Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRiRW: AGRIFISH w Luksemburgu: porozumienie polityczne ws. kwot połowowych (komunikat)

23.10.2024, 16:53aktualizacja: 24.10.2024, 10:51

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje:

AGRIFISH w Luksemburgu: porozumienie polityczne ws. kwot połowowych

Podczas posiedzenia Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH) w Luksemburgu 21-22 października 2024 r. osiągnięto porozumienie polityczne ws. wysokości kwot połowowych na Bałtyku na rok 2025. Polskiej delegacji przewodniczył sekretarz stanu Jacek Czerniak.

Współpraca dla porozumienia

Wiceminister Jacek Czerniak zwrócił uwagę na dotychczasowe prace, zmierzające do uwzględniania interesów wszystkich stron, zaangażowanych w przygotowanie propozycji dotyczącej wysokości całkowitych dopuszczalnych połowów na rok 2025 na Morzu Bałtyckim.

– Współpraca regionalna w ramach BALTFISH pozwala na przyjęcie najlepszych środków dla obszaru Morza Bałtyckiego. Ustalenie całkowitych dopuszczalnych połowów oznacza równoczesne uwzględnienie zarówno najlepszej dostępnej wiedzy naukowej, jak i aspektów społeczno-gospodarczych, tj. pełną realizację przepisów Wspólnej Polityki Rybołówstwa – podkreślił sekretarz stanu.

Stanowisko strony polskiej

Polska opowiadała się za mniejszą redukcją szprota w celu zminimalizowania strat w rybołówstwie i przetwórstwie ryb, zgodnie z opinią doradztwa naukowego Międzynarodowej Rady ds. Badań Morza (ICES.

– Głównym celem ustanowienia TAC (z ang. Total Allowable Catch – całkowitych dopuszczalnych połowów) dla przyłowów dorsza jest uniknięcie wystąpienia sytuacji gatunków dławiących. Kwoty zaproponowane przez Komisję na rok 2025, nie odzwierciedlały realnych przyłowów dorsza w Polsce – zaznaczył wiceminister Czerniak i dodał, że propozycja przedstawiona przez Komisję Europejską doprowadziłaby do sytuacji, w której zbyt niska kwota przyłowowa dla obydwu stad dorsza blokowałaby połowy innych gatunków.

– Niskie kwoty przyłowowe mogłyby również doprowadzić do pojawienia się problemu odrzutów, co jest niedopuszczalne i musi być eliminowane. Dodatkowo obniżenie obu kwot dorsza na przyłów nie przyniosłoby żadnego pozytywnego efektu dla odbudowy stad. W wyniku negocjacji ustalono wysokość kwot dorsza odpowiadających rzeczywistym przyłowom Polski – powiedział sekretarz stanu.

Wiceminister Czerniak podkreślił, że Polska priorytetowo traktuje ochronę zasobów ryb Morza Bałtyckiego, ale również osoby zależne od rybołówstwa. Dlatego też konieczne jest podejmowanie wspólnych działań państw członkowskich UE, przy wsparciu nauki, które pozwolą na odbudowę stad i poprawę sytuacji rybaków.

Przyjęte wielkości kwot połowowych

Zgodnie z przyjętym porozumieniem Rady ustalono następujące ogólne wielkości kwot połowowych na Morzu Bałtyckim na 2025 r.

Informacje nt. kwot połowowych znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/agrifish-w-luksemburgu-porozumienie-polityczne-ws-kwot-polowowych

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kpr/ jpn/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 23.10.2024, 16:53
Źródło informacji MRiRW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ