Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRiRW: Zawalczmy o nasze interesy (komunikat)

22.10.2024, 16:02aktualizacja: 22.10.2024, 16:13

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje:

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski zaprosił dziś przedstawicieli organizacji rolniczych, które będą uczestniczyły w Kongresie Rolników Europejskich w Bukareszcie. W spotkaniu brali również udział sekretarze stanu Stefan Krajewski oraz Michał Kołodziejczak. Ze strony organizacji rolniczych stanowiska przedstawiali: Wiktor Szmulewicz i Jan Marciszewski z Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR) oraz senator Jerzy Chróścikowski reprezentujący Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych (NSZZ RI) „Solidarność”.

Znaczenie Kongresu Rolników Europejskich w Bukareszcie:

Jest to 11. edycja Kongresu Europejskich Rolników. Tegorocznym tematem jest wyznaczenie kursu europejskiego rolnictwa przyszłości. Kongres odbywa się 23-25 października 2024 r.

"Wiem, jak ten Kongres jest ważny. Uczestniczyłem już w takich wydarzeniach i wiem, że będzie to okazja do bycia wysłuchanym przez Komisję Europejską lepiej niż dotąd"– podkreślił minister Czesław Siekierski. Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że obecnie kształtuje się nowa Komisja Europejska, która 1 stycznia 2025 r. rozpocznie już normalną pracę.

"Z tego względu Kongres nabiera wyjątkowego znaczenia. Dlatego tak ważne jest wypracowanie waszego stanowiska, waszej opinii na poszczególne tematy"– dodał minister.

Główne problemy – stanowisko MRiRW:

Szef resortu rolnictwa przedstawił podstawowe wyzwania, które czekają nas w najbliższej przyszłości, w tym także te związane z polską prezydencją.

"Istotne jest, ile będzie środków na rolnictwo, ile na cele środowiskowe, ile na sprawy klimatyczne"– powiedział minister.

"Bardzo ważny jest wasz głos, wasze stanowisko. Bez was nie rozwiążemy najważniejszych problemów"– stwierdził szef resortu rolnictwa.

"Musimy przede wszystkim zwracać uwagę na akcent zdroworozsądkowy, jak to pokazali rolnicy podczas protestów przeciwko niektórym zapisom Zielonego Ładu" – dodał wiceminister Stefan Krajewski i podkreślił, że wyraźnie widać próbę obciążenia rolnictwa i przemysłu spożywczego odpowiedzialnością za zmiany klimatyczne.

"Poważnym problemem jest chęć ograniczenia produkcji rolnej, a zwłaszcza produkcji zwierzęcej" – podkreślił wiceminister Stefan Krajewski.

Wiceminister Michał Kołodziejczak zaznaczył, że jasne stanowisko ze strony organizacji rolniczych w kwestii najważniejszych zagrożeń dla rolnictwa europejskiego powinno być mocno akcentowane.

Stanowisko rolników:

Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz apelował o pilne podjęcie inicjatywy legislacyjnej w sprawie ochrony produkcji rolnej, a zwłaszcza zwierzęcej na obszarach wiejskich.

"Aktualny budżet jest ustalony i przez najbliższe trzy lata, jak to podkreślił minister Siekierski, niewiele się zmieni, ale bardzo ważne jest to jaki budżet będzie po roku 2027"– stwierdził szef izb rolniczych. "Należy oddzielić budżet na rolnictwo od budżetu na cele środowiskowe"– dodał prezes Wiktor Szmulewic. Zwrócił przy tym uwagę, że wszelkie działania na rzecz środowiska powinny opierać się na systemie zachęt, a nie na obowiązku.

"Kongres ma za zadanie wyznaczenie kursu na przyszłość Wspólnej Polityki Rolnej"– podkreślił z kolei senator Jerzy Chróścikowski. Podniósł przy tym kwestie dotyczące wyzwań i szans dla europejskiego rolnictwa, a także odpowiedzi na pytanie, jakiej oczekujemy Wspólnej Polityki Rolnej. "Przede wszystkim musimy zadbać o polskie rolnictwo"– stwierdził Jan Marciszewski z KRIR. "Problemem jest dochodowość w rolnictwie i musimy zawalczyć o nasze interesy"– dodał związkowiec. Przedstawiciele polskich organizacji rolniczych dziś wylatują do Bukaresztu.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ klem/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 22.10.2024, 16:02
Źródło informacji MRiRW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ