od rządu, przez firmy, po zwykłych ludzi, mają ważną rolę w tworzeniu bezpiecznego cyfrowego świata. Podstawą działań jest identyfikacja słabości w systemach oraz dzielenie się informacjami, co pozwala na zwiększenie odporności na ataki. Strategia PWCyber wspiera nowe pomysły i projekty, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa w Polsce.

W obliczu rosnącej liczby cyberataków rozwój umiejętności oraz nowoczesnych rozwiązań jest niezbędny. Uznanie należy się partnerom i ekspertom, którzy przyczynili się do sukcesu programu PWCyber. Inicjatywa ta zbudowała silną sieć współpracy z firmami, instytucjami publicznymi oraz organizacjami non-profit, co pozwoliło na realizację wielu programów wsparcia dla przedsiębiorstw, które często są najbardziej narażone na ataki w sieci.

"Patrząc w przyszłość, PWCyber planuje rozwijać swoją działalność. W obliczu zmieniających się zagrożeń w sieci konieczna jest ciągła adaptacja i wprowadzanie innowacji. Program skupi się na rozwijaniu lokalnych ale też globalnych inicjatyw, które pomogą w tworzeniu bardziej odpornych systemów ochrony"– dodał wiceminister.

O Programie PWCyber:

PWCyber działa w oparciu o publiczną i przejrzystą współpracę, zapraszając do działania wszystkie zainteresowane strony. Cele programu są zgodne z Strategią Cyberbezpieczeństwa Polski na lata 2019–2024. Współpraca obejmuje m.in. podnoszenie umiejętności, identyfikację zagrożeń, certyfikację produktów oraz promowanie innowacyjnych rozwiązań.

Partnerzy Programu:

Program PWCyber jest złożony z 48 krajowych i międzynarodowych firm technologicznych. Łączą one siły we wspólnej walce o zwiększenie świadomości zagrożeń oraz podniesienie kompetencji w obszarze ochrony cyfrowej. Dzięki szkoleniom i warsztatom, uczestnicy programu zdobywają niezbędne umiejętności do skutecznego reagowania na ataki w cyberprzestrzeni.

Partnerami PWCyber są: Samsung Electronics Polska Sp. z o.o., Cisco International Limited, Ericsson Sp. z o.o., Nokia Solutions and Networks, Krypton Polska Sp. z o.o., IBM Polska Sp. z o o., ThalesPolska Sp. z o.o., Dell Sp. z o.o. , DynaconSp.z o.o., Smartech IT Sp. z o.o., Media Sp. z o.o., Oracle Polska Sp. z o o., Fundacja Bezpieczna Cyberprzestrzeń, Polski Klaster Cyberbezpieczeństwa Sp. z o.o. Securitum Szkolenia Sp. z o. o. (Sekurak.pl), HackingDept Sp. z o.o., Fudo Security Sp. z o.o., ICSec S.A., Amazon Web Services, PROGET Sp. z o.o., Trafford IT Sp. z o.o., Integrated Solutions Sp. z o.o., SEVENET S.A., Hewlett Packard Enterprise Polska Sp. z o.o., Palo Alto Network, Microsoft Sp. z o.o., Secawa sp. zo.o., Evercom sp. z o.o., Galach Consulting sp. z o.o., Nomios Poland Sp. z o.o., Dagma sp. z o.o. ,Trecom Spółka Akcyjna” sp. k., Esecure Sp. z o.o., Stillsec sp. z o.o. sp.k., Immunity Systems Sp. z o.o., Engave S.A., Elproma Elektronika sp. z o.o., Euvic S.A., Perceptus Sp.z.o.o. oraz Google Cloud Poland sp. z o.o., Orange Polska S.A., Akamai Technologies Poland sp. z o. o., SNOK sp. z o.o., Yubico, Fortinet Inc. oraz Xopero Software S.A., PKP Informatyka spółka z o.o., Anzena sp. z o.o.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ klem/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 22.10.2024, 15:26
Źródło informacji MC
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ