Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje:
– Cieszę się, że wielu osób traktuje pszczelarstwo jako i pasję, i ogromną powinność wobec rolnictwa i konsumentów – powiedział sekretarz stanu Stefan Siekierski podczas otwarcia Naukowej konferencji pszczelarskiej, która odbywa się dziś w siedzibie Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.
Znaczenie pszczelarstwa
– Pszczelarstwo jest dziedziną rolnictwa, które zajmuje się hodowlą pszczół, po to, aby pozyskiwać produkty pszczele, takie jak miód, wosk, pyłek pszczeli, propolis czy mleczko pszczele. Cieszę się, że wielu osób traktuje pszczelarstwo jako z jednej strony pasję, ale z drugiej strony jako ogromną powinność wobec i rolnictwa, i konsumentów – powiedział wiceminister Stefan Krajewski i przywołał przypisywane słowa Albertowi Einsteinowi, że gdyby wyginęły pszczoły, ludzkości zostałyby 4 lata życia.
– Musimy sobie zdawać sprawę, jak ważną rolę odgrywają pszczoły – podkreślił sekretarz stanu.
Wsparcie resortu
– Jako ministerstwo wspieramy pszczelarstwo. Jutro np. rusza nowy nabór dla pszczelarzy indywidualnych i zrzeszonych w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej – poinformował wiceminister Krajewski. Dodał, że dostępne jest także dofinansowanie do roślin miododajnych oraz kontrola jakości, którą przeprowadzamy wspólnie z Głównym Inspektoratem Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.
– Oprócz chorób, szkodników i zmian klimatu zagrożeniem dla naszego pszczelarstwa jest nieuczciwa konkurencja i napływ miodu z różnych kierunków świata, niekoniecznie z obszaru Unii Europejskiej, ale także z krajów trzecich. To jest duże wyzwanie – podkreślił sekretarz stanu. Wiceminister Krajewski zaznaczył, że choć jako resort staramy się opowiadać na wszystkie wyzwania, w tej branży jest wciąż dużo do zrobienia.
Przemiany w pszczelarstwie i wymiana pokoleń
– Dzisiaj nie tylko rolnicy zajmują się pszczelarstwem. Widzimy, że coraz więcej ludzi – ci związani z biznesem, ze światem nauki czy urzędnicy – chętnie czerpią z tego, co dobre w pszczelarstwie, mogąc przy okazji odreagować i poprzebywać z naturą – zauważył wiceminister Krajewski. Sekretarz stanu przypomniał, że pszczelarstwo jest dziedziną, która ma już tysiące lat, a najbardziej rozwinęło się w Polsce i w Europie jeszcze w średniowieczu.
– To jest niezwykle ważne, że to kontynuujemy. Dzisiaj jest miejsce i dla pasjonatów, i tych, którzy chcą się tym zajmować sporadycznie – podkreślił wiceminister Krajewski.
– Są i duże pasieki, z których jest pozyskiwane bardzo dużo miodu, i łąki kwietne w miastach. Ostatnio rozwija się pszczelarstwo miejskie – dodał sekretarz stanu.
Wiceminister Krajewski podkreślił też ważną rolę zmiany pokoleniowej w branży i zaszczepiania w młodzieży chęci młodzieży zajmowania się pszczelarstwem.
O wydarzeniu
Naukowa konferencja pszczelarska jest jednym z najważniejszych wydarzeń dla pszczelarzy i miłośników pszczół. Prelegenci poruszają tematy takie, jak zwalczanie chorób i szkodników pszczół, innowacyjne technologie w pszczelarstwie czy różnorodność pszczelarstwa.
– To bardzo ważna konferencja naukowa, ważne wydarzenie dla pszczelarzy i dla miłośników pszczół. Będzie dużo merytorycznej wiedzy i wiele ciekawych dyskusji – podkreślił wiceminister Krajewski i życzył uczestnikom owocnych obrad.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kpr/ jpn/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 23.10.2024, 17:09 |
Źródło informacji | MRiRW |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |